ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΑΤΟΜΙΚΟΙ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Στον αφρό Μούγης και Παπαδοπούλου

Το ταλέντο του Σοφοκλή Μούγη βγήκε άλλη μια φορά στον αφρό! Ο νεαρός αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, ο οποίος προπονείται με τον Γιώργο Ζάγκυλο, ήταν το πρόσωπο των αγώνων, στους παγκύπριους ατομικούς αγώνες παμπαίδων και παγκορασίδων που έγιναν το περασμένο Σαββατοκύριακο στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας. Ο Μούγης πέτυχε τρεις νέες παγκύπριες επιδόσεις στην κατηγορία παμπαίδων Α’ ανοίγοντας το χορό στα 100μ. ύπτιο, με επίδοση 1.05.79 βελτιώνοντας το δικό του παγκύπριο ρεκόρ το οποίο ήταν 1.06.12.  Ο Σοφοκλής στη δεύτερη μέρα των αγώνων, σημείωσε δύο νέες παγκύπριες επιδόσεις στα 50μ. ύπτιο παμπαίδων Α’ με 30.08 καταρρίπτοντας κατά 77 εκατοστά του δευτερολέπτου την προηγούμενη επίδοση που επίσης κατείχε ο ίδιος με 30.85. Στο 200αρι του υπτίου ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου κατέρριψε την επίδοση που κατείχε ο Τρύφωνας Χατζηχριστοφόρου από το 2006 με 2.26.79, αφού σταμάτησε το χρονόμετρο στα 2.26.75.

Το τέταρτο ρεκόρ ήρθε από την αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού Χρυστάλλα Παπαδοπούλου στα 100μ. πεταλούδα παγκορασίδων  Α’ με επίδοση 1.08.83.  Η Χρυστάλλα ήταν η κάτοχος και της προηγούμενης επίδοσης με 1.09.01. Δυο μεγάλα ταλέντα που ξεχωρίζουν με τις επιδόσεις τους, αλλά και τον σπουδαίο χαρακτήρα τους. Αρκετοί ήταν οι αθλητές που πέτυχαν επίσης ατομικές επιδόσεις, παιδιά που διαθέτουν ταλέντο και ικανότητες και πρέπει να εξευρεθούν τρόποι και κίνητρα να παραμείνουν στο άθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων είναι:

50μ. Πρόσθιο: Παμπαίδων Α’: Χατζηευσταθίου Νικόλας (Πάφου) 36.33, Dultsev Dmitry (Πάφου) 36.78, Πασχαλίδης Χρίστος (Πάφου) 38.12. Β’: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 38.11, Κοντός Αβραάμ (Πάφου) 40.87, Χαραλάμπους Χάρης (Αμ/στου) 42.51. Γ’: Ιωαννίδης Σίμος (Κερυν.) 42.22, Ανθούσης Δανιήλ Μάριος (Μέσα Γειτονιάς) 44.89, Τσάνος Γεώργιος (Λ/σού) 46.13. Παγκορασίδων Α’: Καμπανέλλα Λουίζα (Πάφου) 40.44, Παρασκευαίδου Στεφανία (Αγλαν.) 41.76, Λοίζου Μαρία (Λ/κας) 42.13.   Β’: Νικολάου Στέφανη (Λακατ.) 39.91, Θωμά Μαρίλια (Κερυν.) 41.25, Τσιαλούπη Παναγιώτα (Μέσα Γειτονιάς) 42.25. Γ’: Ευστρατίου Μαρίνα (Κερυν.) 46.28, Στυλιανού Δημήτρια (Πάφου) 46.46, Νησιώτη Ειρήνη Αγάθη (Αμ/στου) 47.27.

50μ. Πεταλούδα:  Παμπαίδων Α’: Κωνσταντίνου Χαράλαμπος (Αμ/στου) 30.83, Νικολαίδης Νικόλας (Λ/σού) 32.30, Βαρνάβα Ανδρέας (Αμ/στου) 32.42.  Β’: Μιτέλλας Μαρίνος (Αμ/στου) 32.79, Ορφανίδης Αδάμος (Κερυν.) 35.90, Andrianov Nikita (Αμ/στου) 36.50. Γ’: Μαρίνος Λούκας (Κερυν.) 36.35, Πετούσης Γεώργιος (Αγλαν.) 38.46, Ταλιαδώρος Ανδρέας (Αμ/στου) 38.89. Παγκορασίδων Α’: Νησιώτη Άννα (Αμ/στου) 36.42, Κοτανίδου Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 37.00, Χουζούρη Ελένη (Κων/τίας) 41.29.  Β’: Ζήνωνος Δημητριάνα (Μέσα Γειτονιάς) 34.02, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 34.04, Ευσταθίου ‘Αντρεα (Αμ/στου) 36.23. Γ’: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερυν.) 38.10, Ματθαίου Μαρίνα (Κερυν.) 39.56, Λυκούργου Αντριάνα (Κερυν.) 45.29.

400μ. Μικτή Ατομική:  Παμπαίδων Α’:  Ιωάννου Νικόλας (Λ/σού) 5.57.01.  Παγκορασίδων Α’: Κυριάκου Σωτηρία (Αμ/στου) 6.09.72, Σολωμού Χαραλαμπία (Αμ/στου) 6.18.57, Σολωμού Στυλιανή (Αμ/στου) 6.22.30. Β’: Μιχαήλ Άντρεα (Αμ/στου) 6.18.25, Τρομπούκη Μέλανη (Λ/κας) 6.19.30, Κουσή Άννα (Αμ/στου) 7.16.31.

