tetrada

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ, ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Αμμόχωστος, η απόλυτη κυρίαρχος!

Αυτοκράτειρα με τα όλα της η Αμμόχωστος! Ο προσφυγικός όμιλος αναδείχθηκε σε απόλυτο κυρίαρχο στα φετινά παγκύπρια πρωταθλήματα κολύμβησης, που διεξήχθηκαν το τριήμερο 10-12 Ιουλίου στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού, αφού μετά την επικράτηση του για 17η συνεχόμενη χρονιά στο παγκύπριο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών, επεκράτησε με χαρακτηριστική άνεση, τόσο στα πρωταθλήματα νέων/νεανίδων, όσο και σε αυτά των παίδων/κορασίδων. Με τον τρόπο αυτό η Αμμόχωστος επέβαλε την παντοκρατορία της σε όλες τις κατηγορίες και δικαιούται να πανηγυρίζει.

Στο πρωτάθλημα νέων/νεανίδων πήρε τα σκήπτρα από τη Λεμεσό, η οποία κατακτούσε τον τίτλο τα τελευταία τρία χρόνια, την οποία περιόρισε στην 2η θέση, ενώ 3η κατετάγη η Κερύνεια. Στην κατηγορία παίδων/κορασίδων, η Αμμόχωστος κατέκτησε τον τίτλο για 4η σερί χρονιά και 20η φορά στην ιστορία της, η Κερύνεια έμεινε στη 2η θέση, ενώ για πρώτη φορά σε βάθρο παγκύπριων πρωταθλημάτων ανέβηκε η Αγλαντζιά η οποία τερμάτισε στην 3η θέση. Πάμε τώρα στα ρεκόρ, όπου είχαμε την εξής ιδιαιτερότητα: Και οι έξι νέες παγκύπριες επιδόσεις που σημειώθηκαν, έγιναν όλες στις σκυταλοδρομίες.

Οι τέσσερις επιτεύχθηκαν από ομάδες του Ναυτικού Ομίλου Κερύνειας, στα 4Χ100μ. ελεύθερο παίδων (Καλαβάς Παναγιώτης, Αουάτ Γιώργος, Φικάρδος Χρίστος, Ζωτιάδης Γιώργος) με επίδοση 3.48.08. Στα 4Χ100μ. ελεύθερο κορασίδων (Αντωνίου Κάλλια, Δημητρίου Αλεξάνδρα, Ιωάννου Δέσποινα, Χρυσοστόμου Έλενα), με χρόνο 4.09.88, στα 4Χ200μ. παίδων (Καλαβάς Παναγιώτης, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος, Φικάρδος Χρίστος, Ζωτιάδης Γιώργος) με 8.25.89 και στα 4Χ200μ. κορασίδων (Δημητρίου Αλεξάνδρα, Χρυσοστόμου Έλενα, Ιωάννου Δέσποινα, Αντωνίου Κάλλια) με επίδοση 9.12.55. Οι άλλες δύο ΝΠΕ επιτεύχθηκαν από τις ομάδες του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου στα 4Χ100μ. μικτή παίδων (Κουσής Πέτρος, Ελευθερίου Ραφαήλ, Θεμιστοκλέους Μάριος, Μιτσίδης Κωνσταντίνος) με χρόνο 4.19.26 και στα 4Χ100μ. μικτή νεανίδων (Σιεκόλεβα Κλαούντια, Χρυσοστόμου Ειρήνη, Χατζηκυριάκου Έλενα, Καραμάνου Χρυσούλα), οι οποίες σταμάτησαν το χρονόμετρο στα 4.28.28.

Καλύτερος κολυμβητής στην κατηγορία νέων αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής της Λάρνακας αφού μάζεψε 706 βαθμούς ΦΙΝΑ στα 400μ. ελεύθερο (4.07.07) και καλύτερη νεάνιδα ήταν η Χρυσούλα Καραμάνου της Αμμοχώστου με 728β. ΦΙΝΑ από τα 100μ. ελεύθερο (57.87 στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ. ελεύθερο).  Καλύτερος παίδας ο Γιώργος Ζωτιάδης της Κερύνειας με το 54.82 στα 100μ ελεύθερο και 626β. ΦΙΝΑ και καλύτερη κορασίδα η Κάλλια Αντωνίου, της Κερύνειας από το 100άρι ελεύθερο (1.00.13) και 649β. ΦΙΝΑ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 545,5
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 347
  3. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας 206
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας 133
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου 77,5
  6. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας 52
  7. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας 43
  8. ΑΠΟΕΛ 28
  9. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμιας 11
  10. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς 0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 484
  2. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας 341
  3. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς 133,5
  4. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 99
  5. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας 81,5
  6. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας 78
  7. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας 76,5
  8. ΑΠΟΕΛ 74
  9. Ναυτικός Όμιλος Πάφου 56,5
  10. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς 50
  11. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμιας 0

