ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2021-2022

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ (2021)                                        

19-21
ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Α-Γ: 2008 και  μεγαλύτεροι

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ (2021)                                      

10-12
ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
ΛΕΜΕΣΟΣ
Α-Γ: 2008 και  μεγαλύτεροι

16-21
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 25Μ.
ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ
Α-Γ: 2008 και μεγαλύτεροι

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ                                     

21-23
ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
ΛΑΡΝΑΚΑ
Α-Γ: 2009 και μεγαλύτεροι

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ                                 

9
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΛΑΡΝΑΚΑ
ΛΥΚΕΙΑ: 2004 και μετά, ΓΥΜΝΑΣΙΑ: 2007 και μετά

12-13
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ GRAMMAR SCHOOL NICOSIA
ΛΑΡΝΑΚΑ
Α-Γ:2010-2013

25-27
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΑΤΟΜΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Α-Γ: 2009 και μεγαλύτεροι

ΜΑΡΤΙΟΣ                                            

18-20
ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
ΛΕΜΕΣΟΣ
Α-Γ: 2009 και  μεγαλύτεροι

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

9-10
ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ
ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Α: 2004-2005, Κ: 2005-2006

9-10
ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ
ΛΕΜΕΣΟΣ
Α: 2006-2007, Κ: 2007-2008

ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ
Α: 2004-2005, Κ: 2005-2006

ΜΑΙΟΣ                                 

7-8
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΚΡΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ GRAMMAR SCHOOL NICOSIA
ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Α-Γ: 2010-2013

20-22
ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Α-Γ: 2009 και  μεγαλύτεροι

13-29
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 50Μ.
FUKUOKA
Α-Γ: 2009 και μεγαλύτεροι

ΙΟΥΝΙΟΣ             

3-5
ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΕΩΝ
ΛΕΜΕΣΟΣ
Α: 2006-2007, Κ: 2008-2009

17-19
46ον ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ/ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΛΕΜΕΣΟΣ
Α-Γ: 2009 και  μεγαλύτεροι

26-30
ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΑΛΓΕΡΙΑ
Α-Γ: 2009 και μεγαλύτεροι

26/6-7/7
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ
CHENGDU
Α-Γ: 1996-2004

ΙΟΥΛΙΟΣ           
2-3
FINA WORLD AQUATICS DAY GRAMMAR SCHOOL NICOSIA
ΛΕΜΕΣΟΣ
Α-Γ: 2010-2013

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ
Α: 2004-2007, Κ: 2005-2008

13-17
ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
ΛΑΡΝΑΚΑ
Ν-Ν: 2004-2005, Π-Κ: 06-07

ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ, ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Π/Π-Π/Κ Α: 2008

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Π/Π-Π/Κ Β: 2009

24-30
EUROPEAN YOUTH OLYMPIC FESTIVAL
BANSKA
Α: 2006-2007, Κ: 2008-2009

29/7-3/8
ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ  Α-Γ: 2009 και μεγαλύτεροι

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

11-21
ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 50Μ.
ΡΩΜΗ
Α-Γ: 2009 και μεγαλύτεροι

23-28
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ
ΚΑΖΑΝ
Α: 2004-2007, Κ: 2005-2008

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ                                  

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ                                                       

8-9
ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ
ΛΑΡΝΑΚΑ
Α-Γ: 2008 και μεγαλύτεροι

22-23
6οι ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ
ΛΕΜΕΣΟΣ
Α-Γ: 1997 και μεγαλύτεροι

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ                                     

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ                    

ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ, ΣΛΟΒΕΝΙΑ & ΛΕΜΕΣΟΣ, 9-10/4/2022
1/11/2021 – 27/2/2022

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 50μ., FUKUOKA, 13-29/5/2022
24/7/2021-31/10/2021         Όσοι εξασφάλισαν όριο πρόκρισης
1/11/2021 – 27/2/2022

ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί όταν θα έχουμε τις ημερομηνίες διεξαγωγής του αγώνα

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΑΛΓΕΡΙΑ, 26-30/6/2022
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί από την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΕΩΝ, ΛΕΜΕΣΟΣ, 3-5/6/2022
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί όταν θα έχουμε τις τελικές ημερομηνίες διεξαγωγής του αγώνα

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ, CHENGDU, 26/6-7/7/2022
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί από την Κυπριακή Επιτροπή Πανεπιστημιακού Αθλητισμού

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί όταν θα έχουμε τις ημερομηνίες διεξαγωγής του αγώνα

ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ ΕΥΡΩΠΗΣ, BANSKA, 24-30/7/2022
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί από την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή

KΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ, 29/7-3/8/2022
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί από την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 50Μ, ΡΩΜΗ, 11-21/8/2022
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί όταν θα έχουμε τις ημερομηνίες των αγώνων

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ, ΚΑΖΑΝ, 23-28/8/2022
Η τελική ημερομηνία θα οριστεί όταν θα έχουμε τις ημερομηνίες των αγώνων

1. Όλοι οι αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους Διεθνείς Κανονισμούς της FINA το Καταστατικό και τους εσωτερικούς κανονισμούς της Ομοσπονδίας, καθώς επίσης και τους γενικούς και ειδικούς κανονισμούς που αναφέρονται για την κάθε διοργάνωση ξεχωριστά.

2. Οι κατηγορίες των αθλητών για το 2022 είναι:

ΑΝΔΡΕΣ – ΓΥΝΑΙΚΕΣ : 2003 και πριν
ΝΕΟΙ – ΝΕΑΝΙΔΕΣ : 2004 και 2005
ΠΑΙΔΕΣ – ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: 2006 και 2007
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α’: 2008
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β’: 2009
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚH ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: 2010-2013

Οι κολυμβητές της Προαγωνιστικής κατηγορίας, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε αγώνες ανοικτής κατηγορίας.

Η αγωνιστική περίοδος για το έτος 2022 για σκοπούς προκρίσεων, εξασφάλισης ορίων για αγώνες εσωτερικού και εξωτερικού, αρχίζει στις 1/11/2021.  Οι κολυμβητές από 1/11/2021 θα ανήκουν αγωνιστικά στην επόμενη κατηγορία.  Δηλαδή, οι γεννηθέντες το 2009 στην κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β’, το 2008 στην κατηγορία Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’ και ούτω καθεξής.

Εάν κολυμβητής στο διάστημα από 1/11/2021 μέχρι 31/12/2021 αγωνιζόμενος στην επόμενη κατηγορία από αυτήν που ανήκει, πετύχει παγκύπρια επίδοση της προηγούμενης από αυτήν που αγωνίζεται κατηγορίας, δηλαδή του 2021, τότε αυτή θα αναγνωρισθεί.

Για σκοπούς ετήσιας αξιολόγησης θα αναγνωρίζονται μόνο οι επιδόσεις και οι επιτυχίες που επιτυγχάνονται στο έτος που αφορούν, δηλαδή για το έτος 2022 θα αξιολογηθούν οι επιτυχίες και οι επιδόσεις που θα σημειωθούν μεταξύ 1/1/2022-31/12/2022.

3. Όλοι οι αθλητές που λαμβάνουν μέρος σε αγώνες που διοργανώνει η Ομοσπονδία, πρέπει απαραίτητα να είναι εγγεγραμμένοι στην Ομοσπονδία και να είναι κάτοχοι της ετήσιας ταυτότητας του αθλητή, καθώς επίσης και του δελτίου υγείας (ΑΣΥΑ).

Οι αθλητές πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στην Ομοσπονδία και να είναι και κάτοχοι της ετήσιας ταυτότητας του αθλητή, τουλάχιστον 5 ημέρες πριν τη συμμετοχή τους σε οποιοδήποτε αγώνα.

Όλα τα δελτία ΑΣΥΑ των αθλητών τα οποία χρειάζεται να ελεγχθούν από την Ομοσπονδία, πρέπει να παρουσιάζονται από τους Εφόρους των Ομίλων στη Γραμματεία, πριν από την έναρξη των αγώνων.  Σε αντίθετη περίπτωση η Γραμματεία των αγώνων είναι υποχρεωμένη να τους διαγράψει από τους αγώνες.

Σε περίπτωση που δελτίο υγείας αθλητή, ακυρωθεί από τον Κυπριακό Οργανισμό Αθλητισμού για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει άμεσα το σωματείο του εν λόγω αθλητή να ενημερώσει την Ομοσπονδία.

4.Μετά την υποβολή των εκάστοτε δηλώσεων συμμετοχής, δεν θα γίνονται δεκτές οποιεσδήποτε αλλαγές τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια των αγώνων, εκτός των περιπτώσεων που αναφέρονται στην παράγραφο 11.

Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να κατατίθενται στην Ομοσπονδία από τους Ομίλους, στην ημερομηνία και ώρα που αναφέρονται για την κάθε διοργάνωση ξεχωριστά και να φέρουν την υπογραφή του Εφόρου και τη σφραγίδα του Ομίλου.

5. Στις διάφορες διοργανώσεις, οι αθλητές μπορούν να λαμβάνουν μέρος μόνο στα αγωνίσματα τα οποία αναφέρονται στο πρόγραμμα του Παγκύπριου πρωταθλήματος των κατηγοριών τους.

6.Ο καθορισμός των διαδρομών θα γίνεται με βάση τις καλύτερες επιδόσεις των αθλητών των τελευταίων δώδεκα μηνών, εκτός και αν καθορίζεται διαφορετικά από την προκήρυξη του αγώνα.  Σε περίπτωση που αθλητής δεν έχει επίσημη επίδοση κατά τους τελευταίους δώδεκα μήνες, θα μπαίνει με κλήρωση στις πιο αργές σειρές.

7. Στην περίπτωση που ένας αγώνα χωρίζεται ημερολογιακά, για σκοπούς υπολογισμού των καλυτέρων επιδόσεων των αθλητών, τότε ο αγώνας θα καταχωρείται με βάση την πρώτη ημέρα διεξαγωγής του.

8.Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να γίνονται στα ειδικά έντυπα για την κάθε διοργάνωση ξεχωριστά και σ’ αυτά πρέπει να αναφέρονται απαραίτητα το έτος γέννησης και ο αριθμός του μητρώου του αθλητή.

9. Μετά την υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής, τυχόν διαγραφή αθλητή μπορεί να γίνει μόνο μέχρι 72 ώρες πριν από τους αγώνες. Μετά τη λήξη της προθεσμίας αυτής και σε περίπτωση που αθλητής δεν παρουσιαστεί στο αγώνισμα του, θα του επιβάλλεται €10= πρόστιμο για κάθε τέτοια περίπτωση.  Στον κανονισμό συμπεριλαμβάνονται και οι διοργανώσεις που βρίσκονται κάτω υπό την αιγίδα της Ομοσπονδίας (πχ ημερίδες ή αγώνες που διεξάγονται με πρωτοβουλία Ναυτικών Ομίλων ή άλλων Φορέων).

Από την επιβολή της ποινής, απαλλάσσονται μόνο οι περιπτώσεις που η απουσία του αθλητή οφείλεται σε ασθένεια, η οποία είτε πρέπει να πιστοποιείται από το γιατρό του αγώνα, είτε να παρουσιαστεί πιστοποιητικό ασθενείας από γιατρό εντός 48 ωρών. Δικαιολογητικό το οποίο θα σταλεί στην Ομοσπονδία μετά την παρέλευση των 48 ωρών από την λήξη του αγώνα, δεν θα γίνεται αποδεκτό σε καμία περίπτωση.

Οι όμιλοι πρέπει να εξοφλούν τις χρηματικές ποινές που τους επιβάλλονται, πριν τη διεξαγωγή της επόμενης διοργάνωσης.

10. Αθλητής ο οποίος δηλώνεται σε περισσότερα από τα επιτρεπόμενα αγωνίσματα, μπορεί να διαγραφεί από οποιοδήποτε αγώνισμα από τον Όμιλο του πριν από τη λήξη της προθεσμίας των διαγράφων. Μετά τη λήξη της προθεσμίας θα διαγράφεται χωρίς ειδοποίηση από τη Γραμματεία της Ομοσπονδίας, από τα αγωνίσματα που ακολουθούν, μόλις συμπληρώσει το επιτρεπόμενο όριο.

11. Ενστάσεις για κακήν εφαρμογή των κανονισμών, υποβάλλονται γραπτώς προς τον Αλυτάρχη μέσα σε 30 λεπτά το αργότερο από το γεγονός και πρέπει να έχουν μαζί το παράβολο των €100=, το οποίο περιέρχεται στην Ομοσπονδία όταν η ένσταση απορριφθεί, διαφορετικά επιστρέφεται στον καταθέτη.

Όλες οι ενστάσεις, πρέπει να υπογράφονται από τον Έφορο ή τον αντιπρόσωπο του Ομίλου που κάνει την ένσταση.

Για κάθε ένσταση, αποφασίζει ο Αλυτάρχης των αγώνων.  Έφεση κατά της απόφασης του Αλυτάρχη, γίνεται αποδεκτή αν και εφόσον κατατεθεί μέχρι και 30 λεπτά από τη λήξη της αγωνιστικής ημέρας.  Η έφεση εξετάζεται από την Αγωνόδικο Επιτροπή, η απόφαση της οποίας είναι οριστική και αμετάκλητη.

12. Σε όλους τους αγώνες πρέπει να υπάρχει επίσημος εκπρόσωπος του Ομίλου. Σε περίπτωση απουσίας του Εφόρου Κολύμβησης του ομίλου, πρέπει να υπάρχει γραπτώς εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος από το Διοικητικό Συμβούλιο του Ομίλου του.

Δεν επιτρέπεται ο ορισμός προπονητή ή αθλητή εν ενεργεία σαν εκπροσώπου.

13. Στο 46ον Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ανδρών και Γυναικών, στις περιπτώσεις όπου υπάρχουν προκριματικοί και τελικοί, τυχόν διαγραφή κολυμβητή που προκρίθηκε για τον τελικό και κατ’ επέκταση συμπλήρωση της θέσης, πρέπει να γίνεται μέσα σε 30 λεπτά μετά τον προκριματικό αγώνα στον οποίο έλαβε μέρος. Kολυμβητής που απουσιάζει αδικαιολόγητα (εκτός των περιπτώσεων που επιβεβαιώνεται ιατρικό πρόβλημα από τον γιατρό του αγώνα) από τελικό αγωνίσματος στον οποίο προκρίθηκε, θα τιμωρείται  με 3,000 βαθμούς ποινή και €50= χρηματική ποινή.