100μ. Ελεύθερο:  Παμπαίδων Α’: Χατζηχριστοφή Κωνσταντίνος (Λ/σού) 1.03.16, Κούρρης Ανδρόνικος (Αγλαν.) 1.06.27, Τζιρτζιπής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.06.75.  Β’: Μιτέλλας Μαρίνος (Αμ/στου) 1.06.14, Παναγίδης Παναγιώτης (Αγλαν.) 1.10.70, Παναγιώτου Ξάνθος (Αγλαν.) 1.14.01. Γ’: Αντωνίου Νικόλας (Κερυν.) 1.07.57, Γαβριήλ Σπύρος (Λ/σίας) 1.11.54, Μαρίνος Λούκας (Κερυν.) 1.17.02.  Παγκορασίδων Α’:  Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.03.28, Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαν.) 1.05.13, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Μέσα Γειτονιάς) 1.05.63. Β’: Οικονομίδου Αλεξάνδρα (Λ/σίας) 1.13.74, Βάσιλα Ελένη (Αμ/στου) 1.16.65, Βασιλειάδου Ελεάνα (Κερυν.) 1.21.51. Γ’: Χατζηλοίζου Άννα (Μέσα Γειτονιάς) 1.13.69, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερυν.) 1.14.72, Βιολάρη Μαριτίνα (Κερυν.) 1.15.20.

100μ. Ύπτιο:  Παμπαίδων Α’:  Μούγης Σοφοκλής (Αμ/στου) 1.05.79, Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 1.15.29, Αριστείδου Ίκαρος (Λ/σού) 1.23.25. Β’: Χρήστου Γιώργος (Πάφου) 1.16.49, Νεοφύτου Αντώνης-Νικόλας (Αμ/στου) 1.19.14, Σάββα Χρίστος (Λ/σίας) 1.21.80. Γ’: Τουλουμής Νικόλαος (Κερυν.) 1.30.54, Ιωαννίδης Θεόδωρος (Αμ/στου) 1.35.73, Στυλιανού Νικόλας-Χρυσοβαλάντης (Λ/σίας) 1.36.66. Παγκορασίδων Α’: Καμπανέλλα Λουίζα (Πάφου) 1.17.24, Γερολέμου Γεωργία (Λ/κας) 1.17.90, Παρίση Μαριάννα (Αμ/στου) 1.25.22.  Β’: Μπέκου Αναστασία (Μέσα Γειτονιάς) 1.14.28, Μπάρρον Άννα (Λ/σίας) 1.25.24, Ανδρέου Φλωρεντία (Λ/σίας) 1.28.06. Γ’: Λοιζίδη Βασίλεια (Πάφου) 1.24.59, Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.26.39, Βάσιλα Μαρία (Αμ/στου) 1.29.45.

200μ. Πρόσθιο:  Παμπαίδων Α’:  Χατζηευσταθίου Νικόλας (Πάφου) 2.48.47, Dultsev Dmitry (Πάφου) 2.49.04, Μάος Χαράλαμπος (Αγλαν.) 2.58.53. Β’: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.59.29, Κοντός Αβραάμ (Πάφου) 3.09,64, Νικολάου Αντώνης (Αμ/στου) 3.14.76. Γ’: Ιωαννίδης Σίμος (Κερυν.) 3.20.01, Αναστασιάδης Ανδρέας (Αμ/στου) 3.24.35, Ιγνατίου Γιάννης (Λ/σού) 3.44.24. Παγκορασίδων Α’: Παρασκευαίδου Στεφανία (Αγλαν.) 3.06.41, Κουτσοκούμνη Αλίνα (Λ/σίας) 3.10.92, Νικήτα Μόρφω (Λ/σίας) 3.22.10. Β’: Νικολάου Στέφανη (Λακατ.) 3.12.25, Μιχαήλ Άντρεα (Αμ/στου) 3.13.57, Τσιαλούπη Παναγιώτα (Μέσα Γειτονιάς) 3.20.10. Γ’: Νησιώτη Ειρήνη Αγάθη (Αμ/στου) 3.34.05, Χατζηγεωργίου Νίκη (Πάφου) 3.35.13, Στυλιανού Δημήτρια (Πάφου) 3.36.99.

400μ. Ελεύθερο:  Παμπαίδων Α’:  Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 4.43.38, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.51.98, Γκαμάρα Νέρι Αρμάντο (Κερυν.) 4.59.44. Β’: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 5.08.60, Παναγίδης Παναγιώτης (Αγλαν.) 5.32.03, Κυριάκου Νικόλας (Πάφου) 5.32.57. Γ’: Πετούσης Γεώργιος (Αγλαν.) 5.46.59, Παπαχαριδήμου Αβρόσιος (Πάφου) 5.54.85, Χρίστου Όμηρος (Λ/σίας) 6.00.55. Παγκορασίδων Α’: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 5.01.44, Κυριάκου Σωτηρία (Αμ/στου) 5.15.96, Γιάγκου Άντρεα – Φραντζέσκα (ΑΠΟΕΛ) 5.19.47. Β’: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 5.07.46, Μικελλίδη Νικόλ (Κερυν.) 5.33.13, Μιχαήλ Ειρήνη (Αμ/στου) 5.35.79.

200μ. Πεταλούδα: Παμπαίδων Α’: Βαρνάβα Ανδρέας (Αμ/στου) 2.41.76, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 2.50.41, Παρασκευάς Κωνσταντίνος (Αμ/στου) 2.54.44.  Β’: Χατζηευσταθίου Λούκας (Πάφου) 3.00.22, Χαραλάμπους Χάρης (Αμ/στου) 3.49.28. Γ’: Ταλιαδώρος Ανδρέας (Αμ/στου) 3.31.84.  Παγκορασίδων Α’:  Κοτανίδου Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 3.07.48, Πολυβίου Αθηνά (Λ/σίας) 3.07.74. Β’: Ευσταθίου Άντρεα (Αμ/στου) 3.00.95, Μπάρρον Καρολίνα (Λ/σίας) 3.09.36, Χρίστου Ειρήνη (Πάφου) 3.12.42. Γ’: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν) 3.19.20.