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

50μ. Ύπτιο: Νέων: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 27.79, Ασσιώτης Μάρκος (Αμ/στου) 29.89, Αναστασίου Μιχάλης (Αμ/στου) 30.44. Νεανίδων: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 31.28, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 32.00, Παναγή Αργυρώ (Λ/σού) 32.11. Παίδων: Χουζούρης Ματθαίος (Κων/τίας) 30.11, Κούπμαν Σεπάστιαν (Πάφου) 30.44, Αρέστη Ορέστης (Λ/σού) 31.55. Κορασίδων: Κασάπη Λυδία (Αγλαντ.) 33.05, Πυλιώτη Σοφία-Χίλαρι (Κων/τίας) 33.26, Κωνσταντίνου Μαρία (Αμ/στου) 33.65.

100μ. Πρόσθιο: Νέων: Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 1.08.17, Πάπα-Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 1.09.77, Νικολάου Σάββας (Λ/σίας) 1.11.87. Νεανίδων: Χρυσοστόμου Ειρήνη (Αμ/στου) 1.13.93, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμ/στου)1.19.40, Σιαλή Μαριάνθη (Αμ/στου) 1.20.15. Παίδων: Παναγιώτου Γιώργος (Αγλαντ.) 1.10.67, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 1.12.10, Τουμάζου Στέλιος (Αμ/στου) 1.12.51. Κορασίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.17.30, Zelmanova Elizabeth (Αμ/στου) 1.20.16, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου)1.22.27.

200μ. Ελεύθερο: Νέων: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.57.03, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 1.59.37, Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 2.01.04. Νεανίδων: Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.07.61, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 2.13.94, Σπύρου Στεφανία (Λ/σού) 2.15.26. Παίδων: Καλαβάς Παναγίωτης (Κερύν.) 2.00.17, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 2.02.64, Μιτσίδης Κωνσταντίνος (Αμ/στου) 2.02.64. Κορασίδων: Αντωνίου Κάλλια (Κερύν.) 2.11.33, Παγλά Χρυσή (Αγλαν.) 2.14.06, Ιωάννου Δέσποινα (Κερύν.) 2.16.41.

400μ. Μικτή Ατομική: Νέων: Πάπα-Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 4.49.30, Πετρή Δημήτρης (Λ/σού) 5.00.35, Χειμώνας Τεύκρος (Λ/σίας) 5.06.35. Νεανίδων: Κύζα Ειρήνη (Κων/τίας) 5.16.74, Τσουλούπα Αγνή (Κερύν.) 5.30.54, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμ/στου) 5.30.73. Παίδων: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 5.08.59, Στεφανή Νίνος (Αμ/στου) 6.01.17. Κορασίδων: Petrova Khristina (Αμ/στου) 5.23.07, Πετρούλια Παρασκευή (Αμ/στου) 5.29.93, Τριπάκη Μαρία (Αμ/στου) 5.37.82.

50 Πεταλούδα: Νέων: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 26.32, Αβραάμ Ανδρέας (Αμ/στου) 27.45, Νικολάου Σάββας (Λ/σίας) 27.54. Νεανίδων: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 28.18, Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 28.79, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 29.19. Παίδων: Ζωτιάδης Γεώργιος (Κερύν.) 27.43, Awwad Γιώργος (Κερύν.) 28.33, Φικάρδος Χρίστος (Κερύν.) 28.52. Κορασίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 29.49, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 30.30, Χατζηχριστοφή Μαρίσα (Αμ/στου) 31.19.

200μ. Ύπτιο: Νέων: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.19.91, Καλλινάκης Ιωάννης (Λ/κας) 2.21.16, Αναστασίου Μιχάλης (Αμ/στου) 2.25.82.  Νεανίδων: Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.27.55, Χατζηευσταθίου Εσμεράλδα (Αμ/στου) 2.31.60, Κυριάκου Λουκία (Αμ/στου) 2.35.74. Παίδων: Κούπμαν Σεπάστιαν (Πάφου) 2.22.03, Χουζούρης Ματθαίος (Κων/τίας) 2.22.66, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σου) 2.22.69. Κορασίδων: Κασάπη Λυδία (Αγλαντ.) 2.32..33, Χρυσοστόμου Έλενα (Κερύν.) 2.38.77, Κωνσταντίνου Μαρία (Αμ/στου) 2.38.93.