14. Τα ονόματα των αθλητών που λαμβάνουν μέρος στις σκυταλοδρομίες, πρέπει να υποβάλλονται γραπτώς τουλάχιστον 30 λεπτά πριν την έναρξη του αγωνιστικού προγράμματος της ημέρας, κατά την οποία θα διεξαχθεί η συγκεκριμένη σκυταλοδρομία.

Οποιαδήποτε αλλαγή στην τελική σύνθεση μιας ομάδας σκυταλοδρομίας, μπορεί να γίνει δυο αγωνίσματα πριν από την έναρξη της εκάστοτε σκυταλοδρομίας.

Τα ονόματα των αθλητών που θα λάβουν μέρος στη σκυταλοδρομία, πρέπει να δίνονται με τη σειρά με την οποία θα κολυμπήσουν.  Τυχόν αλλαγή της σειράς των αθλητών, εκτός των επιτρεπόμενων χρονικών ορίων, προκαλεί ακύρωση της ομάδας.

15. Καταγραφή νέας Παγκύπριας επίδοσης ή ισοφάριση της, αναγνωρίζεται η επίδοση που σημειώνεται από κύπριους αθλητές. Επιδόσεις που σημειώνονται από ξένους αθλητές, οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο της Ομοσπονδίας και οι οποίες τυγχάνει να είναι καλύτερες από τις υφιστάμενες Παγκύπριες, αναφέρονται απλά σαν επιδόσεις αγώνων.

16. Επίδοση που σημειώνεται κατά τη διάρκεια σκυταλοδρομίας, στη σύνθεση της οποίας υπάρχει ξένος αθλητής και που είναι καλύτερη ή ισοφαρίζει την υφιστάμενη Παγκύπρια επίδοση, δεν αναγνωρίζεται σαν Ν.Π.Ε., αλλά μόνο σαν επίδοση αγώνων.

17. Ν.Π.Ε. αναγνωρίζονται οι επιδόσεις που σημειώνονται σε πισίνες 50μ. & 25μ.

18. Οι ξένοι αθλητές, οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο της Ομοσπονδίας, αποκλείονται από όλες τις αποστολές, βραβεύσεις, επιχορηγήσεις και άλλες αξιολογήσεις, με εξαίρεση τις βραβεύσεις των καλύτερων αθλητών των Αγώνων.

19. Ο χρόνος ή οι χρόνοι των περασμάτων που σημειώνονται από τον πρώτο στη σειρά αθλητή κατά τη διάρκεια διεξαγωγής σκυταλοδρομίας (μόνο για την απόσταση του συγκεκριμένου αγωνίσματος), καταγράφονται και αξιολογούνται για όλες τις αξιολογήσεις, δηλαδή για σκοπούς προκρίσεων, βραβεύσεων, επιδόσεων, εξασφάλισης ορίων κ.α..

20. Ο χρόνος ή οι χρόνοι όλων των περασμάτων που σημειώνονται από αθλητή σε ατομικά ή ομαδικά αγωνίσματα (από τον πρώτο στη σειρά αθλητή), δεν θα λαμβάνονται υπόψη για οποιαδήποτε πρόκριση, παρά μόνο για σκοπούς καταγραφής Παγκύπριας επίδοσης.

21. Για τους αθλητές που βρίσκονται στο εξωτερικό θα αναγνωρίζονται και αξιολογούνται για σκοπούς ετήσιων αξιολογήσεων και βραβεύσεων καθώς επίσης και για σκοπούς προκρίσεων σε αγώνες, οι επιδόσεις που σημειώνουν μόνο σε πισίνες 50μ. & 25μ. Επιδόσεις που θα σημειώνονται σε πισίνες άλλων διαστάσεων δεν θα λαμβάνονται υπόψη.  Εξαιρούνται οι αθλητές οι οποίοι σπουδάζουν ή διαμένουν στο εξωτερικό, όπου θα αναγνωρίζονται μόνο για σκοπούς πρόκρισης και συμμετοχής στο 45Ο  Παγκύπρια Πρωταθλήματα Ανδρών/Γυναικών και τα Παγκύπρια πρωταθλήματα κατηγοριών, οι επιδόσεις που πιθανόν να σημειώσουν σε πισίνες 25μ. ή 25 υάρδων, αφού αυτές πρώτα μετατραπούν σε χρόνους 50μ. πισίνας.  Νοουμένου ότι οι επιδόσεις εμπίπτουν στα όρια πρόκρισης, τότε οι αθλητές θα έχουν το δικαίωμα συμμετοχής, αλλά θα τοποθετούνται χωρίς χρόνο στις πιο αργές σειρές

22. Για τις επιδόσεις 25μ. αξιολογούνται μόνο όσες σημειώνονται σε αγώνες που λαμβάνει μέρος επίσημα η Ομοσπονδία.

23.Επιδόσεις οι οποίες προκύπτουν από τη διεξαγωγή επιπρόσθετης χρονομέτρησης για καταγραφή χρόνου, δεν θα καταγράφονται ούτε και θα αξιολογούνται για κανένα σκοπό.

24. Η εκτός συναγωνισμού συμμετοχή κολυμβητή, αποκλείεται από όλες τις διοργανώσεις της Ομοσπονδίας.

Εννοείται ότι επιτρέπεται η εκτός συναγωνισμού συμμετοχή κολυμβητή σε αγώνες στο εξωτερικό ή σε αγώνες με την εθνική ομάδα.

25. Οι Αλυτάρχες, οι Αφέτες, οι κριτές, τα μέλη της Γραμματείας και οι χειριστές του ηλεκτρονικού χρονομετρικού συστήματος για όλους τους επίσημους αγώνες κολύμβησης που διεξάγονται στην Κύπρο, είτε αυτοί διοργανώνονται από την Ομοσπονδία, είτε διεξάγονται υπό την αιγίδα της Ομοσπονδίας, θα ορίζονται ή θα εγκρίνονται από την Ομοσπονδία πριν από την εκάστοτε διοργάνωση ξεχωριστά.

26. Σε όλους τους αγώνες που διοργανώνει η Ομοσπονδία ή διεξάγονται υπό την αιγίδα της Ομοσπονδίας, θα παρευρίσκεται απαραίτητα γιατρός.

27. Αθλητής ο οποίος καταδικάζεται για χρήση αναβολικών ουσιών, χάνει οποιαδήποτε προνόμια κατείχε και θα πρέπει να τα διεκδικήσει ξανά μετά τη λήξη της τιμωρίας του.

28. Οι χρόνοι στους Αγώνες Βετεράνων, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για όρια πρόκρισης εσωτερικού ή άλλους αγώνες της Ομοσπονδίας.

29. Επιδόσεις που σημειώνονται από αθλητές προαγωνιστικής κατηγορίας στο εξωτερικό, δεν θα καταχωρούνται στο αρχείο της Ομοσπονδίας.

30.Η αξιολόγηση όλων των χρόνων θα γίνεται με βάση τα FINA points του 2021.

1. Στην ημερίδα δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες το 2008 και μεγαλύτεροι.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε τέσσερα το πολύ αγωνίσματα.

3. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση.

4. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα μετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνουν μόνο σειρές.

5. Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ανοικτή κατηγορία καθώς επίσης και την κατηγορία στην οποία ανήκει ο αθλητής.

6. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 10.00 πμ

7. Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι το ακόλουθο:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/11/2021

200μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
200μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Πρόσθιο – Γυναικών
100μ. Πρόσθιο Ανδρών
800μ. Ελεύθερο – Γυναικών
800μ. Ελεύθερο – Ανδρών

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/11/2021              

400μ.Ελεύθερο – Ανδρών
400μ.Ελεύθερο – Γυναικών
50μ.Πρόσθιο – Ανδρών
50μ.Πρόσθιο – Γυναικών
100μ.Πεταλούδα – Ανδρών
100μ.Πεταλούδα – Γυναικών
200μ.Ύπτιο – Ανδρών
200μ.Ύπτιο – Γυναικών
50μ.Ελεύθερο – Ανδρών
50μ.Ελεύθερο – Γυναικών
200μ.Μικτή Ατομική – Ανδρών
200μ.Μικτή Ατομική – Γυναικών

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/11/2021

100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
100μ. Ελεύθερο – Γυναικών
100μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Ύπτιο – Γυναικών
400μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
400μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών
50μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Πρόσθιο – Ανδρών
200μ. Πρόσθιο – Γυναικών
1500μ.Ελεύθερο – Ανδρών
1500μ.Ελεύθερο – Γυναικών

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ:
Παρασκευή: 3.00μμ
Σάββατο-Κυριακή: 10.00πμ

1. Στην ημερίδα δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες το 2008 και μεγαλύτεροι.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε τέσσερα το πολύ αγωνίσματα.

3. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση.

4. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα μετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνουν μόνο σειρές.

Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ανοικτή κατηγορία καθώς επίσης και την κατηγορία στην οποία ανήκει ο αθλητής.

5. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 10.00πμ.

6. Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι το ακόλουθο:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/12/2021    
200μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
50μ. Πρόσθιο – Γυναικών
50μ. Πρόσθιο – Ανδρών
50μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ. Ύπτιο – Ανδρών
200μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Πεταλούδα – Ανδρών
800μ. Ελεύθερο – Γυναικών
800μ.Ελεύθερο – Ανδρών

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/12/2021
50μ.Ελεύθερο – Ανδρών
50μ.Ελεύθερο – Γυναικών
100μ.Πρόσθιο – Ανδρών
100μ.Πρόσθιο – Γυναικών
100μ.Πεταλούδα – Ανδρών
100μ.Πεταλούδα – Γυναικών
100μ.Ύπτιο – Ανδρών
100μ.Ύπτιο – Γυναικών
400μ. Ελεύθερο – Ανδρών
400μ. Ελεύθερο –  Γυναικών
200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
200μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/12/2021
50μ.   Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Ύπτιο – Ανδρών
200μ. Ύπτιο – Γυναικών
400μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
400μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών
100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
100μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Πρόσθιο – Ανδρών
200μ. Πρόσθιο – Γυναικών
1500μ.Ελεύθερο – Ανδρών
1500μ.Ελεύθερο – Γυναικών

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ:
Παρασκευή: 3.00μμ
Σάββατο-Κυριακή: 10.00πμ

1. Στην ημερίδα δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες το 2009 και μεγαλύτεροι.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε τέσσερα το πολύ αγωνίσματα.

3. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση.

4. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα μετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνουν μόνο σειρές.

Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ανοικτή κατηγορία καθώς επίσης και την κατηγορία στην οποία ανήκει ο αθλητής.

5. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 10.00πμ.

6. Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι το ακόλουθο:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/1/2022
50μ. Ελεύθερο – Ανδρών      
50μ. Ελεύθερο – Γυναικών
100μ. Πρόσθιο – Γυναικών
100μ. Πεταλούδα – Ανδρών

100μ. Πρόσθιο – Ανδρών
100μ. Πεταλούδα – Γυναικών
100μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Ύπτιο – Γυναικών
400μ. Ελεύθερο – Ανδρών
400μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
200μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1/2022
200μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
50μ.  Πρόσθιο – Γυναικών
50μ.  Πρόσθιο – Ανδρών
50μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ.Ύπτιο – Ανδρών
200μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Πεταλούδα – Ανδρών
800μ. Ελεύθερο – Γυναικών
800μ.  Ελεύθερο – Ανδρών

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1/2022
50μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Ύπτιο – Ανδρών
200μ. Ύπτιο – Γυναικών
400μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
400μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών
100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
100μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Πρόσθιο – Ανδρών
200μ. Πρόσθιο – Γυναικών
1500μ. Ελεύθερο – Ανδρών
1500μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ:
Παρασκευή: 3.00μμ
Σάββατο-Κυριακή: 10.00πμ

1. Στους αγώνες δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές της Προαγωνιστικής κατηγορίας     2010-2013 .

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε δύο το πολύ αγωνίσματα.

3. Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ηλικία στην οποία ανήκουν.

4. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 10.00πμ.

5. Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το ακόλουθο:

ΣΑΒΒΑΤΟ, 12/2/2022                                               

50μ. Πεταλούδα – Ανδρών – 2010-2013
50μ. Πεταλούδα – Γυναικών – 2010-2013
100μ. Ύπτιο – Ανδρών – 2010-2013
100μ. Ύπτιο – Γυναικών – 2010-2013
800μ. Ελεύθερο – Ανδρών – 2010
800μ. Ελεύθερο – Γυναικών – 2010
200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών – 2010-2011
200μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών – 2010-2011

ΚΥΡΙΑΚΗ, 13/2/2022
50μ. Ελεύθερο – Γυναικών – 2010-2013
50μ. Ελεύθερο – Ανδρών – 2010-2013
100μ. Πρόσθιο – Γυναικών – 2010-2013
100μ. Πρόσθιο – Ανδρών – 2010-2013
200μ. Πεταλούδα – Γυναικών – 2010
200μ. Πεταλούδα – Ανδρών – 2010
200μ. Ελεύθερο – Γυναικών – 2010-2011
200μ. Ελεύθερο – Ανδρών – 2010-2011

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ: 10.00πμ

1. Στους αγώνες δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες το 2009 και μεγαλύτεροι.

2. Το κάθε σωματείο δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Οι αθλητές γεννηθέντες το 2007 και μεγαλύτεροι δικαιούται να λάβουν μέρος σε τέσσερα το πολύ αγωνίσματα, ενώ  οι αθλητές γεννηθέντες το 2008 και 2009 δικαιούται να λάβουν μέρος σε τρία το πολύ αγωνίσματα.

3. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση.

4. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα συμμετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνουν μόνο σειρές.

5. Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ανοικτή κατηγορία καθώς επίσης και την κατηγορία στην οποία ανήκει ο αθλητής. Στους τρεις πρώτους αθλητές όλων των αγωνισμάτων και όλων των κατηγοριών, θα δοθούν μετάλλια.   Επίσης θα δοθούν κύπελλα στον κολυμβητή και στην κολυμβήτρια που θα σημειώσουν την καλύτερη βαθμολογία FINA από όλα τα αγωνίσματα.

6. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 10.00 το μεσημέρι.

7. Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το ακόλουθο:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/2/2022
200μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
50μ. Πρόσθιο – Γυναικών
50μ. Πρόσθιο – Ανδρών
50μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ. Ύπτιο – Ανδρών
200μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Πεταλούδα – Ανδρών
800μ. Ελεύθερο – Γυναικών
1500μ. Ελεύθερο – Ανδρών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ  

ΣΑΒΒΑΤΟ 26/2/2022              

50μ.                 Ελεύθερο                    Ανδρών

50μ. Ελεύθερο – Γυναικών
100μ. Πρόσθιο – Ανδρών
100μ. Πρόσθιο – Γυναικών
100μ. Πεταλούδα – Ανδρών
100μ. Πεταλούδα – Γυναικών
100μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Ύπτιο – Γυναικών
200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
200μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών
400μ. Ελεύθερο – Ανδρών
400μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ  

ΚΥΡΙΑΚΗ 27/2/2022
50μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Ύπτιο – Ανδρών
200μ.  Ύπτιο – Γυναικών
400μ. Μικτή Ατομική Ανδρών
400μ.Μικτή Ατομική Γυναικών
100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
100μ.Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Πρόσθιο – Ανδρών
200μ. Πρόσθιο – Γυναικών
800μ. Ελεύθερο – Ανδρών
1500μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ:
Παρασκευή: 3.00μμ
Σάββατο-Κυριακή: 10.00πμ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Κατά την διάρκεια των αγωνισμάτων 400μ. ελεύθερο, 800μ. ελεύθερο και 1500μ. ελεύθερο θα γίνονται απονομές

1. Στην ημερίδα δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες το 2009 και μεγαλύτεροι.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε τέσσερα το πολύ αγωνίσματα.

3. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση.

4. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα μετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνουν μόνο σειρές.

Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ανοικτή κατηγορία καθώς επίσης και την κατηγορία στην οποία ανήκει ο αθλητής.

5. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 14 Μαρτίου 2022 και ώρα 10.00 πμ.

6. Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι το ακόλουθο:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/3/2022                                             

200μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
200μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Πρόσθιο – Γυναικών
100μ.  Πρόσθιο – Ανδρών
800μ. Ελεύθερο – Γυναικών
800μ. Ελεύθερο Ανδρών
200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
200μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών

ΣΑΒΒΑΤΟ 19/3/2022
400μ. Ελεύθερο – Ανδρών
400μ.Ελεύθερο – Γυναικών
50μ. Πρόσθιο – Ανδρών
50μ.Πρόσθιο – Γυναικών
100μ.Πεταλούδα – Ανδρών
100μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Ύπτιο – Ανδρών
200μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ. Ελεύθερο – Ανδρών
50μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΚΥΡΙΑΚΗ 20/3/2022

100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
100μ. Ελεύθερο – Γυναικών
100μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Ύπτιο – Γυναικών
400μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
400μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών
50μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Πρόσθιο – Ανδρών
200μ. Πρόσθιο – Γυναικών
1500μ. Ελεύθερο – Ανδρών
1500μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ:
Παρασκευή: 3.00μμ
Σάββατο-Κυριακή: 10.00πμ

1. Στους αγώνες δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές της Προαγωνιστικής κατηγορίας 2010-2013.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε δύο το πολύ αγωνίσματα.

3. Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ηλικία στην οποία ανήκουν.

4. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 2 Μαΐου 2022 και ώρα 10.00πμ.

5. Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το ακόλουθο:

ΣΑΒΒΑΤΟ 7/5/2022

50μ.Ύπτιο – Ανδρών – 2010-2013
50μ.Ύπτιο – Γυναικών – 2010-2013
400μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών – 2010
400μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών – 2010
100μ. Ελεύθερο – Ανδρών – 2010-2013
100μ. Ελεύθερο – Γυναικών – 2010-2013
200μ. Πρόσθιο – Ανδρών – 2010-2011
200μ.Πρόσθιο – Γυναικών – 2010-2011

ΚΥΡΙΑΚΗ 8/5/2022
50μ. Πρόσθιο – Ανδρών – 2010-2013
50μ.  Πρόσθιο – Γυναικών – 2010-2013
100μ. Πεταλούδα – Ανδρών – 2010-2012
100μ. Πεταλούδα – Γυναικών – 2010-2012
200μ. Ύπτιο – Ανδρών – 2010-2011
200μ.  Ύπτιο – Γυναικών – 2010-2011
400μ. Ελεύθερο – Ανδρών – 2010-2011
400μ. Ελεύθερο- Γυναικών – 2010-2011

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ: 10.00πμ

1. Στην ημερίδα δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες το 2009 και μεγαλύτεροι.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε τέσσερα το πολύ αγωνίσματα.

3. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση.

4. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα μετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνουν μόνο σειρές.

5. Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ανοικτή κατηγορία καθώς επίσης και την κατηγορία στην οποία ανήκει ο αθλητής.

6. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 και ώρα 10.00 πμ

7. Το πρόγραμμα της ημερίδας είναι το ακόλουθο:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/5/2022
200μ. Ελεύθερο – Γυναικών
200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
200μ. Πεταλούδα Γυναικών
200μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Πρόσθιο – Γυναικών
100μ. Πρόσθιο – Ανδρών
800μ. Ελεύθερο – Γυναικών
800μ. Ελεύθερο Ανδρών
200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
200μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/5/2022
400μ.  Ελεύθερο – Ανδρών
400μ. Ελεύθερο – Γυναικών
50μ. Πρόσθιο – Ανδρών
50μ. Πρόσθιο – Γυναικών
100μ.Πεταλούδα – Ανδρών
100μ. Πεταλούδα – Γυναικών
200μ. Ύπτιο – Ανδρών
200μ. Ύπτιο – Γυναικών
50μ. Ελεύθερο – Ανδρών
50μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/5/2022

100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
100μ. Ελεύθερο – Γυναικών
100μ. Ύπτιο – Ανδρών
100μ. Ύπτιο- Γυναικών
400μ. Μικτή Ατομική Ανδρών
400μ. Μικτή Ατομική- Γυναικών
50μ. Πεταλούδα – Ανδρών
50μ. Πεταλούδα- Γυναικών
200μ. Πρόσθιο Ανδρών
200μ. Πρόσθιο- Γυναικών
1500μ. Ελεύθερο – Ανδρών
1500μ. Ελεύθερο- Γυναικών

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ:
Παρασκευή: 3.00μμ
Σάββατο-Κυριακή: 10.00πμ

1. Στους αγώνες δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές γεννηθέντες το 2009 και μεγαλύτεροι.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με τέσσερις το πολύ αθλητές στα ατομικά αγωνίσματα και με μια ομάδα σκυταλοδρομίας στα ομαδικά αγωνίσματα. Ο κάθε αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε τέσσερα ατομικά αγωνίσματα και σε όσα ομαδικά επιθυμεί.

3. Ο αθλητής πρέπει να έχει πετύχει σε επίσημους αγώνες ή ημερίδες της Ομοσπονδίας, από την 1/11/2021 και μετά τα καθορισμένα όρια πρόκρισης. Από τα όρια εξαιρούνται οι σκυταλοδρομίες. Ως τελευταία ημερομηνία εξασφάλισης των ορίων πρόκρισης, καθορίζεται η  5η Ιουνίου 2022.

4. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση. Επίσης ομάδα σκυταλοδρομίας η οποία φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα της επιβάλλεται ποινή €40=.

5. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα (800μ. ελεύθερο και 1500μ. ελεύθερο) μετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνεται προκριματικός αγώνας το πρωί και τελικός το απόγευμα.  Στα αγωνίσματα 800μ.  ελεύθερο και 1500μ. ελεύθερο, αν μετέχουν  περισσότεροι από οκτώ αθλητές, τότε τα αγωνίσματα θα διεξάγονται με απ’ ευθείας τελικούς, με τις αργές  σειρές  να διεξάγονται το πρωί και την γρήγορη σειρά το απόγευμα.

Για τον καθορισμό της θέσης των κολυμβητών στους τελικούς, θα λαμβάνονται υπόψη  οι χρόνοι που θα πετύχουν στους προκριματικούς.

Για τον τελικό προκρίνονται οι κολυμβητές με τους οκτώ καλύτερους χρόνους. Για τον καθορισμό της διαδρομής και της σειράς κάθε κολυμβητή στους προκριματικούς ή στα αγωνίσματα που διεξάγονται απ’ ευθείας τελικοί, θα λαμβάνονται υπόψη ο επίσημος χρόνος του από τη 1/11/2021-5/6/2022.

Τις ομάδες σκυταλοδρομιών μπορούν να απαρτίζουν μόνο αθλητές οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει τουλάχιστον ένα ατομικό όριο πρόκρισης κατά την περίοδο 1/11/2021-5/6/2022. Οι διαδρομές στις σκυταλοδρομίες θα καθορίζονται ανάλογα με την βαθμολογία που θα έχουν οι όμιλοι πριν από την έναρξη των σκυταλοδρομιών κάθε ημέρας.  Δηλαδή, ο όμιλος με τη ψηλότερη βαθμολογία θα πάρει τη διαδρομή 4, ο 2ος την 5, ο 3ος την 3, ο 4ος την 6, ο 5ος  την 2, ο 6ος την 7 και ούτω καθεξής.

Αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα έκδοσης της βαθμολογίας από τη Γραμματεία, τότε οι διαδρομές θα καθορίζονται με κλήρωση.

6. Η βαθμολογία των ατομικών αγωνισμάτων καθορίζεται σε 9-7-6-5-4-3-2-1 βαθμούς και στα ομαδικά αγωνίσματα η πιο πάνω βαθμολογία διπλασιάζεται.

7. Στο νικητή αθλητή/ομάδα όλων των αγωνισμάτων, θα δοθούν κύπελλα, ενώ στους τρεις πρώτους θα δοθούν μετάλλια.

Στους τρεις πρώτους Ναυτικούς Ομίλους της γενικής κατάταξης θα δοθούν κύπελλα.

Στον κολυμβητή και στην κολυμβήτρια που θα σημειώσουν τη ψηλότερη βαθμολογία FINA, θα δοθούν ειδικά κύπελλα.

8. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Πέμπτη 9 Ιουνίου 2022 και ώρα 10.00πμ..

9. Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το ακόλουθο:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/6/2022
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ: 10.00πμ
ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 6:00μμ – ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: 6.15μμ 

  1. 100μ. Πρόσθιο – Ανδρών
  2. 100μ. Πρόσθιο – Γυναικών
  3. 200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
  4. 200μ. Ελεύθερο – Γυναικών
  5. 400μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
  6. 400μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 1 & 2 & 3 & 4

  1.  50μ. Πεταλούδα – Ανδρών
  2. 50μ. Πεταλούδα – Γυναικών
  3. 200μ. Ύπτιο – Ανδρών
  4. 200μ. Ύπτιο – Γυναικών
  5. 800μ. Ελεύθερο – Ανδρών
  6. 800μ. Ελεύθερο – Γυναικών

 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 5 & 6 & 7 & 8 & 9 & 10

  1. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
  2. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 11 & 12 & 13 & 14

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/6/2022
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ: 10.00πμ
ΤΕΛΙΚΟΙ: 6.00μμ

  1. 400μ. Ελεύθερο – Ανδρών
  2. 400μ. Ελεύθερο – Γυναικών
  3. 50μ. Ελεύθερο – Ανδρών
  4. 50μ. Ελεύθερο – Γυναικών
  5. 200μ. Πρόσθιο – Ανδρών
  6. 200μ. Πρόσθιο – Γυναικών

 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 15 & 16 & 17 &1 8

  1. 100μ. Ύπτιο – Ανδρών
  2. 100μ. Ύπτιο – Γυναικών
  3. 100μ. Πεταλούδα – Ανδρών
  4. 100μ. Πεταλούδα – Γυναικών

 ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 19 & 20 & 21 & 22

  1. 4Χ200μ. Ελεύθερο – Ανδρών
  2. 4Χ200μ. Ελεύθερο – Γυναικών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ  23 & 24 & 25 &26

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/6/2022
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ: 10.00πμ
ΤΕΛΙΚΟΙ: 6.00μμ

  1. 50μ. Πρόσθιο – Γυναικών
  2. 50μ. Πρόσθιο – Ανδρών
  3. 100μ. Ελεύθερο – Γυναικών
  4. 100μ. Ελεύθερο – Ανδρών
  5. 200μ. Πεταλούδα – Γυναικών
  6. 200μ. Πεταλούδα – Ανδρών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 27 & 28 & 29 & 30

  1. 50μ. Ύπτιο – Γυναικών
  2. 50μ. Ύπτιο – Ανδρών
  3. 200μ. Μικτή Ατομική – Γυναικών
  4. 200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών
  5. 1500μ.  Ελεύθερο – Γυναικών
  6. 1500μ. Ελεύθερο – Ανδρών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 31 & 32 & 33 & 34 & 35 & 36

  1. 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Γυναικών
  2. 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Ανδρών

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 37 & 38 & 39 & 40
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ

1. Στους αγώνες δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές της Πρoαγωνιστικής Κατηγορίας 2010-2013 .

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με όσους αθλητές επιθυμεί σε κάθε αγώνισμα. Ο αθλητής έχει δικαίωμα συμμετοχής σε δύο το πολύ αγωνίσματα.

3. Στην περίπτωση που σε αγώνισμα μετέχουν περισσότεροι από οκτώ κολυμβητές, θα γίνουν μόνο σειρές.

4. Για την κατάταξη των αθλητών, η αξιολόγηση θα γίνει με βάση την ηλικία στην οποία ανήκουν. Σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθούν αναμνηστικά και διπλώματα συμμετοχής.

5. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους, μέχρι την Δευτέρα 27 Ιουνίου 2022 και ώρα 10.00πμ.

6. Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το ακόλουθο:

ΣΑΒΒΑΤΟ 2/7/2022

  1. 50μ. Πρόσθιο – Ανδρών – 2010-2013
  2. 50μ. Πρόσθιο – Γυναικών – 2010-2013
  3. 50μ. Πεταλούδα – Ανδρών – 2010-2013
  4. 50μ. Πεταλούδα – Γυναικών – 2010-2013
  5. 100μ.  Ελεύθερο – Ανδρών – 2010-2013
  6. 100μ. Ελεύθερο – Γυναικών – 2010-2013
  7. 100μ. Ύπτιο – Ανδρών – 2010-2013
  8. 100μ. Ύπτιο – Γυναικών – 2010-2013

                  ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 10 ΛΕΠΤΑ

  1. 4X50μ.  Ελεύθερο – Ανδρών – 2010-2013
  2. 4X50μ. Ελεύθερο – Γυναικών – 2010-2013

 ΚΥΡΙΑΚΗ 3/7/2022

  1. 50μ. Ελεύθερο – Γυναικών – 2010-2013
  2. 50μ. Ελεύθερο Ανδρών – 2010-2013
  3. 50μ. Ύπτιο Γυναικών – 2010-2013
  4. 50μ. Ύπτιο – Ανδρών – 2010-2013
  5. 100μ. Πεταλούδα – Γυναικών – 2010-2012
  6. 100μ. Πεταλούδα Ανδρών – 2010-2012
  7. 100μ. Πρόσθιο Γυναικών – 2010-2013
  8. 100μ. Πρόσθιο – Ανδρών – 2010-2013

                  ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 10 ΛΕΠΤΑ

  1. 4X50μ. Μικτή Ομαδική Γυναικών – 2010-2013
  2. 4X50μ. Μικτή Ομαδική Ανδρών – 2010-2013

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΩΝ: 10.00πμ

1. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές των κατηγοριών Νέων/Νεανίδων, Παίδων/Κορασίδων και Παμπαίδων/Παγκορασίδων Α’ και Β’.

2. Ο κάθε όμιλος δικαιούται να λάβει μέρος με τέσσερις το πολύ αθλητές στα ατομικά αγωνίσματα και με μια ομάδα στα ομαδικά αγωνίσματα, για κάθε κατηγορία ξεχωριστά.   Οι αθλητές των κατηγοριών Νέων/Νεανίδων και Παίδων/Κορασίδων έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε τέσσερα το πολύ αγωνίσματα, ενώ  οι αθλητές των κατηγοριών Παμπαίδων/Παγκορασίδων Α’ και Β’ έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε τρία το πολύ αγωνίσματα.

3. Οι αθλητές θα πρέπει να έχουν πετύχει σε επίσημους αγώνες ή ημερίδες της Ομοσπονδίας, τα καθορισμένα όρια πρόκρισης. Ως τελευταία ημερομηνία επίτευξης των ορίων πρόκρισης, καθορίζεται η 3η  Ιουλίου 2022.

Για τον καθορισμό της διαδρομής και της σειράς κάθε κολυμβητή θα λαμβάνεται υπόψη ο επίσημος χρόνος από την 1/11/2021-3/7/2022. Οι αθλητές θα κατανεμηθούν σε διαδρομές ανεξαρτήτου κατηγορίας.

Από τα όρια εξαιρούνται οι σκυταλοδρομίες.

4. Σε περίπτωση που αθλητής φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα του επιβάλλεται ποινή €10= για κάθε εκτός ορίων επίδοση. Επίσης ομάδα σκυταλοδρομίας η οποία φέρει χρόνο ψηλότερο από το όριο ποινής που έχει καθορίσει η Ομοσπονδία, θα της επιβάλλεται ποινή €40=.

5. Η τελική κατάταξη των αθλητών, θα γίνει με βάση τις επιδόσεις που θα σημειώσουν στις σειρές για την κάθε κατηγορία ξεχωριστά.

6. Για τα πρωταθλήματα Νέων/Νεανίδων και Παίδων/Κορασίδων, θα βαθμολογηθούν οι πρώτοι οκτώ στην κατάταξη για την κάθε κατηγορία. Η βαθμολογία των ατομικών αγωνισμάτων καθορίζεται σε 9-7-6-5-4-3-2-1 βαθμούς και στα ομαδικά αγωνίσματα η πιο πάνω βαθμολογία διπλασιάζεται.

7. Για την κάθε κατηγορία θα δοθούν ξεχωριστά:

  • Μετάλλια στους τρεις πρώτους αθλητές / ομάδες όλων των αγωνισμάτων.
  • Στους τρεις πρώτους Ναυτικούς Ομίλους, θα δοθούν κύπελλα.
  • Στον κολυμβητή και την κολυμβήτρια, που θα σημειώσουν την πιο ψηλή βαθμολογία FINA, θα δοθούν κύπελλα.

8. Τις σκυταλοδρομίες θα απαρτίζουν οι αθλητές οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει ατομικό όριο πρόκρισης από την 1/11/2021-3/7/2022. Οι διαδρομές στις σκυταλοδρομίες θα καθορίζονται ανάλογα με τη βαθμολογία που θα έχουν οι όμιλοι πριν από την έναρξη των σκυταλοδρομιών κάθε ημέρας. Δηλαδή, ο όμιλος με τη ψηλότερη βαθμολογία θα πάρει τη διαδρομή 4, ο 2ος την 5, ο 3ος την 3, ο 4ος την 6, ο 5ος την 2, ο 6ος την 7 και ούτω καθεξής.

Αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα έκδοσης της βαθμολογίας από την Γραμματεία, τότε οι  διαδρομές θα καθορίζονται με κλήρωση.

Σε περίπτωση που υπάρχει δυνατότητα, η Γραμματεία θα ενώνει σκυταλοδρομίες του ιδίου φύλου, ανεξαρτήτου κατηγορίας.

9. Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν από τους Ναυτικούς Ομίλους/ Σωματεία, μέχρι την Πέμπτη 7 Ιουλίου 2022 και ώρα 10.00πμ.

10. Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το ακόλουθο:

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/7/2022

Τελετή έναρξης στις 6.00μμ
Έναρξη αγωνιστικού προγράμματος στις 6.15μμ.

  1. 50μ. Ελεύθερο – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  2. 50μ. Ελεύθερο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  3. 200μ. Ύπτιο – Νεανίδων,Κορασίδων, Παγκορασίδων
  4. 200μ.Ύπτιο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  5. 50μ. Πρόσθιο – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  6. 50μ. Πρόσθιο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  7. 400μ. Ελεύθερο – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  8. 800μ. Ελεύθερο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 1-8  

ΠΕΜΠΤΗ 14/7/2022

  1.  100μ. Πρόσθιο –  Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  2. 100μ. Πρόσθιο –  Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  3. 50μ. Πεταλούδα –  Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  4. 50μ. Πεταλούδα –  Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  5. 400μ.  Ελεύθερο –  Νέων, Παίδων, Παμπαίδων  Παμπαίδων
  6. 800μ. Ελεύθερο –  Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 9-13  

  1. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Νέων
  2. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Παίδων
  3. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Παμπαίδων  (Α&Β μαζί)
  4. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Νεανίδων
  5. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Κορασίδων
  6. 4Χ100μ. Ελεύθερο – Παγκορασίδων (Α&Β μαζί)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 14-20  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/7/2022           

  1. 100μ. Ελεύθερο – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  2. 100μ.  Ελεύθερο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  3.  200μ. Πεταλούδα – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  4. 200μ. Πεταλούδα – Νέων,Παίδων, Παμπαίδων
  5.  100μ. Ύπτιο – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  6. 100μ. Ύπτιο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  7. 400μ. Μικτή – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων  Παμπαίδων
  8.  400μ. Μικτή – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 21-26

  1. 4Χ200μ. Ελεύθερο – Νεανίδων
  2. 4Χ200μ. Ελεύθερο – Κορασίδων
  3. 4Χ200μ. Ελεύθερο – Νέων
  4. 4Χ200μ. Ελεύθερο – Παίδων

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 27-32

ΣΑΒΒΑΤΟ 16/7/2022   

  1.       100μ.     Πεταλούδα – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  2.       100μ.     Πεταλούδα – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  3.       200μ.     Πρόσθιο – Νεανίδων, ορασίδων, Παγκορασίδων
  4.       200μ.     Πρόσθιο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  5.       200μ.     Ελεύθερο – Νεανίδων, Κορασίδων,      Παγκορασίδων
  6.       1500μ.   Ελεύθερο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 33-38

ΚΥΡΙΑΚΗ 17/7/2022      

  1. 200μ. Μικτή – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  2. 200μ.Μικτή – Νεανίδων, Κορασίδων, Παγκορασίδων
  3. 50μ. Ύπτιο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  4. 50μ. Ύπτιο – Νεανίδων, Κορασίδων,      Παγκορασίδων
  5. 200μ.  Ελεύθερο – Νέων, Παίδων, Παμπαίδων
  6. 1500μ. Ελεύθερο – Νεανίδων, Κορασίδων,  Παγκορασίδων

   ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 39-43

  1.  4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Νέων
  2. 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Παίδων
  3. 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Παμπαίδων  (Α&Β μαζί)
  4. 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Νεανίδων
  5. 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Κορασίδων
  6. 4Χ100μ. Μικτή Ομαδική – Παγκορασίδων (Α&Β μαζί)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ 44-50

ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄
ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΕΝΑΡΞΗ:6.00μμ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Κατά την διάρκεια των αγωνισμάτων 400μ. μικτή, 800μ. ελεύθερο και 1500μ. ελεύθερο θα γίνονται απονομές           

ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΩΝ ΠΑΙΔΩΝ
50μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ 26.08 26.99 28.03
100μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 57.04 58.94 1.01.03
200μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.06.20 2.10.54 2.15.45
400μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 4.27.91 4.42.05 4.52.70
800μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 9.16.46 9.35.05 9.56.24
1500μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 17.38.32 18.12.34 18.50.80
50μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 32.97 34.19 35.60
100μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ  1.12.15 1.16.00 1.19.29
200μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ 2.40.05 2.46.30 2.53.22
50μ.     ΥΠΤΙΟ 30.81 31.97 33.33
100μ.   ΥΠΤΙΟ 1.07.77 1.10.52 1.13.73
200μ.   ΥΠΤΙΟ 2.26.05 2.31.96 2.38.88
50μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 27.80 28.74 29.83
100μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.01.62 1.03.71 1.06.10
200μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 2.22.91 2.28.31 2.34.63
200μ.   ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 2.23.54 2.28.76 2.34.72
400μ.   ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 5.18.20 5.31.07 5.46.16
ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
50μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ 29.20 30.98 32.23
100μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 1.04.92 1.07.23 1.09.89
200μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.20.81 2.25.72 2.31.34
400μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 4.57.00 5.07.66 5.19.86
800μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 10.02.02 10.22.64 10.46.32
1500μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 20.00.00 20.47.80 21.43.38
50μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 38.47 40.02 41.85
100μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ 1.23.97 1.27.37 1.31.35
200μ.   ΠΡΟΣΘΙΟ 3.01.53 3.08.88 3.17.48
50μ.     ΥΠΤΙΟ 34.68 35.99 37.52
100μ.   ΥΠΤΙΟ 1.14.46 1.17.27 1.20.56
200μ.   ΥΠΤΙΟ 2.41.89 2.48.44 2.56.12
50μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 32.71 34.03 35.59
100μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.13.05 1.16.00 1.19.47
200μ.   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 2.38.95 2.47.00 2.54.86
200μ.   ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 2.41.62 2.47.74 2.54.29
400μ.   ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 5.50.28 6.04.46 6.21.07
ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’
 50μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 30.73 31.77
100μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 1.06.31 1.08.29
200μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.28.05 2.32.87
400μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 5.20.08 5.30.58
800μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 10.50.34 11.10.93
1500μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 20.00.43 20.33.61
50μ.       ΠΡΟΣΘΙΟ 39.34 40.81
100μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 1.27.95 1.31.42
200μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 3.11.15 3.18.21
50μ.       ΥΠΤΙΟ 35.93 38.18
100μ.     ΥΠΤΙΟ 1.17.63 1.22.50
200μ.     ΥΠΤΙΟ 2.47.27 2.57.78
50μ.       ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 33.43 34.61
100μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.14.00 1.16.61
200μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 2.47.50 2.59.12
200μ.     ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 2.50.29 2.56.38
400μ.     ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 6.04.45 6.20.33
ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’
 50μ.       ΕΛΕΥΘΕΡΟ 35.46 36.80
100μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 1.16.82 1.19.51
200μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.45.87 2.51.47
400μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 5.51.66 6.04.06
800μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 11.29.88 11.50.99
1500μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ 23.16.33 24.03.98
50μ.        ΠΡΟΣΘΙΟ 44.06 46.82
100μ.      ΠΡΟΣΘΙΟ 1.36.17 1.42.21
200μ.      ΠΡΟΣΘΙΟ 3.27.91 3.40.97
50μ.        ΥΠΤΙΟ 40.44 42.98
100μ.      ΥΠΤΙΟ 1.26.86 1.32.32
200μ.      ΥΠΤΙΟ 3.05.42 3.17.06
50μ.        ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 37.47 39.82
100μ.      ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.23.66 1.28.92
200μ.      ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 3.04.10 3.14.00
200μ.      ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 3.08.54 3.20.38
400μ.      ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 6.41.20 6.50.00
ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΩΝ ΠΑΙΔΩΝ
50μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 26.99 28.03 29.95
100μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 58.86 1.01.03 1.04.82
200μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.10.54 2.15.45 2.24.46
400μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 4.36.53 4.52.70 5.12.27
800μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 9.35.05 9.56.24 10.34.96
1500μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 18.12.34 18.50.80 19.35.33
50μ.       ΠΡΟΣΘΙΟ 34.19 35.60 38.26
100μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 1.14.77 1.19.29 1.25.43
200μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 2.45.91 2.53.22 3.05.97
50μ.       ΥΠΤΙΟ 31.97 33.33 35.91
100μ.     ΥΠΤΙΟ 1.10.52 1.13.73 1.17.63
200μ.     ΥΠΤΙΟ 2.31.96 2.38.88 2.47.27
50μ.       ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 28.74 29.83 31.82
100μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.03.71 1.06.10 1.10.49
200μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 2.28.31 2.34.63 2.46.57
200μ.     ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 2.28.76 2.34.72 2.45.80
400μ.     ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 5.31.07 5.46.16 6.04.45
4Χ100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 3:56:73 4.05.58 4.17.23
4Χ200μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ 8.48.39 9.12.29 9.46.19
4Χ100μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ 4.26.59 4.37.45 4.54.26
ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
50μ.        ΕΛΕΥΘΕΡΟ 30.18 32.23 34.56
100μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 1.07.23 1.09.89 1.14.82
200μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.25.72 2.31.34 2.41.71
400μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 5.07.66 5.19.86 5.42.52
800μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 10.22.64 10.46.32 11.14.07
1500μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ 20.47.80 21.43.38 22.50.40
50μ.        ΠΡΟΣΘΙΟ 40.02 41.85 44.06
100μ.      ΠΡΟΣΘΙΟ 1.27.37 1.31.35 1.36.17
200μ.      ΠΡΟΣΘΙΟ 3.08.88 3.17.48 3.27.91
50μ.        ΥΠΤΙΟ 35.99 37.52 40.42
100μ.      ΥΠΤΙΟ 1.17.27 1.20.56 1.26.78
200μ.      ΥΠΤΙΟ 2.48.44 2.56.12 3.05.42
50μ.        ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 34.03 35.59 37.47
100μ.      ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.16.00 1.19.47 1.23.66
200μ.      ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 2.45.39 2.54.86 3.05.10
200μ.      ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 2.47.74 2.54.29 3.08.39
400μ.      ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 6.04.46 6.21.07 6.41.20
4Χ100μ.  ΕΛΕΥΘΕΡΟ 4.32.38 4.40.46 4.56.57
4Χ200μ.  ΕΛΕΥΘΕΡΟ 9.32.21 10.05.27 10.44.99
4Χ100μ.  ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ 5.02.92 5.15.07 5.29.43
ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’
 50μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 32.21 35.17
100μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 1.09.76 1.12.22
200μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.36.47 2.42.56
400μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 5.38.41 5.51.69
800μ.     ΕΛΕΥΘΕΡΟ 11.26.22 11.52.04
1500μ.   ΕΛΕΥΘΕΡΟ 21.31.16 22.16.18
50μ.       ΠΡΟΣΘΙΟ 41.93 43.86
100μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 1.34.06 1.38.68
200μ.     ΠΡΟΣΘΙΟ 3.23.54 3.32.77
50μ.       ΥΠΤΙΟ 38.18 41.14
100μ.     ΥΠΤΙΟ 1.22.50 1.28.89
200μ.     ΥΠΤΙΟ 2.57.78 3.11.54
50μ.       ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 35.51 37.04
100μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.18.56 1.21.91
200μ.     ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 2.58.20 3.12.83
200μ.     ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 3.00.96 3.08.84
400μ.     ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 6.20.33 6.45.97
4X100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ (Α’&Β’) 4.43.73
4Χ100μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ (Α’&Β’) 5.29.25
ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’
 50μ.       ΕΛΕΥΘΕΡΟ 37.69 39.44
100μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 1.21.54 1.25.01
200μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 2.55.67 3.02.82
400μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 6.13.37 6.25.68
800μ.      ΕΛΕΥΘΕΡΟ 12.28.22 12.57.94
1500μ.    ΕΛΕΥΘΕΡΟ 24.03.98 24.30.00
50μ.        ΠΡΟΣΘΙΟ 46.82 49.50
100μ.      ΠΡΟΣΘΙΟ 1.42.21 1.45.99
200μ.      ΠΡΟΣΘΙΟ 3.40.97 3.47.96
50μ.        ΥΠΤΙΟ 42.98 45.53
100μ.      ΥΠΤΙΟ 1.32.32 1.39.03
200μ.      ΥΠΤΙΟ 3.17.06 3.31.09
50μ.        ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 39.82 42.90
100μ.      ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 1.28.92 1.35.80
200μ.      ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 3.16.28 3.29.34
200μ.      ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 3.20.38 3.22.98
400μ.      ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 6.50.00 6.59.00
4X100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ (Α’&Β’) 5.24.90
4Χ100μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ (Α’&Β’) 6.08.60

ΓΕΝΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

1. Οι ομάδες θα καταρτίζονται με τους καλύτερους αθλητές, ανεξάρτητα φύλου, εκτός και αν καθορίζεται διαφορετικά από την προκήρυξη.

2. Οι διάφορες προκρίσεις για τους διεθνείς αγώνες, αναγνωρίζονται μόνο αν έχουν επιτευχθεί στη προκαθορισμένη περίοδο που έχει ορισθεί για την κάθε διοργάνωση ξεχωριστά.

3. Ο αθλητής δικαιούται να λάβει μέρος σε αποστολή, νοουμένου ότι θα εξασφαλίσει τα κριτήρια πρόκρισης, όπως καθορίζονται για την κάθε διοργάνωση και εφόσον συνεχίσει να διατηρείται σε καλή αγωνιστική κατάσταση μέχρι την ημέρα των αγώνων, για τους οποίους πήρε την πρόκριση.

Την ευθύνη της παρακολούθησης των αθλητών έχουν η Επιτροπή Εθνικής Ομάδας, την οποία αποτελούν το προεδρείο και ο έφορος κολύμβησης, καθώς επίσης και ο Τεχνικός Σύμβουλος.

4. Η συμμετοχή και ο αριθμός των αθλητών, που δηλώνεται από την Ομοσπονδία ότι θα λάβουν μέρος σε κάθε διοργάνωση, είναι ενδεικτικοί και εναπόκειται στην Ομοσπονδία να αποφασίσει τη συμμετοχή ή και τον τελικό αριθμό της αποστολής, με βάση την εξασφάλιση των απαιτούμενων οικονομικών πόρων (επιχορήγηση ΚΟΑ, επιχορήγηση ΚΟΕ, κ.α.). Επίσης ο τελικός αριθμός συμμετοχής, σε διοργανώσεις όπου προσφέρεται φιλοξενία, καθορίζεται από το διοργανωτή όμιλο ή χώρα.

5. Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν περισσότεροι αθλητές στο κάθε αγώνισμα, από ότι ορίζεται για την κάθε διοργάνωση.

6. Στις δηλώσεις συμμετοχής που γίνονται από την ΚΟΕΚ για συμμετοχή των αθλητών σε διεθνείς αγώνες, πρέπει απαραίτητα ο αθλητής να δηλώνεται στο αγώνισμα από το οποίο προκρίθηκε, καθώς επίσης και σε όσα άλλα επιθυμεί.  Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, κατά την διάρκεια της αποστολής ο αρχηγός της αποστολής έχει το δικαίωμα να διαγράψει αθλητή από το αγώνισμα που προκρίθηκε.  Τέτοιες αποφάσεις θα παρουσιάζονται και θα δικαιολογούνται στο Διοικητικό Συμβούλιο της Ομοσπονδίας.

7. Σε περίπτωση απόλυτης ισοβαθμίας δύο αθλητών στο γενικό πίνακα αξιολόγησης για την κάθε διεθνή συμμετοχή θα γίνεται κλήρωση.

8. Σε περίπτωση που αθλητής δηλώσει ότι δεν θα λάβει μέρος σε μια διεθνή διοργάνωση, τότε στο αγώνισμα ή στα αγωνίσματα του, αξιολογείται ο αμέσως επόμενος αθλητής.

9. Όταν η Ομοσπονδία λαμβάνει επίσημα μέρος σε αγώνες με την Εθνική Ομάδα δεν επιτρέπεται η συμμετοχή άλλων αθλητών είτε ατομικά είτε με τα χρώματα των συλλόγων τους. Εξαιρούνται οι αγώνες στην Ελλάδα όπου επιτρέπεται η συμμετοχή άλλων αθλητών είτε με τα χρώματα των Ομίλων τους είτε με τα χρώματα Ελλαδικών συλλόγων στους οποίους είναι εγγεγραμμένοι.

10 Πέραν του πιο πάνω περιορισμού, επιτρέπεται η συμμετοχή όλων των αθλητών σε αγώνες του εξωτερικού, οι δε χρόνοι τους θα αναγνωρίζονται για σκοπούς ορίων πρόκρισης εσωτερικού, μόνο αν οι αγώνες στους οποίους θα λάβουν μέρος είναι καταχωρημένοι στα αγωνιστικά προγράμματα της FINA και της LEN και των χωρών μελών τους. Οι επιδόσεις των αθλητών θα αξιολογούνται στο σχέδιο κινήτρων, μόνο αν αποτελούν Ν.Π.Ε. (για τις επιδόσεις 25μ. αξιολογούνται μόνο όσες σημειώνονται σε αγώνες που λαμβάνει μέρος επίσημα η Ομοσπονδία). και αυτό μόνο σαν επίδοση. Τα αποτελέσματα των αθλητών (συμπεριλαμβανομένων και των φοιτητών) θα πρέπει να κοινοποιηθούν επίσημα στην Ομοσπονδία σε ειδικό έντυπο, μέσα σε τουλάχιστον 72 ώρες από την ημέρα διεξαγωγής των αγώνων. Επιδόσεις που θα αποστέλλονται εκτός του χρονικού ορίου των 72 ωρών, δεν θα λαμβάνονται υπόψη Η Ομοσπονδία θα κοινοποιεί τα αποτελέσματα του αθλητή σε όλους τους Ναυτικούς Ομίλους.

(Ο αριθμός που αναφέρεται στην κάθε διοργάνωση είναι ενδεικτικός και μπορεί να μεταβληθεί)

ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ, ΣΛΟΒΕΝΙΑ, 9-10/4/2022

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΘΛΗΤΩΝ:  Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν τα όρια πρόκρισης
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Αγόρια 2004-2005, Κορίτσια 2005-2006
ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ : Κατά σειρά οι πιο κάτω:

  • Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν στη προκαθορισμένη περίοδο τα όρια πρόκρισης.
  • Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν πέραν του ενός αθλητή από κάθε αγώνισμα.

ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ, ΛΕΜΕΣΟΣ, 9-10/4/2022

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΘΛΗΤΩΝ:  Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν τα κριτήρια πρόκρισης
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Αγόρια 2006-2007, Κορίτσια 2007-2008
ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ:  Κατά σειρά οι πιο κάτω:

  • Οι πρώτοι αθλητές από κάθε αγώνισμα νοουμένου ότι η επίδοση τους εξασφαλίζει 525 FINA points και άνω.
  • Το προεδρείο έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει κατά την κρίση του, τις ομάδες των σκυταλοδρομιών. Οι αθλητές που θα συμπληρώσουν τις ομάδες των σκυταλοδρομιών, δεν είναι απαραίτητο να πληρούν τα κριτήρια πρόκρισης.

Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν πέραν του ενός αθλητή από κάθε αγώνισμα

ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΘΛΗΤΩΝ:  Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν τα όρια πρόκρισης, Ελάχιστη συμμετοχή 12 αθλητών
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ :  Αγόρια 2004-2005, Κορίτσια 2005-2006
ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ:  Κατά σειρά οι πιο κάτω:

  • Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν στην προκαθορισμένη περίοδο τα όρια πρόκρισης.
  • Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν πέραν των δύο αθλητών από κάθε αγώνισμα.
  • Σε περίπτωση που με βάση τα πιο πάνω κριτήρια δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των 12 αθλητών, τότε η ομάδα θα συμπληρωθεί από αθλητές με βάση την ψηλότερη βαθμολογία FINA (είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν πέραν των δύο αθλητών από κάθε αγώνισμα, συμπεριλαμβανομένων και των αθλητών που έχουν εξασφαλίσει τα όρια). Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι αθλητές ισοβαθμούν, τότε θα επιλέγετε ο αθλητής που η επίδοση του σε σύγκριση με τα αποτελέσματα της τελευταίας διοργάνωσης, του εξασφαλίζει καλύτερη θέση.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 50Μ, FUKUOKA, 13-29/5/2022
ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΘΛΗΤΩΝ:  Α:  Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν το Α’ και Β’ όριο, Β: (2 Άνδρες, 2 Γυναίκες)
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Αθλητές ανοικτής κατηγορίας
ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ: Κατά σειρά οι πιο κάτω:

  • Όσοι εξασφαλίσουν τους χρόνους πρόκρισης Α’ και Β’ στους προκαθορισμένους αγώνες από την Ομοσπονδία μας και εγκεκριμένους από την FINA, για τον σκοπό αυτό κατά την περίοδο 24/7/2021-27/2/2022.
  • Σύμφωνα με τους κανονισμούς της FINA, μόνο ένα άτομο μπορεί να λάβει μέρος σε κάθε αγώνισμα, εκτός των περιπτώσεων που δύο αθλητές εξασφαλίσουν το όριο Α’.
  • Σε περίπτωση που τα πιο πάνω κριτήρια εξασφαλίσουν δύο ή λιγότεροι των δύο αθλητών, τότε η αποστολή θα συμπληρωθεί από άτομα διαφορετικού φύλου (2 Άνδρες, 2 Γυναίκες) με  τη ψηλότερη βαθμολογία FINA κατά την περίοδο 1/11/2021-27/2/2022.

Ο τρόπος συμμετοχής και επιλογής όπως καθορίζεται από την FINA:
https://resources.fina.org/fina/document/2021/03/08/1b3ec20f-6c7c-4fd0-9c51-56019cca9726/memo_qual_events_fukuoka_2022_sw_qualification_procedure_.pdf

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΕΩΝ, ΛΕΜΕΟΣ, 3-5/6/2022

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΘΛΗΤΩΝ:  Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν τα κριτήρια πρόκρισης
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Αγόρια 2006-2007, Κορίτσια 2008-2009
ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ:  Κατά σειρά οι πιο κάτω:

  • Οι δύο πρώτοι αθλητές από κάθε αγώνισμα νοουμένου ότι η επίδοση τους εξασφαλίζει 525 FINA points και άνω.
  • Το προεδρείο έχει το δικαίωμα να συμπληρώσει κατά την κρίση του, τις ομάδες των σκυταλοδρομιών. Οι αθλητές που θα συμπληρώσουν τις ομάδες των σκυταλοδρομιών, δεν είναι απαραίτητο να πληρούν τα κριτήρια πρόκρισης.

Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν πέραν των δύο αθλητών από κάθε αγώνισμα.

ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΑΛΓΕΡΙΑ, 26-30/6/2022

Η τελική επιλογή και ο αριθμός των αθλητών θα καθοριστούν από την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ, CHENGDU, 26/6-7/7/2022

Η τελική επιλογή και ο αριθμός των αθλητών θα καθοριστούν από την Κυπριακή Ομοσπονδία Πανεπιστημιακού Αθλητισμού

ΠΑNEΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΘΛΗΤΩΝ:  Μέχρι 3 αθλητές
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Αγόρια 2004-2007, Κορίτσια 2005-2008
ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ:  Κατά σειρά οι πιο κάτω:

  • Όσοι αθλητές εξασφαλίσουν στην προκαθορισμένη περίοδο τα όρια πρόκρισης.
  • Σε περίπτωση που περισσότεροι αθλητές εξασφαλίσουν τα όρια πρόκρισης, τότε θα επιλέγονται οι αθλητές, όπου η επίδοση από την οποία πήραν την πρόκριση, σε σύγκριση με τα αποτελέσματα της τελευταίας διοργάνωσης, τους εξασφαλίζει καλύτερη θέση.
  • Σε περίπτωση που υπάρχει ισοβαθμία, τότε επιλέγονται οι αθλητές με βάση τα ψηλότερα FINA points από τα αγωνίσματα στα οποία εξασφάλισαν τα όρια πρόκρισης.
  • Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν πέραν των δύο αθλητών από κάθε αγώνισμα.

ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ ΕΥΡΩΠΗΣ, BANSKA, 24-30/7/2022

Η τελική επιλογή και ο αριθμός των αθλητών θα καθοριστούν από την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή.

ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ, 29/7-3/8/2022

Η τελική επιλογή και ο αριθμός των αθλητών θα καθοριστούν από την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή.

ΠΑNEΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 50Μ, ΡΩΜΗ, 11-21/8/2022

ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΘΛΗΤΩΝ: 4 αθλητές
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Αθλητές ανοικτής κατηγορίας
ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ: Κατά σειρά οι πιο κάτω:

  • Οι αθλητές με βάση τη ψηλότερη βαθμολογία FINA νοουμένου ότι εξασφαλίσουν στην προκαθορισμένη περίοδο 700 βαθμούς FINA και πάνω.
  • Σε περίπτωση που ισοβαθμούν δύο ή περισσότεροι αθλητές, τότε θα επιλέγεται ο αθλητής του οποίου, η επίδοση από την οποία πήρε την πρόκριση, σε σύγκριση με τα αποτελέσματα της τελευταίας διοργάνωσης, του εξασφαλίζει καλύτερη θέση.
  • Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να προκριθούν πέραν των δυο αθλητών από κάθε αγώνισμα.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ, ΚΑΖΑΝ, 23-28/8/2022

Η τελική επιλογή και ο αριθμός των αθλητών θα καθοριστούν όταν έχουμε τα κριτήρια πρόκρισης από την FINA.

ΑΓΟΡΙΩΝ ΧΡΟΝΟΙ
50μ.       Ελεύθερο 24.07
100μ.     Ελεύθερο 51.65
200μ.     Ελεύθερο 1.53.93
400μ.     Ελεύθερο 4.02.73
1500μ.   Ελεύθερο 16.17.17
50μ.       Πρόσθιο 29.71
100μ.     Πρόσθιο 1.05.10
200μ.     Πρόσθιο 2.21.24
50μ.       Ύπτιο 27.17
100μ.     Ύπτιο 57.81
200μ.     Ύπτιο 2.05.71
50μ.       Πεταλούδα 25.16
100μ.     Πεταλούδα 55.71
200μ.     Πεταλούδα 2.05.07
200μ.     Μικτή 2.08.65
400μ.     Μικτή 4.35.15
4Χ100μ. Ελεύθερο 3.27.51
4Χ100μ. Μικτή 3.46.99
4Χ200μ. Ελεύθερο 7.34.84
ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΧΡΟΝΟΙ
50μ.       Ελεύθερο 26.85
100μ.     Ελεύθερο 58.33
200μ.     Ελεύθερο 2.07.37
400μ.     Ελεύθερο 4.27.65
800μ.     Ελεύθερο 9.12.04
50μ.       Πρόσθιο 33.58
100μ.     Πρόσθιο 1.13.21
200μ.     Πρόσθιο 2.37.51
50μ.       Ύπτιο 30.58
100μ.     Ύπτιο 1.05.47
200μ.     Ύπτιο 2.22.13
50μ.       Πεταλούδα 28.42
100μ.     Πεταλούδα 1.03.48
200μ.     Πεταλούδα 2.20.59
200μ.     Μικτή 2.23.18
400μ.     Μικτή 5.07.27
4Χ100μ. Ελεύθερο 3.53.01
4Χ100μ. Μικτή 4.17.17
4Χ200μ. Ελεύθερο 8.27.41

Στα ατομικά αγωνίσματα οι χρόνοι αναφέρονται στα όρια της προηγούμενης χρονιάς,  νοουμένου ότι είναι γρηγορότεροι από τους 6ους χρόνους της διοργάνωσης του 2019. Στα ομαδικά οι χρόνοι αναφέρονται στα όρια της προηγούμενης χρονιάς νοουμένου ότι είναι γρηγορότεροι από τους 3ους χρόνους της διοργάνωσης του 2019. Σε αντίθετη περίπτωση το όριο είναι ο μέσος όρος του προηγούμενου ορίου και της ανάλογης θέσης του 2019.

ΑΓΟΡΙΩΝ ΧΡΟΝΟΙ
50μ.       Ελεύθερο 24.25
100μ.     Ελεύθερο 52.58
200μ.     Ελεύθερο 1.54.14
400μ.     Ελεύθερο 4.05.85
1500μ.   Ελεύθερο 16.37.66
50μ.       Πρόσθιο 30.13
100μ.     Πρόσθιο 1.06.52
200μ.     Πρόσθιο 2.27.15
50μ.       Ύπτιο 27.76
100μ.     Ύπτιο 58.83
200μ.     Ύπτιο 2.08.47
50μ.       Πεταλούδα 25.55
100μ.     Πεταλούδα 56.84
200μ.     Πεταλούδα 2.08.35
200μ.     Μικτή 2.11.00
400μ.     Μικτή 4.45.69
4Χ100μ. Ελεύθερο 3.28.96
4Χ200μ. Ελεύθερο 7.41.97
4Χ100μ. Μικτή 3.54.02
ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΧΡΟΝΟΙ
50μ.       Ελεύθερο 26.99
100μ.     Ελεύθερο 58.79
200μ.     Ελεύθερο 2.08.05
400μ.     Ελεύθερο 4.29.84
800μ.     Ελεύθερο 9.16.70
50μ.       Πρόσθιο 33.95
100μ.     Πρόσθιο 1.14.53
200μ.     Πρόσθιο 2.39.15
50μ.       Ύπτιο 31.19
100μ.     Ύπτιο 1.07.81
200μ.     Ύπτιο 2.25.97
50μ.       Πεταλούδα 28.95
100μ.     Πεταλούδα 1.03.83
200μ.     Πεταλούδα 2.23.32
200μ.     Μικτή 2.24.61
400μ.     Μικτή 5.08.55
4Χ100μ. Ελεύθερο 3.57.92
4Χ200μ. Ελεύθερο 8.34.95
4Χ100μ. Μικτή 4.21.78

Στα ατομικά αγωνίσματα οι χρόνοι αναφέρονται στο πιο γρήγορο 6ον χρόνο μεταξύ των διοργανώσεων του 2018 και 2019. Στα ομαδικά οι χρόνοι αναφέρονται στο πιο γρήγορο 3ον χρόνο μεταξύ των διοργανώσεων του 2018 και 2019

ΑΓΟΡΙΩΝ ΧΡΟΝΟΙ
50μ.     Ελεύθερο 23.37
100μ.   Ελεύθερο 51.08
200μ.   Ελεύθερο 1.52.44
400μ.   Ελεύθερο 3.56.78
800μ.   Ελεύθερο 8.17.52
1500μ. Ελεύθερο 15.55.15
50μ.     Πρόσθιο 29.08
100μ.   Πρόσθιο 1.03.73
200μ.   Πρόσθιο 2.18.19
50μ.     Ύπτιο 26.48
100μ.   Ύπτιο 56.78
200μ.   Ύπτιο 2.03.78
50μ.     Πεταλούδα 24.78
100μ.   Πεταλούδα 54.84
200μ.   Πεταλούδα 2.03.47
200μ.   Μικτή Ατομική 2.05.66
400μ.   Μικτή Ατομική 4.29.15
ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΧΡΟΝΟΙ
50μ.     Ελεύθερο 26.42
100μ.   Ελεύθερο 56.87
200μ.   Ελεύθερο 2.03.48
400μ.   Ελεύθερο 4.20.05
800μ.   Ελεύθερο 8.59.12
1500μ. Ελεύθερο 17.16.44
50μ.     Πρόσθιο 32.61
100μ.   Πρόσθιο 1.11.50
200μ.   Πρόσθιο 2.34.19
50μ.     Ύπτιο 29.81
100μ.   Ύπτιο 1.03.56
200μ.   Ύπτιο 2.18.03
50μ.     Πεταλούδα 27.77
100μ.   Πεταλούδα 1.01.60
200μ.   Πεταλούδα 2.17.47
200μ.   Μικτή Ατομική 2.20.61
400μ.   Μικτή Ατομική 4.59.90

Οι χρόνοι αναφέρονται στα όρια του 2020,  νοουμένου ότι είναι γρηγορότεροι από τους 16ους χρόνους των προκριματικών της διοργάνωσης του 2021. Σε αντίθετη περίπτωση το όριο είναι ο μέσος όρος του ορίου του 2020 και της ανάλογης θέσης του 2021.

1. Το ενιαίο σχέδιο κινήτρων θα καλύπτει όλους τους αθλητές, οι  οποίοι θα πληρούν τα αξιολογήσιμα κριτήρια και αφορά την περίοδο 1/1/2022-31/12/2022.

2. Το σχέδιο στηρίζεται κυρίως στις διεθνείς συμμετοχές, καθώς επίσης και στην επίτευξη νέων Παγκυπρίων επιδόσεων (ατομικών).

3. Για την αξιολόγηση αθλητή από τις διεθνείς συμμετοχές, ισχύουν οι πιο κάτω προϋποθέσεις:

  • Η εξασφάλιση θέσης, ως αναφέρεται στις πιο κάτω κατηγορίες, νοουμένου ότι ο αθλητής κερδίζει στο αγώνισμα, τους μισούς συν ένα αθλητές.
  • Η πιο πάνω προϋπόθεση δεν ισχύει για τους αθλητές που κερδίζουν μετάλλιο σε οποιαδήποτε διοργάνωση. Σε περίπτωση εξασφάλισης μεταλλίου, ο αθλητής παίρνει αμέσως τους βαθμούς αξιολόγησης.

4. Σε περίπτωση σοβαρών παραπτωμάτων αθλητών, το Διοικητικό Συμβούλιο έχει το δικαίωμα να επιβάλει πέραν των άλλων ποινών, αφαίρεση της ιδιότητας του αθλητή ή του επίλεκτου αθλητή ή ακόμα και χρηματικό ποσό, κατά ανώτατο όριο ίσον με το 50% των ωφελημάτων του από τα σχέδια βράβευσης και αξιολόγησης για τη συγκεκριμένη χρονιά.

5. Για την αξιολόγηση των διεθνών αγώνων και την κατάρριψη ή ισοφάριση Παγκυπρίων επιδόσεων, έχουν καθοριστεί κατά σειρά αξιολόγησης, οι πιο κάτω κατηγορίες:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’ : βαθμοί δυσκολίας 100

Ολυμπιακοί Αγώνες: 1η – 24η   θέση
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1η – 24η θέση
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 1η – 16η θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 1η – 12η θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 1η –   8η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες : 1η –   8η θέση
Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 1η –   8η θέση
Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 1η –   8η θέση
Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 1η –   8η θέση
Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα : 1η –   8η θέση
Μεσογειακοί Αγώνες: 1η –   3η θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ : βαθμοί δυσκολίας 40
Ολυμπιακοί Αγώνες: Συμμετοχή με όριο πρόκρισης
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα : Συμμετοχή με όριο πρόκρισης
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 17η – 24η θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 13η – 20η θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 9η – 12η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 9η – 12η
θέσηΠανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 9η – 12η θέση
Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 9η – 12η θέση
Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα : 9η – 12η θέση
Μεσογειακοί Αγώνες: 4η –  8η θέση
Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων : 9η – 16η θέση
Αγώνες Νέων Ευρώπης: 1η -6η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων: 1η –  3η  θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ : βαθμοί δυσκολίας 10
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 13η -16η    θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ. : 13η  –  16η θέση
Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 13η – 16η θέση
Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 13η   –  16η θέση
Α.Μ.Κ.Ε. : 1η θέση
Διεθνείς αγώνες ανοικτής κατηγορίας: 1η –   2η θέση
Αγώνες Νέων Ευρώπης: 7η – 12η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων: 4η –   8η θέση
Παγκόσμια Γυμνασιάδα: 1η –   3η θέση
Πολυεθνείς αγώνες Νέων: 1η –  2η θέση
Βαλκανικοί Αγώνες Νέων: 1η –  2η θέση
Comen Cup: 1η –   2η θέση
Νέα ή ισοφάριση Παγκύπριας επίδοσης
50μ. ανοικτής κατηγορίας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Δ’ : βαθμοί δυσκολίας 2
Α.Μ.Κ.Ε.: 2η –   3η  θέση
Διεθνείς αγώνες ανοικτής κατηγορίας: 3η θέση
Πολυεθνείς αγώνες Νέων: 3ηθέση
Αγώνες Νέων Ευρώπης: 13η –   16η     θέση
Βαλκανικοί Αγώνες Νέων: 3η θέση
Comen Cup: 3ηθέση
Πανελλήνιοι Μαθητικοί: 1η   θέση
Διεθνείς αγώνες κατηγοριών: 1ηθέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε’ : βαθμοί δυσκολίας 1
Διεθνείς αγώνες κατηγοριών: 2η –   3η    θέση
Πανελλήνιοι Μαθητικοί : 2η –   3η θέση

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

  • Η αξιολόγηση γίνεται στο άθροισμα του συνόλου των συμμετοχών του κάθε αθλητή, όταν αυτός εμπίπτει σε περισσότερες από μια από τις πιο πάνω κατηγορίες.
  • Το ποσό θα μοιράζεται σύμφωνα με τους βαθμούς δυσκολίας όπως φαίνεται πιο πάνω, δηλαδή, κατηγορία Α’ 100, κατηγορία Β’ 40, κατηγορία Γ’ 10, κατηγορία Δ’ 2 και κατηγορία Ε’ 1.
  • Οι επιτυχίες κάθε κατηγορίας θα πολλαπλασιάζονται με τον αντίστοιχο βαθμό δυσκολίας, για να υπολογιστούν οι βαθμοί δυσκολίας κάθε κατηγορίας. Κατόπιν θα προστίθενται οι βαθμοί δυσκολίας όλων των κατηγοριών και θα υπολογίζεται το σύνολο των βαθμών δυσκολίας (Σ).