50μ. Ελεύθερο:  Παμπαίδων Α’: Κωνσταντίνου Χαράλαμπος (Αμ/στου) 28.62, Χατζηχριστοφή Κωνσταντίνος (Λ/σού) 28.76, Κούρρης Ανδρόνικος (Αγλαν.) 29.60.   Β’: Μιτέλλας Μαρίνος (Αμ/στου) 29.90, Χατζηευσταθίου Λούκας (Πάφου) 31.09, Κυριάκου Νικόλας (Πάφου) 31.89. Γ’: Αντωνίου Νικόλας (Κερυν.) 30.33, Γαβριήλ Σπύρος (Λ/σίας) 32.37, Λοίζου Αδάμος (Κων/τίας) 33.25, Τουλουμής Νικόλας (Κερύν. 33.25).  Παγκορασίδων Α’:  Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Μέσα Γειτονιάς) 29.51, Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαν.) 29.92, Ιωαννίδη Φωτεινή (Αμ/στου) 30.84. Β’: Θωμά Μαρίλια (Κερύν.) 31.57, Ζήνωνος Δημητριάνα (Μέσα Γειτονιάς) 32.58, Οικονομίδου Αλεξάνδρα (Λ/σίας) 32.77. Γ’: Χατζηλοίζου Άννα (Μέσα Γειτονιάς) 32.02, Βιολάρη Μαριτίνα (Κερύν.) 32.73, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερυν.) 33.47.

50μ. Ύπτιο: Παμπαίδων Α’:  Μούγης Σοφοκλής (Αμ/στου) 30.08, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 31.62, Παπακυριάκου Αλέξης (Λ/σού) 34.17. Β’: Νεοφύτου Αντώνης Νικόλας (Αμ/στου) 35.44, Χρήστου Γιώργος (Πάφου) 35.93, Σάββα Χρίστος (Λ/σίας) 37.20. Γ’: Αντωνίου Νικόλας (Κερυν.) 35.39, Γαβριήλ Σπύρος (Λ/σίας) 37.66, Μαλτέζος Αβραάμ (Λ/σίας) 39.98.  Παγκορασίδων Α’: Καμπανέλλα Λουίζα (Πάφου) 35.27, Γερολέμου Γεωργία (Λ/κας) 36.01, Κωνσταντίνου Σώτια (ΑΠΟΕΛ) 37.79.   Β’: Μπέκου Αναστασία (Μέσα Γειτονιάς) 34.41, Μιχαήλ Ειρήνη (Αμ/στου) 38.81, Μπάρρον Άννα (Λ/σίας) 38.92. Γ’: Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 38.15, Λοιζίδη Βασίλεια (Πάφου) 38.73, Οικονομίδου Σωτηρία (Λ/σίας) 40.24.

200μ. Ελεύθερο: Παμπαίδων Α’: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 2.16.28, Χατζηχριστοφή Κωνσταντίνος (Λ/σού) 2.21.32, Μπάρρον Ντέιβιντ (Λ/σίας) 2.22.04. Β’: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου ) 2.24.46, Παναγίδης Παναγιώτης (Αγλαν.) 2.34.78, Κυριάκου Νικόλας (Πάφου) 2.36.25. Γ’: Πετούσης Γεώργιος (Αγλαν.) 2.43.86, Τουλουμής Νικόλας (Κερυν.) 2.44.11, Κυριάκου Στέφανος (Αμ/στου) 2.51.46. Παγκορασίδων Α’: Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαν.) 2.23.64, Ιωαννίδη Φωτεινή (Αμ/στου) 2.29.24, Γιάγκου Άντρεα-Φραντζέσκα (ΑΠΟΕΛ) 2.29.59.  Β’: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 2.28.71, Μικελλίδη Νικόλ (Κερυν.) 2.39.85, Οικονομίδου Αλεξάνδρα (Λ/σίας) 2.39.98. Γ’: Βιολάρη Μαριτίνα (Κερυν.) 2.38.96, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερυν.) 2.49.36, Τριπάκη Αποστολία (Κερυν.) 3.03.24.

100μ. Πεταλούδα:  Παμπαίδων Α’: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 1.12.77, Θεράποντος Γιώργος (Μέσα Γειτονιάς) 1.15.53, Αριστείδου Ανδρέας (Λ/σίας) 1.19.72.  Β’: Ορφανίδης Αδάμος (Κερυν.) 1.21.99, Andrianov Nikita (Αμ/στου) 1.23.13, Λαμπράκης Ανδρέας (Αμ/στου) 1.26.71. Γ’: Ταλιαδώρος Ανδρέας (Αμ/στου) 1.26.19, Μαρίνος Λούκας (Κερυν.) 1.30.03. Παγκορασίδων Α’:  Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.08.83, Κοτανίδου Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 1.25.35.  Β’: Ζήνωνος Δημητριάνα (Μέσα Γειτονιάς) 1.20.15, Ευσταθίου Άντρεα (Αμ/στου) 1.20.17, Χρίστου Ειρήνη (Πάφου) 1.21.44.

200μ. Μικτή Ατομική: Παμπαίδων Α’: Μάος Χαράλαμπος (Αγλαντ.) 2.42.63, Θρασυβούλου Αλέξανδρος (Αμ/στου) 2.44.54, Ιωάννου Νικόλας (Λ/σού) 2.45.76. Β’: Χατζηευσταθίου Λούκας (Πάφου) 2.52.12, Νικολάου Αντώνης (Αμ/στου) 2.59.15, Πετρή Χρίστος (Λ/σού) 3.11.88. Γ’: Ανθούσης Δανιήλ Μάριος (Μέσα Γειτονιάς) 3.05.97, Τσάνος Γεώργιος (Λ/σού) 3.08.94, Νικολάου Νικόλας (Κερυν.) 3.20.07. Παγκορασίδων Α’:  Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Μέσα Γειτονιάς) 2.40.58, Κυριάκου Σωτηρία (Αμ/στου) 2.53.71, Χατζηπαύλου Δέσποινα (Αμ/στου) 3.06.49. Β’: Μιχαήλ Άντρεα (Αμ/στου) 2.55.82, Κουσή Άννα (Αμ/στου) 3.18.66. Γ’: Λοίζου Άννα (Λ/κας) 3.31.93.