4Χ100μ. Ελεύθερο: Νέων: Ν.Ο Λεμεσού 3.41.71, Ν.Ο. Αμμοχώστου 3.45.06, Ν.Ο. Κερύνειας  3.46.75. Νεανίδων: Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.10.63, Ν.Ο Λεμεσού 4.23.90, Ν.Ο. Κερύνειας  4.29.34.  Παίδων: Ν.Ο. Κερύνειας 3.48.08, Ν.Ο Αμμοχώστου 3.52.86, Ν.Ο Λεμεσού 3.59.01. Κορασίδων: Ν.Ο. Κερύνειας  4.09.88, Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.10.21, ΑΠΟΕΛ 4.46.32. 

50μ. Ελεύθερο: Νέων: Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 24.80,  Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 24.89, Ευαγγελίδης Κωνσταντίνος (Κερύν.) 25.61. Νεανίδων: Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 26.99, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 27.21, Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 27.73. Παίδων: Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 25.33, Μιτσίδης Κωνσταντίνος (Αμ/στου) 25.36,  Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύν.) 25.89. Κορασίδων: Αντωνίου Κάλλια (Κερύν.) 27.62, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 28.33, Χατζηχριστοφή Μαρίσα (Αμ/στου) 29.03.

200μ. Πρόσθιο: Νέων: Πάπα-Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 2.30.02,  Νικολάου Σάββας (Λ/σίας) 2.38.29,  Πετρή Δημήτρης (Λ/σού) 2.45.12. Νεανίδων: Χρυσοστόμου Ειρήνη (Αμ/στου) 2.41.52, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμ/στου) 2.50.51, Σιαλή Μαριάνθη (Αμ/στου) 2.50.96. Παίδων: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 2.32.35, Θεμιστοκλέους Μάριος (Αμ/στου) 2.32.74, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 2.33.68. Κορασίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.46.49,  Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.54.23, Zelmanova Elizabeth (Αμ/στου) 2.55.68.

400μ. Ελεύθερο: Νέων: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.07.07, Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 4.13.13, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 4.19.02.  Νεανίδων: Κύζα Ειρήνη (Κων/τίας) 4.32.26, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 4.32.29, Σπύρου Στεφανία (Λ/σού) 4.48.51. Παίδων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.18.38, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.23.45, Τυρίμου Εζεκίας (Αγλαντ.) 4.24.89. Κορασίδων: Αντωνίου Κάλλια (Κερύν.) 4.37.52, Petrova Khristina (Αμ/στου) 4.41.92, Παγλά Χρυσή (Αγλαντ.) 4.49.62.

100μ. Ύπτιο: Νεων: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 1.00.31, Καλλινάκης Ιωάννης (Λ/κας) 1.05.55, Αναστασίου Μιχάλης (Αμ/στου)1.05.84. Νεανίδων: Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 1.10.03, Παναγή Αργυρώ (Λ/σού) 1.10.32, Κυριάκου Λουκία (Αμ/στου) 1.10.78. Παίδων: Κούπμαν Σεπάστιαν (Πάφου) 1.05.28, Χουζούρης Ματθαίος (Κων/τίας) 1.05.34, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύν.) 1.07.08. Κορασίδων: Κασάπη Λυδία (Αγλαντ.)1.09.29, Πυλιώτη Σοφία Χίλαρι (Κωνσταντ.) 1.11.39, Κωνσταντίνου Μαρία (Αμ/στου) 1.12.87.

100μ. Πεταλούδα: Νέων: Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 58.10, Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 58.73, Αβραάμ Ανδρέας (Αμ/στου) 1.00.25. Νεανίδων: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 1.02.73, Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 1.05.47, Σκέντερ Ιωσηφίνα (Κερύν.) 1.12.04. Παίδων: Ζωτιάδης Γεώργιος (Κερύν.) 59.26, Καλαβάς Παναγίωτης (Κερύν.) 1.00.69 , Φικάρδος Χρίστος (Κερύν.) 1.02.27. Κορασίδων: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 1.08.98, Παγλά Χρυσή (Αγλαντ.) 1.10.03, Πετρούλια Παρασκευή (Αμ/στου) 1.10.66.