Ακολούθως το διαθέσιμο χρηματικό ποσό θα διαιρείται με το Σ (σύνολο βαθμών δυσκολίας) και θα προκύπτει το χρηματοδοτούμενο ποσό βάσης κάθε βαθμού δυσκολίας. Τέλος το ποσό βάσης πολλαπλασιάζεται με το βαθμό δυσκολίας για την κάθε επιτυχία της κάθε κατηγορίας ξεχωριστά και τότε προκύπτει το ποσό που θα χορηγηθεί για την κάθε επιτυχία.

Π.Χ.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ            ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ                  ΒΑΘΜΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ

Α                                                2                                            100                  =          200

Β                                                5                                              40                  =          200

Γ                                              15                                              10                  =          150

Δ                                              20                                                2                  =            40

Ε                                              25                                                1                  =            25

ΣΥΝΟΛΟ                    615

€20:000 ÷ 615 = €32.52 (ποσό βάσης)

Για την κάθε επιτυχία στην κατηγορία Α’ θα δοθεί το ποσό των €3252.00 (€32.52 Χ 100).  Το ίδιο θα ακολουθηθεί για τις επιτυχίες των άλλων κατηγοριών.

  • Σε περίπτωση εξασφάλισης αξιολογήσιμης θέσης από ομάδα σκυταλοδρομίας, τότε οι αθλητές αξιολογούνται ισάξια, όπως και στην περίπτωση των ατομικών αγωνισμάτων.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:  Τα ποσά που αναφέρονται είναι ενδεικτικά και το τελικό ύψος του θα εξαρτηθεί από το ποσό της χορηγίας του ΚΟΑ.

1. Το ενιαίο σχέδιο κινήτρων θα καλύπτει όλους τους προπονητές που εργάζονται στην Κύπρο, οι  οποίοι θα πληρούν τα αξιολογήσιμα κριτήρια και αφορά την περίοδο 1/1/2022 – 31/12/2022.

2. Για τους προπονητές που έχουν αθλητές που σπουδάζουν στο εξωτερικό και τους προπονούν μόνο στην περίοδο των διακοπών (Χριστούγεννα, Πάσχα και Καλοκαίρι), θα δίδεται αναλογία του 30% των ωφελημάτων τους.

3. Το σχέδιο στηρίζεται κυρίως στις διεθνείς συμμετοχές, καθώς επίσης και στην επίτευξη νέων Παγκυπρίων επιδόσεων (ατομικών).

4.Για την αξιολόγηση του προπονητή από τις διεθνείς συμμετοχές, ισχύουν οι πιο κάτω προϋποθέσεις:

  • Η εξασφάλιση θέσης, ως αναφέρεται στις πιο κάτω κατηγορίες, νοουμένου ότι ο αθλητής κερδίζει στο αγώνισμα, τους μισούς συν ένα αθλητές.
  • Η πιο πάνω προϋπόθεση δεν ισχύει για τους αθλητές που κερδίζουν μετάλλιο σε οποιαδήποτε διοργάνωση. Σε περίπτωση εξασφάλισης μεταλλίου, ο αθλητής και κατ’ επέκταση ο προπονητής του, παίρνουν αμέσως τους βαθμούς αξιολόγησης.

5. Για την αξιολόγηση των διεθνών αγώνων και την κατάρριψη ή ισοφάριση παγκυπρίων επιδόσεων, έχουν καθοριστεί κατά σειρά αξιολόγησης, οι πιο κάτω κατηγορίες:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’ : βαθμοί δυσκολίας 100
Ολυμπιακοί Αγώνες: 1η – 24η   θέση
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1η – 24η θέση
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ. : 1η – 16η θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 1η – 12η θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 1η – 8η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 1η –  8η θέση
Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 1η – 8η θέση
Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 1η – 8η θέση
Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 1η – 8η θέση
Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 1η – 8η θέση
Μεσογειακοί Αγώνες: 1η – 3η θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ : βαθμοί δυσκολίας 40

Ολυμπιακοί Αγώνες: Συμμετοχή με όριο πρόκρισης
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Συμμετοχή με όριο πρόκρισης
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 17η – 24η    θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 13η – 20η θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 9η – 12η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 9η – 12η θέση
Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 9η – 12η θέση
Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 9η – 12η θέση
Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 9η – 12η θέση
Μεσογειακοί Αγώνες: 4η – 8η θέση
Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 9η – 16η θέση
Αγώνες Νέων Ευρώπης: 1η –  6η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων: 1η –  3η θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ : βαθμοί δυσκολίας 10
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 13η – 16η    θέση
Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ. : 13η – 16η θέση
Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 13η – 16η θέση
Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 13η – 16η θέση
Α.Μ.Κ.Ε.: 1η θέση
Διεθνείς αγώνες ανοικτής κατηγορίας: 1η – 2η θέση
Αγώνες Νέων Ευρώπης: 7η  – 12η θέση
Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων: 4η – 8η θέση
Παγκόσμια Γυμνασιάδα: 1η –  3η θέση
Πολυεθνείς αγώνες Νέων : 1η – 2η θέση
Βαλκανικοί Αγώνες Νέων: 1η – 2η θέση
Comen Cup: 1η – 2η θέση
Νέα ή ισοφάριση Παγκύπριας επίδοσης
50μ. ανοικτής κατηγορίας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Δ’ : βαθμοί δυσκολίας 2
Α.Μ.Κ.Ε.: 2η – 3η  θέση
Διεθνείς αγώνες ανοικτής κατηγορίας: 3η  θέση
Πολυεθνείς αγώνες Νέων: 3η θέση
Αγώνες Νέων Ευρώπης: 13η – 16η     θέση
Βαλκανικοί Αγώνες Νέων: 3η   θέση
Comen Cup: 3η  θέση
Πανελλήνιοι Μαθητικοί: 1η  θέση
Διεθνείς αγώνες κατηγοριών: 1η   θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε’ : βαθμοί δυσκολίας 1
Διεθνείς αγώνες κατηγοριών: 2η – 3η    θέση
Πανελλήνιοι Μαθητικοί: 2η – 3η θέση

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

  • Η αξιολόγηση γίνεται στο άθροισμα του συνόλου των συμμετοχών του κάθε αθλητή, όταν αυτός εμπίπτει σε περισσότερες από μια από τις πιο πάνω κατηγορίες.
  • Το ποσό θα μοιράζεται σύμφωνα με τους βαθμούς δυσκολίας όπως φαίνεται πιο πάνω, δηλαδή, κατηγορία Α’ 100, κατηγορία Β’ 40, κατηγορία Γ’ 10, κατηγορία Δ’ 2 και κατηγορία Ε’ 1.
  • Οι επιτυχίες της κάθε κατηγορίας θα πολλαπλασιάζονται με το βαθμό δυσκολίας. Ακολούθως το διαθέσιμο χρηματικό ποσό, διαιρεί το άθροισμα των γινομένων που θα προκύψει από τους πολλαπλασιασμούς και τότε προκύπτει το ποσό βάσης.  Το ποσό βάσης πολλαπλασιάζεται με το βαθμό δυσκολίας για την κάθε επιτυχία της κάθε κατηγορίας ξεχωριστά και τότε προκύπτει το ποσό που θα χορηγηθεί για την κάθε επιτυχία.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ            ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ                  ΒΑΘΜΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ

Α                                               2                                            100                  =          200

Β                                                5                                              40                  =          200

Γ                                              15                                              10                  =          150

Δ                                              20                                               2                  =            40

Ε                                              25                                                1                  =            25

ΣΥΝΟΛΟ                               615

€20:000 ÷ 615 = €32.52 (ποσό βάσης)

Για την κάθε επιτυχία στην κατηγορία Α’ θα δοθεί το ποσό των 100 Χ €32.52, στη Β’ 40 Χ €32.52 και το ίδιο θα ακολουθηθεί για τις υπόλοιπες κατηγορίες.

  • Σε περίπτωση εξασφάλισης αξιολογήσιμης θέσης από ομάδα σκυταλοδρομίας, τότε οι αθλητές αξιολογούνται ισάξια, όπως και στην περίπτωση των ατομικών αγωνισμάτων.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:  Τα ποσά που αναφέρονται είναι ενδεικτικά και το τελικό ύψος του θα εξαρτηθεί από το ποσό της χορηγίας του ΚΟΑ

1. Η αξιολόγηση και βράβευση αφορά μόνο κύπριους κολυμβητές και κολυμβήτριες και καλύπτει την περίοδο 1/1/2022-31/12/2022. Στην περίπτωση που σε αξιολογήσιμες θέσεις κάποιου αγωνίσματος υπάρχει μη κύπριος κολυμβητής/τρια, δεν θα αξιολογούνται οι επόμενοι στην κατάταξη.

2. Βραβεύονται οι τρεις πρώτοι αθλητές από κάθε μια από τις πιο κάτω κατηγορίες, σύμφωνα με τα σχέδια αξιολόγησης των κατηγοριών, καθώς επίσης και όσοι αθλητές πληρούν τα κριτήρια των τιμητικών διακρίσεων.

  • ΑΝΟΙΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ
  • ΑΝΟΙΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β’
  • ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β’

Είναι αυτονόητο ότι αθλητής που βραβεύεται στην ανοικτή κατηγορία, μπορεί να βραβευθεί και στην κατηγορία του.

3. Για την αξιολόγηση των αθλητών, για κάθε κατηγορία ξεχωριστά, έχουν καταρτιστεί κατά σειρά αξιολόγησης διάφορα κριτήρια. Είναι αυτονόητο ότι για κάθε κατηγορία, βραβεύονται οι τρεις πρώτοι αθλητές, που πληρούν κατά σειρά τα αξιολογήσιμα κριτήρια.

4. Για τις εσωτερικές διοργανώσεις (Παγκύπριοι Ατομικοί Αγώνες, 46ον Παγκύπριο Πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών και Παγκύπρια Πρωταθλήματα Νέων/Νεανίδων, Παίδων/Κορασίδων και Παμπαίδων/Παγκορασίδων Α΄και Β΄), ο αθλητής θα παίρνει τους βαθμούς νοουμένου ότι εξασφαλίζει από 1η-3η θέση στα ατομικά αγωνίσματα και νοουμένου ότι η επίδοση του δεν είναι όριο ποινής.

5. Για τις συμμετοχές σε διεθνείς αγώνες, έχουν καταρτιστεί για όλες τις κατηγορίες, βαθμοί συμμετοχής και βαθμοί για εξασφάλιση αξιολογήσιμης θέσης. Για να πάρει όμως ο αθλητής τους βαθμούς, πρέπει να ισχύει η πιο κάτω προϋπόθεση.

  • Ο αθλητής να κερδίσει στο αγώνισμα τους μισούς συν ένα αθλητές.
  • Η πιο πάνω προϋπόθεση δεν ισχύει για τους αθλητές που κερδίζουν μετάλλια σε οποιαδήποτε διοργάνωση. Σε περίπτωση εξασφάλισης μεταλλίου, ο αθλητής παίρνει αμέσως τη σχετική αξιολόγηση.

6. Κάθε αθλητής θα πιστώνεται με 1,000 βαθμούς για άριστο ήθος. Για τις πιο κάτω όμως περιπτώσεις, θα αφαιρούνται από τους 1,000 βαθμούς, οι αντίστοιχες ποινές.  Υπάρχει περίπτωση αθλητής να ξεπεράσει με ποινές τους 1,000 βαθμούς, οπότε θα του αφαιρείται η επιπλέον ποινή από την ολική του βαθμολογία.

  • Αποκλεισμός λόγω κακής εκκίνησης σε αγώνα εξωτερικού, 400 βαθμοί.
  • Αδικαιολόγητη άρνηση να λάβει μέρος σε αγώνισμα που έχει δηλωθεί σε διεθνείς αγώνες, 600 βαθμοί.
  • Άρνηση συμμετοχής στην Εθνική Ομάδα, 1,000 βαθμοί.
  • Πλημμελής ή ελλιπής προπόνηση, 600 βαθμοί.
  • Ανυπακοή στον προπονητή ή τον έφορο της Ομοσπονδίας, 600 βαθμοί.
  • Παρεκτροπή ή ανάρμοστη συμπεριφορά είτε εντός κολυμβητηρίων είτε εκτός κολυμβητηρίων, 1,000 βαθμοί.
  • Η προκλητική εκκίνηση και η προκλητική κολύμβηση σε αγώνες κατά την κρίση του Αλυτάρχη, 1,000 βαθμοί.
  • Αδικαιολόγητη άρνηση συμμετοχής σε τελικό, στον οποίο προκρίθηκε, 3,000 βαθμοί.
  • Αθλητές που δεν συμμορφώνονται στις προειδοποιήσεις του Αλυτάρχη και δεν βγαίνουν από την πισίνα 15 λεπτά πριν την έναρξη του αγωνιστικού μέρους θα τους επιβάλλεται ποινή 500 βαθμών.

7. Σε περίπτωση σοβαρών παραπτωμάτων αθλητών, το Διοικητικό Συμβούλιο έχει το δικαίωμα να επιβάλει πέραν των άλλων ποινών, αφαίρεση της ιδιότητας του αθλητή ή του επίλεκτου αθλητή ή ακόμα και χρηματικό ποσό, κατά ανώτατο όριο ίσον με το 50% των ωφελημάτων του από τα σχέδια βράβευσης και αξιολόγησης για τη συγκεκριμένη χρονιά.