200μ. Ύπτιο:  Παμπαίδων Α’: Μούγης Σοφοκλής (Αμ/στου) 2.26.75, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.32.01, Σειρανίδης Πέτρος (Πάφου) 3.08.43.  Β’: Νεοφύτου Αντώνης-Νικόλας (Αμ/στου) 2.50.64, Δημητρίου Κωνσταντίνος (Αμ/στου) 3.15.14.  Γ’: Πολυκάρπου Ανδρέας (Κερυν.) 3.07.82, Παναγιωταράς Ευάγγελος (Λ/σίας) 3.13.64, Τομάζος Στέφανος (Λ/σίας) 3.14.44. Παγκορασίδων Α’: Γερολέμου Γεωργία (Λ/κας) 2.44.13, Σολωμού Στυλιανή (Αμ/στου) 3.01.25, Παρίση Μαριάννα (Αμ/στου) 3.01.41.  Β’: Μπάρρον Άννα (Λ/σίας) 2.58.55, Ανδρέου Φλωρεντία (Λ/σίας) 3.07.62, Sitnyer Diana (Αμ/στου) 3.16.47. Γ’: Λοιζίδη Βασίλεια (Πάφου) 2.58.92, Οικονομίδου Σωτηρία (Λ/σίας) 3.12.18, Βάσιλα Μαρία (Αμ/στου) 3.14.00.

100μ. Πρόσθιο:  Παμπαίδων Α’: Χατζηευσταθίου Νικόλας (Πάφου) 1.18.45, Dultsev Dmitry (Πάφου) 1.20.82, Μάος Χαράλαμπος (Αγλαν.) 1.24.02.  Β’: Κοντός Αβραάμ (Πάφου) 1.31.33, Χαραλάμπους Χάρης (Αμ/στου) 1.35.29, Αριστοβούλου Νικόλας (Μέσα Γειτονιάς) 1.37.20. Γ’: Ιωαννίδης Σίμος (Κερυν.) 1.32.13, Αναστασιάδης Ανδρέας (Αμ/στου) 1.36.41, Παγλάς Ιωάννης (Αγλαν.) 1.39.21. Παγκορασίδων Α’: Παρασκευαίδου Στεφανία (Αγλαν.) 1.27.97, Κουτσοκούμνη Αλίνα (Λ/σίας) 1.30.04, Νικήτα Μόρφω (Λ/σίας) 1.33.54.   Β’: Θωμά Μαρίλια (Κερυν.) 1.31.75, Τσιαλούπη Παναγιώτα (Μέσα Γειτονιάς) 1.33.97, Κοκκίνου Κυβέλη (Πάφου) 1.34.71. Γ’: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.35.64, Νησιώτη Ειρήνη Αγάθη (Αμ/στου) 1.39.41, Ευστρατίου Μαρίνα (Κερυν.) 1.41.82.

1500μ. Ελεύθερο: Παμπαίδων Α’: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 18.30.33, Μπάρρον Ντέιβντ (Λ/σίας) 19.54.28, Μανώλη Χρίστος (Πάφου) 19.54.50  Β’: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 19.48.80, Krlijar Vuk (Πάφου) 23.06.90.

800μ. Ελεύθερο:  Παγκορασίδων Α’:  Πέτρου Μελίνα (Λ/σίας) 11.01.22, Γιάγκου Άντρεα – Φραντζέσκα (ΑΠΟΕΛ) 11.07.39, Σολωμού Χαραλαμπία (Αμ/στου) 11.16.22. Β’: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 10.58.32, Μικελλίδη Νικόλ (Κερυν.) 11.35.94, Μιχαήλ Ειρήνη (Αμ/στου) 11.42.09.

MOUGIS_SOFOKLIS_PAPADOPOULOU_CHRYSTALLA

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΑΤΟΜΙΚΟΙ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ / ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Οι μικροί έχουν την τιμητική τους

Με τη διεξαγωγή των παγκυπρίων ατομικών αγώνων παμπαίδων και παγκορασίδων, ανοίγει η αυλαία των μεγάλων εσωτερικών διοργανώσεων της ΚΟΕΚ για τη φετινή χρονιά.  Το Σαββατοκύριακο (21 και 22 Μαρτίου) στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας (το οποίο επαναλειτουργεί μετά από ενάμιση χρόνο), 237 αθλητές των ηλικιών 11-13 χρόνων, θα έχουν το πρώτο μεγάλο τεστ και παράλληλα το στοίχημα για τη νέα αγωνιστική χρονιά.

Οι μικροί αναμένεται να προσφέρουν ωραίο θέαμα και συναγωνισμό, με στόχο τα ρεκόρ και τις ατομικές τους επιδόσεις και έχουν κάθε λόγο να τα κυνηγήσουν αφού αυτοί θα αποτελέσουν το αύριο του αθλήματος.

Το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων είναι:

Σάββατο: 50μ. πρόσθιο, 50μ. πεταλούδα, 400μ. μικτή, 100μ. ελεύθερο, 100μ. ύπτιο, 200μ. πρόσθιο, 400μ. ελεύθερο, 200μ. πεταλούδα

Κυριακή: 50μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο, 200μ. ελεύθερο, 100μ. πεταλούδα, 200μ. μικτή, 200μ. ύπτιο, 100μ. πρόσθιο, 800μ. ελεύθερο, 1500μ. ελεύθερο.  Ώρα έναρξης: 11.00π.μ.

swimming_20_03_2015

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ – Συνέχεια στο πρωτάθλημα με δύο αγώνες

Με δύο αγώνες συνεχίζεται αυτό το Σαββατοκύριακο το Παγκύπριο Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης.  Το Σάββατο στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λευκωσίας, ο τοπικός όμιλος θα υποδεχθεί τον Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού και την Κυριακή στο κολυμβητήριο Ευαγόρας Παλληκαρίδης η Πάφος θα αντιμετωπίσει τον όμιλο της Αμμοχώστου.  Και οι δύο αγώνες αποτελούν αναβληθέντα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής, με τους ομίλους της Πάφου και της Λευκωσίας να θεωρούνται τα φαβορί.  Πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, η Πάφος βρίσκεται στη πρώτη θέση της βαθμολογίας με δέκα βαθμούς και με ένα αγώνα λιγότερο.  Δέκα βαθμούς έχει και η ομάδα της Μέσα Γειτονιάς που βρίσκεται στη δεύτερη θέση, ενώ το ΑΠΟΕΛ ακολουθεί στην τρίτη θέση με οκτώ βαθμούς, όσους και η ομάδα της Λάρνακας που βρίσκεται στην τέταρτη θέση.

Το πλήρες πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου είναι:

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/3/2015
Ολυμπιακό κολυμβητήριο Λευκωσίας
Ν.Ο. Λευκωσίας – Ν.Ο. Λεμεσού
Διαιτητές: Άλκης Αλκιβιάδης, Χάρης Χρίστου
Ανδρών: 17.15, Νέων: 14.00 Παίδων: 15.45 

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/3/2015
Κολυμβητήριο Ευαγόρας Παλληκαρίδης – Πάφος
Ν.Ο. Πάφου – Ν.Ο. Αμμοχώστου
Διαιτητές: Ιάκωβος Μανώλη, Κωνσταντίνος Γκότσης
Ανδρών: 14.30, Νέων: 11.00, Παίδων: 12.45

polo_20_03_2015

ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΟΣ ΝΕΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

H Κυπριακή Ομοσπονδία Κολύμβησης ανακοινώνει ότι μέσα στα πλαίσια της συνεχούς αναβάθμισης του αθλήματος της υδατοσφαίρισης, προτίθεται να προχωρήσει στη διεξαγωγή σεμιναρίων για καταρτισμό νέων διαιτητών υδατοσφαίρισης.

Για το σκοπό αυτό, άτομα τα οποία ενδιαφέρονται, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 30/3/2015, δηλώνοντας  το όνομα, ημερομηνία γεννήσεως και τηλέφωνο τους, είτε μέσω του e-mail: [email protected] είτε μέσω του φαξ αρ. 22449842.

Δικαίωμα συμμετοχής στα σεμινάρια θα έχουν άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας τους.

17032015

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ – Στη Λευκωσία οι προβολείς

Στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λευκωσίας θα γίνει το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στο παγκύπριο πρωτάθλημα πόλο. Ο τοπικός όμιλος θα υποδεχθεί τον Ναυτικό Όμιλο Μέσα Γειτονιάς, ο οποίος προέρχεται από νίκη επί του ΑΠΟΕΛ με 11-7 και βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς (όσους και η ομάδα της Πάφου που βρίσκεται στην κορυφή και έχει καλύτερο συντελεστή τερμάτων).  Η Λευκωσία, που έμεινε στους επτά βαθμούς, αφού στην προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε από την Πάφο με 8-6, θέλει οπωσδήποτε το δίποντο για να κρατηθεί ανάμεσα στους πρωτοπόρους.

Την Κυριακή οι ομάδες της Λεμεσού και της Αμμοχώστου θα αναμετρηθούν σε ένα αγώνα βαθμολογικά αδιάφορο, αφού βρίσκονται στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας (η Αμμόχωστος 6η με τρεις βαθμούς και Λεμεσός τελευταία χωρίς βαθμό). Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τον αγώνα ΑΠΟΕΛ – Ν.Ο. Λάρνακας στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λευκωσίας. Ο ΑΠΟΕΛ προέρχεται από ήττα (11-7 με την Μέσα Γειτονιά) και θέλει πάση θυσία την νίκη για να παραμείνει στα ψηλά της βαθμολογίας.  Η Λάρνακα μετά την άνετη επικράτηση της επί της Λεμεσού (17-9), θα κυνηγήσει την νίκη, για να πάρει και την ρεβάνς από τον ΑΠΟΕΛ αφού στον πρώτο γύρο ηττήθηκε με 5-8.

Το πλήρες πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής είναι:

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/3/2015
Ολυμπιακό κολυμβητήριο Λευκωσίας
Ν.Ο. Λευκωσίας – Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς
Διαιτητές: Άλκης Αλκιβιάδης, Χάρης Χρίστου
Ανδρών: 17.15, Νέων: 14.00 Παίδων: 15.45 

ΚΥΡΙΑΚΗ 15/3/2015
Ολυμπιακό κολυμβητήριο Λευκωσίας
ΑΠΟΕΛ – Ν.Ο. Λάρνακας
Διαιτητές: Ιάκωβος Μανώλη, Κωνσταντίνος Γκότσης
Ανδρών: 12.45, Παίδων: 11.00

Ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού
Ν.Ο. Λεμεσού – Ν.Ο. Αμμοχώστου
Διαιτητές: Θανάσης Παράσχος, Χάρης Χρίστου
Ανδρών: 14.30, Νέων: 11.00, Παίδων: 12.45

polo_photo_13_03_2015

Ντέρμπι κι όποιος αντέξει

Στις φλόγες το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης, με τρεις ομάδες να βρίσκονται στην πρώτη θέση (Πάφος, ΑΠΟΕΛ, Μέσα Γειτονιά, με την Πάφο να έχει αγώνα λιγότερο), ενώ ένα βαθμό πίσω από τις τρεις ομάδες ακολουθεί η Λευκωσία, κι αυτή με ένα αγώνα λιγότερο. Εύκολα λοιπόν αντιλαμβάνεται κάποιος πόσο συναρπαστικό και αμφίρροπο είναι το πρωτάθλημα πόλο φέτος.

Στην 8η αγωνιστική έχουμε δυο ντέρμπι. Στο πρώτο η Μέσα Γειτονιά θα υποδεκτεί τον ΑΠΟΕΛ και η Πάφος τη Λευκωσία. Η Μέσα Γειτονιά προέρχεται από άνετη επικράτηση επί της Αμμοχώστου (10-6), ενώ ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην ισοπαλία (9-9) με την Λευκωσία. Αμφότεροι θέλουν πάση θυσία τη νίκη για να υλοποιήσουν το στόχο τους που δεν είναι τίποτα άλλο από τον τίτλο. Στην Πάφο η τοπική ομάδα θα επιδιώξει τη νίκη επί της Λευκωσίας, η οποία με τη σειρά της θέλει τους δυο βαθμούς για να καλύψει το χάντικαπ που έχει από τις υπόλοιπες ομάδες.

Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Λάρνακα ανάμεσα στον τοπικό όμιλο και την ομάδα της Λεμεσού.  Η Λάρνακα είχε ρεπό στη προηγούμενη αγωνιστική, ενώ η Λεμεσός ηττήθηκε από την Πάφο με το βαρύ σκορ των 22-6 και οι δυο ομάδες θέλουν τη νίκη για να βελτιώσουν τη βαθμολογική τους θέση.

Το πλήρες πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής είναι:

ΣΑΒΒΑΤΟ 7/3/2015
Κολυμβητήριο Ευαγόρας Παλληκαρίδης Πάφου
Ν.Ο. Πάφου – Ν.Ο. Λευκωσίας
Διαιτητές: Ιάκωβος Μανώλη, Κωνσταντίνος Γκότσης
Ανδρών: 15.45, Νέων: 12.30 Παίδων: 14.15 

ΚΥΡΙΑΚΗ 8/3/2015
Ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού
Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς – ΑΠΟΕΛ
Διαιτητές: Ιάκωβος Μανώλη, Κωνσταντίνος Γκότσης
Ανδρών: 14.30, Νέων: 11.00, Παίδων: 12.45

Κολυμβητήριο Λάρνακας
Ν.Ο. Λάρνακας – Ν.Ο. Λεμεσού
Διαιτητές: Άλκης Αλκιβιάδης, Χάρης Χρίστου
Ανδρών: 12.45, Παίδων: 11.00

POLO-PHOTO

ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ – Οι μπόμπιρες έσυραν το χορό των ρεκόρ

Οι μπόμπιρες βγήκαν στον αφρό στην παγκύπρια ημερίδα πρόκρισης που έγινε στη Λεμεσό, το τριήμερο 13-15 του μήνα. Συνολικά καταμετρήθηκαν δέκα νέες παγκύπριες επιδόσεις (εκ των οποίων οι πέντε αποτελούν καταγραφή νέων ρεκόρ) όλες στις κατηγορίες παμπαίδων και παγκορασίδων! Ο Σοφοκλής Μούγης του ναυτικού ομίλου Αμμοχώστου, πέτυχε δυο νέες επιδόσεις, μια στα 50μ. ύπτιο (30.85) και άλλη μια στα 100μ. ύπτιο (1.06.12, στην κατηγορία παμπαίδων Α). Δύο ρεκόρ πέτυχε και η Αμαλία Τσιτσεκλή της Λευκωσίας στα 1500μ. (20.32.00, παγκορασίδων Α’ και Β’) και ο Γιώργος Χρήστου της Πάφου (400μ. μικτή 5.53.20 και 800μ. ελεύθερο 10.16.61, παμπαίδων Β’) οι οποίες αποτελούν καταγραφή νέας παγκύπριας επίδοσης.  Η Χρυστάλλα Παπαδοπούλου του ναυτικού ομίλου Λεμεσού, πέτυχε τη δική της νέα παγκύπρια επίδοση στα 200μ. πεταλούδα (2.33.59, παγκορασίδων Α’) και η Αναστασία Μπέκου  της Μέσα Γειτονιάς (100μ. ύπτιο, 1.12.73, παγκορασίδων Β’). Ο Αμβρόσιος Παπαχαρηδήμου (800μ. ελεύθερο 12.26.87, παμπαίδων Γ’) και η Βασιλεία Λοϊζίδη (800μ. ελεύθερο, 12.30.78, παγκορασίδων Γ’) και οι δύο του ναυτικού ομίλου Πάφου, έκλεισαν το χορό των ρεκόρ, με την καταγραφή νέων επιδόσεων.

Τα πλήρη αποτελέσματα των αγώνων είναι:

50μ. Πρόσθιο: Γυναικών: Χρυσοστόμου Ειρήνη (Αμ/στου) 34.71, Στυλιανού Έρσια (Πάφου) 36.46, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 37.03 Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σίας) 30.49, Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 31.35, Σαρρής Ντανιέλ (Αμ/στου) 31.70.

200μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Schegoleva Claudia (Aμ/στου) 2.08.25, Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 2.08.50, Κύζα Ειρήνη (Κων/τίας) 2.13.38. Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.59.89, Παπακυριακού Αυγουστίνος (Λ/σού) 2.02.52, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερυν.) 2.03.39.

200μ. Μικτή: Γυναικών: Τσουλούπα Αγνή (Κερυν.) 2.31.01, Petrova Kristina (Αμ/στου) 2.34.19, Χατζηευσταθίου Εσμεράλδα (Αμ/στου) 2.39.41. Ανδρών: Πάπα Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 2.13.79, Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 2.18.43, Αδαμίδης Χαράλαμπος (Λ/κας) 2.21.97.

50μ. Ύπτιο: Γυναικών: Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Αμ/στου) 32.92, Αγγελίδου Μαρίνα (Αμ/στου) 33.18, Κασάπη Λύδια (Αγλαν.) 33.53.  Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 28.02, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 28.22, Χαχολιάδης Δημητράκης (Αμ/στου) 29.71.

200μ. Πεταλούδα: Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.33.59, Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.33.95, Τριπάκη Μαρία (Αμ/στου) 2.38.65. Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Λ/κας) 2.17.77, Νικολάου Πάρης (Κερυν.) 2.18.24, Τάκκου Γιώργος (Λ/σίας) 2.19.16.

800μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κων/τίας) 9.36.71, Τσουλούπα Αγνή (Κερυν.) 10.00.07, Petrova Kristina (Αμ/στου) 10.05.32. 800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 8.47.79, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 9.37.84, Μαραγκός Ανδρέας (Λ/σού) 9.40.43.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σίας) 24.87, Χαχολιάδης Δημητράκης (Αμ/στου) 24.92, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 25.04. Γυναικών: Χαχολίαδου Στέφανη (Αμ/στου) 27.54, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Αμ/στου) 28.61, Πρατσή Ελένη (Αμ/στου) 28.90.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 10.61, Πάπα Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 1.12.09, Παναγιώτου Γιώργος (Αγλαν.) 1.12.15.  Γυναικών: Χρυσοστόμου Ειρήνη (Αμ/στου) 1.14.89, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.19.30, Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιάς) 1.21.17.  

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 58.23, Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 58.68, Παύλου Ζαχαρίας (Λ/κας) 1.01.43.  Γυναικών: Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 1.04.88, Schegoleva Claudia (Αμ/στου)) 1.06.43, Τριπάκη Μαρία (Αμ/στου) 1.13.14.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 1.01.16, Παπακυριακού Αυγουστίνος (Λ/σού) 1.03.94, Χαχολιάδης Δημητράκης (Αμ/στου) 1.04.23. Γυναικών: Χατζηευσταθίου Εσμεράλδα (Αμ/στου) 1.10.48, Κωνσταντίνου Μαρία (Αμ/στου) 1.11.63, Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 1.12.62.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 4.17.84, Σεραφείμ Ανδρέας (Λ/σίας) 4.20.49, Αδαμίδης Χαράλαμπος (Λ/κας) 4.26.12 . Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κων/τίας) 4.36.43, Παγλά Χρυσή (Αγλαν.) 4.49.29, Petrova Khristina (Αμ/στου) 4.54.46.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 26.62, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 27.33, Savelyev Artem (Λ/σού) 27.59. Γυναικών: Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 28.56, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 30.75, Σκέντερ Ιωσηφίνα (Κερυν.) 30.88.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.15.26, Παπακυριακού Αυγουστίνος (Λ/σού) 2.18.68, Κούπμαν Σεπαστιάν (Πάφου) 2.24.90. Γυναικών: Schegoleva Claudia (Αμ/στου) 2.30.60, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Αμ/στου) 2.35.19, Κωνσταντίνου Μαρία (Αμ/στου) 2.38.17.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Πάπα-Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 4.44.01, Τάκκου Γιώργος (Λ/σίας) 5.01.91, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερυν.) 5.04.57. Γυναικών: Χατζηκυριάκου Έλενα (Αμ/στου) 5.13.70, Τσουλούπα Αγνή (Κερυν.) 5.29.02, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 5.39.82.

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 53.66, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας), Χαχολιάδης Δημητράκης (Αμ/στου) 54.95. Γυναικών: Χαχολιάδου Στέφανη 1.00.29, Παγλά Χρυσή (Αγλαν.) 1.00.87, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Αμ/στου) 1.02.03.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πάπα Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 2.30.17, Τουμάζου Ιωάννης (Αμ/στου) 2.32.83, Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 2.32.89. Γυναικών: Χρυσοστόμου Ειρήνη (Αμ/στου) 2.42.12, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.52.78, Σιαλή Μαριάνθη (Αμ/στου) 2.56.01.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 16.52.47, Σεραφείμ Ανδρέας (Λ/σίας) 17.52.12, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 17.52.53. Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κων/τίας) 18.25.60, Καλλινάκη Ζωή (Λ/κας) 20.15.52, Περόντση Αικατερίνη (Αμ/στου) 20.23.20.

mougis-sofoklis

ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ – Βουτιά για όρια πρόκρισης

Η δεύτερη ημερίδα της χρονιάς είναι εδώ και θα διεξαχθεί το επόμενο τριήμερο (13-15 Φεβρουαρίου) στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού. Η διοργάνωση αποτελεί πρόβα τζενεράλε για την τελική πρόκριση στους πολυεθνείς αγώνες που θα γίνουν στο Ισραήλ και την Πορτογαλία τον ερχόμενο μήνα. Αποτελεί επίσης ευκαιρία πρόκρισης για τους Βαλκανικούς αγώνες, το Ακρόπολις μήτιγκ, τους ΑΜΚΕ, ευρωπαϊκούς και παγκόσμιους αγώνες καθώς επίσης και όλες τις υπόλοιπες διεθνείς διοργανώσεις στις οποίες θα πάρουμε μέρος. Επίσης οι αθλητές μπορούν να εξασφαλίσουν τα όρια πρόκρισης των πρωταθλημάτων που θα διεξαχθούν το καλοκαίρι. Είναι γι αυτό το λόγο άλλωστε που και η συμμετοχή είναι μεγάλη (294) και από τους ένδεκα ναυτικούς ομίλους, αφού εκτός των άλλων οι αθλητές θα μετρήσουν δυνάμεις ενόψει της νέας χρονιάς στην οποία μπήκαμε.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Παρασκευή (3.30μμ): 50μ. πρόσθιο, 200μ. ελεύθερο, 200μ. μικτή, 50μ. ύπτιο, 200μ. πεταλούδα, 800μ.ελεύθερο. Σαββάτο (11.00πμ): 50μ. ελεύθερο, 100μ. πρόσθιο, 100μ. πεταλούδα, 100μ. ύπτιο, 400μ. ελεύθερο. Κυριακή (11.00πμ): 50μ. πεταλούδα, 200μ, ύπτιο, 400μ. μικτή, 100μ.ελεύθερο, 200μ. πρόσθιο, 1500μ. ελεύθερο

swim-photo

Παγκύπριοι Μαθητικοί Αγώνες κολύμβησης

Με δύο νέες παγκύπριες επιδόσεις ολοκληρώθηκαν οι Παγκύπριοι Μαθητικοί αγώνες γυμνασίων και Λυκείων που διεξήχθηκαν το διήμερο 3 και 4 Φεβρουαρίου στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού. Την πρώτη επίδοση σημείωσε η Χρυστάλλα Παπαδοπούλου του Γυμνασίου Ζακακίου στα 100μ. πεταλούδα παγκορασίδων Α’ με χρόνο 1.09.01 καταρρίπτοντας κατά την 38 εκατοστά του δευτερολέπτου την παγκύπρια επίδοσης της Χρυσής  Παγλά που σημείωσε πέρσι με 1.09.39.  Η δεύτερη επίδοση ήρθε από τον Σοφοκλή Μούγη του Γυμνασίου Πολεμιδιών στα 100μ. ύπτιο παμπαίδων Α΄ με 1.06.42.  Αναλυτικά οι αθλητές που εξασφάλισαν πρώτη θέση είναι:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

50μ. ελεύθερο αρρένων: Μιτσίδης Κωνσταντίνος (Αγγλική Σχολή Λευκωσίας) 25.77
50μ. ελεύθερο θηλέων: Αντωνίου Κάλια (Τσίρειο Γυμνάσιο) 27.77
100μ. ελεύθερο αρρένων: Ιακωβίδης Μάρκος (Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας) 57.42
100μ. ελεύθερο θηλέων: Παγλά Χρυσή (Γυμνάσιο Πλατύ) 1.02.09
100μ. πρόσθιο αρρένων: Παναγιώτου Γιώργος (Γυμνάσιο Παλ/σσας) 1.12.72
100μ. πρόσθιο θηλέων: Σωτηρίου Ραφαέλλα (Περιφ. Γυμνάσιο Κιτίου) 1.22.00
100μ. πεταλούδα αρρένων: Ζωτιάδης Γιώργος (Σχολή Γρηγορίου) 1.01.60
100μ. πεταλούδα θηλέων: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Γυμνάσιο Ζακακίου) 1.09.01
100μ. ύπτιο αρρένων: Κούπμαν Σεμπάστιαν (Γυμν. Αποστόλου Παύλου) 1.05.79
100μ. ύπτιο θηλέων: Λυσάνδρου Ελευθερία (Γυμνάσιο Ύψωνα) 1.17.93
200μ. ελεύθερο αρρένων: Τυρίμου Εζεκίας (Γυμνάσιο Γερίου) 2.05.88
200μ. ελεύθερο θηλέων: Πέτροβα Κριστίνα (Αμερικανική Ακαδημία Λ/κας) 2.18.39
200μ. πρόσθιο αρρένων: Κουσής Πέτρος (Αμερικανική Ακαδημία Λ/κας) 2.35.12
200μ. πρόσθιο θηλέων: Παναγή Σοφία (Λανίτειο Γυμνάσιο) 2.56.66
200μ. πεταλούδα αρρένων: Καλαβάς Παναγιώτης (Γυμνάσιο Παλ/σσας) 2.17.86
200μ. ύπτιο θηλέων: Κασάπη Λυδία (Γυμνάσιο Λατσιών) 2.35.73
400μ. ελεύθερο αρρένων: Πατσαλίδης Αντώνης (International School) 4.54.60
400μ. ελεύθερο θηλέων: Σκεπαρνίδου Ραφαέλα (Γυμνάσιο Καλογεροπούλου) 5.14.83
1500μ. ελεύθερο αρρένων: Φραγκουλίδης Κων/ινος (Γυμνάσιο Αποστ. Παύλου) 18.30.67
800μ. ελεύθερο θηλέων: Λοίζου Δέσποινα (Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας) 10.54.37
200μ. μικτή αρρένων: Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Πασκάλ Λεμεσού) 2.24.01
200μ. μικτή θηλέων: Χρυσοστόμου Έλενα (Σχολή Γρηγορίου) 2.46.17
400μ. μικτή αρρένων: Μοδέστου Αλέξανδρος (Σχολή Γρηγορίου) 5.26.27
400μ. μικτή θηλέων: Πετρουλιά Παρασκευή (Γυμνάσιο Σταυρού) 5.36.60

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΥΚΕΙΩΝ

50μ. ελεύθερο αρρένων: Στήμερς Αλέξανδρος (Σχολή Γρηγορίου) 25.92
50μ. ελεύθερο θηλέων: Πισσαρίδου Μαργαρίτα (Αγγλική Σχολή) 27.65
100μ. ελεύθερο αρρένων: Χατζηττοουλής Κων/ινος (Αμερικ. Ακαδ. Λ/κας) 56.19
100μ. ελεύθερο θηλέων: Χατζηθεκλή Γαβριέλα (Λύκειο Απ. Πέτρου & Παύλου) 1.05.66
100μ. πρόσθιο αρρένων: Στυλιανού Γιώργος (Λύκειο Απ. Πέτρου & Παύλου) 1.14.53
100μ. πρόσθιο θηλέων: Χρυσοστόμου Ειρήνη (Λύκειο Κύκκου Β΄) 1.16.80
100μ. πεταλούδα αρρένων: Τουμάζου Ιωάννης (Αμερικ. Ακαδημία Λ/κας) 58.52
100μ. πεταλούδα θηλέων: Νεοφύτου Σωτηρία (Λανίτειο Λύκειο) 1.02.78
100μ. ύπτιο αρρένων: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λύκειο Κύκκου Β’) 1.01.01
100μ. ύπτιο θηλέων: Σιεκόλεβα Κλαούντια (Αμερικ. Ακαδημία Λ/κας) 1.09.61
200μ. ελεύθερο αρρένων: Αδαμίδης Χαράλαμπος (Παγκύπριο Λύκειο Λ/κας) 2.03.38
200μ. ελεύθερο θηλέων: Καραμάνου Χρυσούλα (Λανίτειο Λύκειο) 2.10.87
200μ. πεταλούδα αρρένων: Νικολάου Πάρης (Σχολή Γρηγορίου) 2.18.66
200μ. ύπτιο αρρένων: Σάββα Σταύρος (Αμερικ. Ακαδημία Λ/κας) 2.28.85
200μ. ύπτιο θηλέων: Χατζηευσταθίου Εσμεράλδα (Λύκειο Αγίου Γεωργίου) 2.32.55
400μ. ελεύθερο θηλέων: Κύζα Ειρήνη (Xenion High School) 4.38.24
1500μ. ελεύθερο αρρένων: Ιωαννίδης Νικόλας (Σχολή Πασκάλ) 16.51.16
800μ. ελεύθερο θηλέων: Μικελλίδη Έλενα (Ecole Franco Chypriote) 10.16.50
200μ. μικτή θηλέων: Τσουλούπα Αγνή (Λανίτειο Λύκειο) 2.33.99

Chrystalla-Papadopoulou

ΝΠΕ από την Σοφία Παπαδοπούλου

Νέα παγκύπρια επίδοση από την Σοφία Παπαδοπούλου στα 200μ. ύπτιο γυναικών σε πισίνα 25μ. με χρόνο 2.24.40.  Η επίδοση  της 20χρονης αθλήτριας του ναυτικού ομίλου Λεμεσού, στο κολυμβητικό μήτιγκ Mugele Cup που διεξήχθηκε στην πόλη Schwabisch Gmund της Γερμανίας στις 24 και 25 Ιανουαρίου (η Σοφία διαμένει στη Γερμανία και βρίσκεται στο δεύτερο έτος των σπουδών της στον κλάδο της βιοχημείας), αποτελεί νέα παγκύπρια επίδοση γυναικών. Την προηγούμενη επίδοση κατείχε η ίδια μαζί με την Άντρη Χατζηαντώνη από το 2009 με 2.25.78.

sofia-papadopoulou