4Χ200μ. Ελεύθερο: Νέων: Ν.Ο Λεμεσού 8.16.08, Ν.Ο. Λευκωσίας  8.22.37, Ν.Ο. Κερύνειας  8.23.65. Νεανίδων: Ν.Ο. Αμμοχώστου 9.29.70, Ν.Ο Λεμεσού 9.52.07, Ν.Ο. Κερύνειας  10.10.09.  Παίδων: Ν.Ο. Κερύνειας 8.25.89,  Ν.Ο. Αμμοχώστου 8.45.34, Ν.Ο Λεμεσού 8.52.02. Κορασίδων: Ν.Ο. Κερύνειας  9.12.55, Ν.Ο. Αμμοχώστου 9.28.53, ΑΠΟΕΛ 10.33.20.

50μ. Πρόσθιο: Νέων: Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 30.23, Αβραάμ Ανδρέας (Αμ/στου) 32.39, Νικολάου Σάββας (Λ/σίας) 33.19. Νεανίδων: Χρυσοστόμου Ειρήνη (Αμ/στου) 33.96, Στυλιανού Έρσια (Πάφου) 35.70, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμ/στου) 36.30. Παίδων: Παναγιώτου Γιώργος (Αγλαντ.) 31.63, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 31.89, Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 32.18. Κορασίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 35.78, Zelmanova Elizabeth (Αμ/στου) 36.46, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 36.76.

100μ. Ελεύθερο: Νέων: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 53.73 Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 55.82, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 55.88. Νεανίδων: Καραμάνου Χρυσούλα ( Αμ/στου) 58.30, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 59.62, Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 59.77.  Παίδων: Ζωτιάδης Γιώργος (Κερύν.) 54.82, Μιτσίδης Κωνσταντίνος (Αμ/στου) 55.36, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 55.64. Κορασίδων: Αντωνίου Κάλλια (Κερύν.) 1.00.13, Παγλά Χρυσή (Αγλαντ.) 1.00.83, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 1.01.22.

200μ. Πεταλούδα: Νέων: Νικολάου Πάρης (Κερύν.) 2.13.27, Αβραάμ Ανδρέας (Αμ/στου) 2.21.44, Τσαχαλίδης Αλέξανδρος (Αμ/στου) 2.21.86.  Νεανίδων: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 2.22.79, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντ.) 2.28.91. Χαραλάμπους Σπυριδώνα (Πάφου) 3.07.89.  Παίδων: Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύν.) 2.15.70, Φικάρδος Χρίστος (Κερύν.) 2.15.77, Μαυρομμάτης Γιάννης (Αγλαντ.) 2.18.64. Κορασίδων: Τριπάκη Μαρία (Αμ/στου) 2.33.88, Πετρούλια Παρασκευή (Αμ/στου) 2.35.11, Αγιομαμίτου Αναστασία (Κερύν.) 2.45.29.

200μ. Μικτή: Νέων: Πάπα Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 2.11.92, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.18.98, Πετρή Δημήτρης (Λ/σού) 2.23.55. Νεανίδων: Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 2.27.88, Χρυσοστόμου Ειρήνη (Αμ/στου) 2.33.37,  Τσουλούπα Αγνή (Κερύν.) 2.36.41.  Παίδων: Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 2.19.14, Χουζούρης Ματθαίος (Κωνσταντ.) 2.22.52, Awwad Γιώργος (Κερύν.) 2.24.37. Κορασίδων: Petrova Khristina (Αμ/στου) 2.30.99, Κασάπη Λυδία (Αγλαντ.) 2.38.92, Πυλιώτη Σοφία Χίλαρι (Κωνσταντ.) 2.38.92.

800μ. Ελεύθερο: Νεανίδων: Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντ.) 9.33.74, Μικελλίδη Έλενα (Κερύν.) 10.08.30, Τσουλούπα Αγνή (Κερύν.) 10.08.49.  Κορασίδων: Petrova Khristina (Αμ/στου) 9.53.03, Πετρούλια Παρασκευή (Αμ/στου) 10.04.09. Καλλινάκη Ζωή (Λ/κας) 10.05.44. 

1500μ. Ελεύθερο: Νέων: Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 16.42.30, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 17.00.83, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 17.10.32.  Παίδων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 17.07.97, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 17.30.92, Κυλίλης Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 18.07.41. 

4Χ100μ. Μικτή: Νέων:  Ν.Ο. Λεμεσού 4.09.30, Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.10.67, Ν.Ο. Λευκωσίας 4.20.42.  Νεανίδων: Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.28.28, Ν.Ο. Λεμεσού 4.43.93, Ν.Ο. Κερύνειας 5.01.14. Παίδων: Ν.Ο. Κερύνειας 4.16.67, Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.19.26, Ν.Ο. Λεμεσού 4.34.21. Κορασίδων: Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.44.96, Ν.Ο. Κερύνειας 4.51.78, ΑΠΟΕΛ 5.56.35.

tetrada