  1. Ολυμπιακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  2. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1η -3η «
  3. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η «
  4. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 1η -3η «
  5. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η «
  6. Ολυμπιακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  7. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 4η -8η «
  8. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η «
  9. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 4η -8η «
  10. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ. : 4η -8η «
  11. Ολυμπιακοί Αγώνες: 9η -16η θέση
  12. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 9η -16η «
  13. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 25μ. 9η -16η «
  14. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 9η -16η «
  15. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 9η -16η «
  16. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 1η -3η «
  17. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 1η -3η «
  18. Μεσογειακοί Αγώνες: 1η -3η «
  19. Ολυμπιακοί Αγώνες: 17η -24η θέση
  20. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 17η -24η «
  21. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η «
  22. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 17η -20η «
  23. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η «
  24. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 4η -8η «
  25. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 4η -8η «
  26. Μεσογειακοί Αγώνες: 4η -8η «
  27. Α.Μ.Κ.Ε.: 1η «
  28. Σχέδιο αγωνιστικής παρουσίας το οποίο περιλαμβάνει:
    • Τους βαθμούς που θα εξασφαλίσει από τους διεθνείς αγώνες ανοικτής κατηγορίας (βαθμούς συμμετοχής, βαθμούς εξασφάλισης θέσης).
    • Βαθμοί FINA Παγκυπρίων Ατομικών Αγώνων και 46ου Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών για τις τρεις πρώτες θέσεις μόνο.
    • Βαθμοί FINA Παγκύπριου Πρωταθλήματος 25μ. για τις τρεις πρώτες θέσεις μόνο.
    • 1,000 βαθμοί ήθος.
    • Αφαίρεση ποινών.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι αθλητές πληρούν το ίδιο κριτήριο αξιολόγησης από 1-28, τότε δίδεται προτεραιότητα στον αθλητή ο οποίος,

  • Εξασφάλισε καλύτερη αξιολογήσιμη θέση.
  • Εξασφάλισε περισσότερες αξιολογήσιμες θέσεις.
  • Ψηλότερη βαθμολογία FINA.
  1. Ολυμπιακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  2. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  3. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  4. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  5. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  6. Ολυμπιακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  7. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  8. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  9. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  10. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  11. Ολυμπιακοί Αγώνες: 9η -16η θέση
  12. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 9η -16η θέση
  13. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 9η -16η θέση
  14. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 9η -16η θέση
  15. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 9η -16η θέση
  16. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  17. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 1η -3η θέση
  18. Μεσογειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  19. Ολυμπιακοί Αγώνες: 17η -24η θέση
  20. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 17η -24η θέση
  21. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  22. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 17η -20η θέση
  23. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  24. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  25. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 4η -8η θέση
  26. Μεσογειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  27. Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  28. Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  29. Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  30. Αγώνες Νέων Ευρώπης: 1η -8η θέση
  31. Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 9η -16η θέση
  32. Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 9η -16η θέση
  33. Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 9η -16η θέση
  34. Αγώνες Νέων Ευρώπης: 9η -16η θέση
  35. Α.Μ.Κ.Ε.: 1η θέση
  36. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων: 1η -3η θέση
  37. Διεθνείς αγώνες κατηγοριών(Πολυεθνείς Νέων, Comen Cup): 1η θέση
  38. Παγκόσμια Γυμνασιάδα: 1η -3η θέση
  39. Βαλκανικοί Αγώνες Νέων-Νεανίδων: 1η θέση
  40.  Σχέδιο αγωνιστικής παρουσίας το οποίο περιλαμβάνει:
    • Το σχέδιο της αγωνιστικής παρουσίας της ανοικτής κατηγορίας, συν:

    • Τους βαθμούς που θα εξασφαλίσει από τους διεθνείς αγώνες της κατηγορίας του (βαθμούς συμμετοχής, βαθμούς εξασφάλισης θέσης).
    • Βαθμοί FINA Παγκυπρίων Ατομικών Αγώνων (της κατηγορίας του) και Παγκυπρίων Πρωταθλημάτων Νέων-Νεανίδων, για τις τρεις πρώτες θέσεις μόνο.
    • 1,000 βαθμοί ήθος (αν δεν τους έχει πάρει στην ανοικτή κατηγορία).
    • Αφαίρεση ποινών.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι αθλητές πληρούν το ίδιο κριτήριο αξιολόγησης από 1-40, τότε δίδεται προτεραιότητα στον αθλητή ο οποίος,

  • Εξασφάλισε καλύτερη αξιολογήσιμη θέση.
  • Εξασφάλισε περισσότερες αξιολογήσιμες θέσεις
  • Ψηλότερη βαθμολογία FINA.
  1. Ολυμπιακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  2. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  3. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  4. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  5. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  6. Ολυμπιακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  7. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  8. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  9. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  10. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  11. Ολυμπιακοί Αγώνες: 9η -16η θέση
  12. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 9η -16η θέση
  13. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 9η -16η θέση
  14. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 9η -16η θέση
  15. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 9η -16η θέση
  16. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  17. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 1η -3η θέση
  18. Μεσογειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  19. Ολυμπιακοί Αγώνες: 17η -24η θέση
  20. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 17η -24η θέση
  21. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  22. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 17η -20η θέση
  23. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  24. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  25. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 4η -8η θέση
  26. Μεσογειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  27. Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  28. Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  29. Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  30. Αγώνες Νέων Ευρώπης: 1η -8η θέση
  31. Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 9η -16η θέση
  32. Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 9η -16η θέση
  33. Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 9η -16η θέση
  34. Αγώνες Νέων Ευρώπης: 9η -16η θέση
  35. Α.Μ.Κ.Ε.: 1η θέση
  36. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων: 1η -3η θέση
  37. Διεθνείς αγώνες κατηγοριών(Πολυεθνείς Νέων, Comen Cup): 1η θέση
  38. Παγκόσμια Γυμνασιάδα: 1η -3η θέση
  39. Βαλκανικοί Αγώνες Νέων-Νεανίδων: 1η θέση
  40. Σχέδιο αγωνιστικής παρουσίας το οποίο περιλαμβάνει:
    • Το σχέδιο της αγωνιστικής παρουσίας της ανοικτής κατηγορίας, συν:
    • Τους βαθμούς που θα εξασφαλίσει από τους διεθνείς αγώνες της κατηγορίας του (βαθμούς συμμετοχής, βαθμούς εξασφάλισης θέσης).
    • Βαθμοί FINA Παγκυπρίων Ατομικών Αγώνων (της κατηγορίας του) και Παγκυπρίων Πρωταθλημάτων Παίδων-Κορασίδων, για τις τρεις πρώτες θέσεις μόνο.
    • 1,000 βαθμοί ήθος (αν δεν τους έχει πάρει στην ανοικτή κατηγορία).
    • Αφαίρεση ποινών.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι αθλητές πληρούν το ίδιο κριτήριο αξιολόγησης από 1-40, τότε δίδεται προτεραιότητα στον αθλητή ο οποίος,
• Εξασφάλισε καλύτερη αξιολογήσιμη θέση.
• Εξασφάλισε περισσότερες αξιολογήσιμες θέσεις
• Ψηλότερη βαθμολογία FINA.

  1. Ολυμπιακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  2. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  3. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  4. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  5. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  6. Ολυμπιακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  7. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  8. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  9. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  10. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  11. Ολυμπιακοί Αγώνες : 9η -16η θέση
  12. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα : 9η -16η θέση
  13. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ. : 9η -16η θέση
  14. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα : 9η -16η θέση
  15. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ. : 9η -16η θέση
  16. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  17. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 1η -3η θέση
  18. Μεσογειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  19. Ολυμπιακοί Αγώνες: 17η -24η θέση
  20. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 17η -24η θέση
  21. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  22. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 17η -20η θέση
  23. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  24. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  25. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 4η -8η θέση
  26. Μεσογειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  27. Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  28. Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  29. Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων: 1η -8η θέση
  30. Αγώνες Νέων Ευρώπης: 1η -8η θέση
  31. Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων : 9η -16η θέση
  32. Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων : 9η -16η θέση
  33. Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων : 9η -16η θέση
  34. Αγώνες Νέων Ευρώπης : 9η -16η θέση
  35. Α.Μ.Κ.Ε.: 1η θέση
  36. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων: 1η -3η θέση
  37. Διεθνείς αγώνες κατηγοριών(Πολυεθνείς Νέων, Comen Cup): 1η θέση
  38. Παγκόσμια Γυμνασιάδα: 1η -3η θέση
  39. Βαλκανικοί Αγώνες Νέων-Νεανίδων: 1η θέση
  40. Σχέδιο αγωνιστικής παρουσίας το οποίο περιλαμβάνει:
    • Το σχέδιο της αγωνιστικής παρουσίας της ανοικτής κατηγορίας, συν:
    • Τους βαθμούς που θα εξασφαλίσει από τους διεθνείς αγώνες της κατηγορίας του (βαθμούς συμμετοχής, βαθμούς εξασφάλισης θέσης).
    • Βαθμοί FINA Παγκυπρίων Ατομικών Αγώνων (της κατηγορίας του) και Παγκυπρίων Πρωταθλημάτων Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’, για τις τρεις πρώτες θέσεις μόνο.
    • 1,000 βαθμοί ήθος (αν δεν τους έχει πάρει στην ανοικτή κατηγορία).
    • Αφαίρεση ποινών.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι αθλητές πληρούν το ίδιο κριτήριο αξιολόγησης από 1-40, τότε δίδεται προτεραιότητα στον αθλητή ο οποίος,

  • Εξασφάλισε καλύτερη αξιολογήσιμη θέση.
  • Εξασφάλισε περισσότερες αξιολογήσιμες θέσεις
  • Ψηλότερη βαθμολογία FINA.
  1. Ολυμπιακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  2. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  3. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  4. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 1η -3η θέση
  5. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 1η -3η θέση
  6. Ολυμπιακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  7. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  8. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  9. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 4η -8η θέση
  10. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 4η -8η θέση
  11. Ολυμπιακοί Αγώνες: 9η -16η θέση
  12. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 9η -16η θέση
  13. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 9η -16η θέση
  14. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 9η -16η θέση
  15. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 9η -16η θέση
  16. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  17. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 1η -3η θέση
  18. Μεσογειακοί Αγώνες: 1η -3η θέση
  19. Ολυμπιακοί Αγώνες: 17η -24η θέση
  20. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 17η -24η θέση
  21. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  22. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: 17η -20η θέση
  23. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ.: 17η -20η θέση
  24. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  25. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα: 4η -8η θέση
  26. Μεσογειακοί Αγώνες: 4η -8η θέση
  27. Α.Μ.Κ.Ε.: 1η θέση
  28. Διεθνείς αγώνες κατηγοριών(Πολυεθνείς Νέων, Comen Cup): 1η θέση
  29. Σχέδιο αγωνιστικής παρουσίας το οποίο περιλαμβάνει:
    • Το σχέδιο της αγωνιστικής παρουσίας της ανοικτής κατηγορίας, συν:
    • Τους βαθμούς που θα εξασφαλίσει από τους διεθνείς αγώνες της κατηγορίας του (βαθμούς συμμετοχής, βαθμούς εξασφάλισης θέσης).
    • Βαθμοί FINA Παγκυπρίων Ατομικών Αγώνων (της κατηγορίας του) και Παγκυπρίων Πρωταθλημάτων Παμπαίδων-Παγκορασίδων Β’, για τις τρεις πρώτες θέσεις μόνο.
    • 1,000 βαθμοί ήθος (αν δεν τους έχει πάρει στην ανοικτή κατηγορία).
    Αφαίρεση ποινών.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Σε περίπτωση που δύο ή περισσότεροι αθλητές πληρούν το ίδιο κριτήριο αξιολόγησης από 1-29, τότε δίδεται προτεραιότητα στον αθλητή ο οποίος,

  • Εξασφάλισε καλύτερη αξιολογήσιμη θέση.
  • Εξασφάλισε περισσότερες αξιολογήσιμες θέσεις.
  • Ψηλότερη βαθμολογία FINA.

Οι τιμητικές διακρίσεις αφορούν κολυμβητές/τριες που δεν βραβεύονται σε οποιαδήποτε από τις πιο πάνω κατηγορίες.

  1. Όσοι λαμβάνουν μέρος σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
  2. Όσοι λαμβάνουν μέρος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
  3. Όσοι λαμβάνουν μέρος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 25μ.
  4. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-20η θέση.
  5. Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25μ., όσοι εξασφαλίσουν από 1η-20η θέση.
  6. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-16η θέση.
  7. Παγκόσμια Πανεπιστημιάδα, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-16η θέση.
  8. Μεσογειακοί Αγώνες, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-8η θέση.
  9. Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-3η θέση.
  10. Παγκόσμια Γυμνασιάδα, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-8η θέση.
  11. Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-16η θέση.
  12. Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-16η θέση.
  13. Κοινοπολιτειακοί Αγώνες Νέων, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-8η θέση.
  14. Παγκόσμιοι Αγώνες Νέων, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-16η θέση.
  15. Αγώνες Νέων Ευρώπης, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-16η θέση.
  16. Ακρόπολις Μίτινγκ, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-3η θέση.
  17. Βαλκανικοί Αγώνες Νέων/Νεανίδων, όσοι εξασφαλίσουν 1η-3η θέση.
  18. Διεθνείς διοργανώσεις ανοικτής κατηγορίας, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-3η θέση.
  19. Διεθνείς διοργανώσεις κατηγοριών, όσοι εξασφαλίσουν από 1η-3η θέση.
  20. Όσοι λαμβάνουν μέρος σε σκυταλοδρομίες διεθνών αγώνων (ανοικτής κατηγοριών και κατηγοριών) και η ομάδα τους καταλάβει από 1η-3η θέση και δεν περιλαμβάνονται στις πιο πάνω κατηγορίες).
  21. Όσοι έχουν πετύχει νέες Παγκύπριες επιδόσεις 50μ.&25μ. (για τις επιδόσεις 25μ. αξιολογούνται μόνο όσες σημειώνονται σε αγώνες που λαμβάνει μέρος επίσημα η Ομοσπονδία).
  22. Όσοι έχουν πετύχει από 1η-3η θέση σε εθνικά πρωταθλήματα ανοικτής κατηγορίας άλλων χωρών.
  23. Όσοι έχουν πετύχει από 1-3η θέση στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες.