Στην Πάτρα η εθνική ομάδα ανοικτής θάλασσας για τους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες

Στην Πάτρα βρίσκεται από σήμερα το πρωί η εθνική ομάδα κολύμβησης η οποία θα συμμετάσχει στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες, οι οποίοι άρχισαν στις 25 του μήνα και θα ολοκληρωθούν στις 31.

Η αποστολή αποτελείται από τους αθλητές Χρήστο Μανώλη, Σταύρο Τζιρτζιπή, Νικόλα Τουλούμη και Νικόλ Μικελλίδη και τον συνοδό/προπονητή Νικόλα Στυλιανού.

Στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες, η Κύπρος συμμετέχει με 49 αθλητές σε οκτώ από τα έντεκα αθλήματα.   Όλα σχεδόν τα αθλήματα θα διεξαχθούν στο παραλιακό μέτωπο της Πάτρας.  Στο νότιο χώρο διεξάγονται τα σπορ της άμμου και στο βόρειο τα αθλήματα του νερού.

Τα αγωνίσματα της ανοικτής θάλασσας θα διεξαχθούν στις 29 και 30 Αυγούστου.   Οι αθλητές μας συμμετέχουν στο αγώνισμα των 5 χλμ, το οποίο θα διεξαχθεί αύριο 29/8, στις 9.00πμ για τις γυναίκες και στις 10.00πμ για τους άνδρες.  Την Παρασκευή 30/8 στις 10.30πμ, θα διεξαχθεί το ομαδικό (σκυταλοδρομία) απόστασης 5 χλμ.

ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ – Ένα νέο μεγάλο αστέρι έλαμψε στο Μπακού

Tο άστρο ενός νέου μεγάλου ταλέντου, από τα μεγαλύτερα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην κολύμβηση έλαμψε στο Μπακού. Ο Νικόλας Αντωνίου (αδελφός της Κάλιας Αντωνίου) έδωσε τη δική του παράσταση στα 50μ. ελεύθερο, στην τέταρτη μέρα του 15ου Ευρωπαϊκό Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νέων, που διεξάγεται στο Μπακού. Ο νεαρός αθλητής, που προπονείται υπό τις οδηγίες του παλιού πρωταθλητή μας, Σταύρου Μιχαηλίδη, πέτυχε διπλό παγκύπριο ρεκόρ παίδων και νέων, αρχικά στον ημιτελικό με 23.66 (προκρίθηκε στον τελικό με τον 8ον καλύτερο χρόνο) και στον τελικό με νέο ρεκόρ (παίδων και νέων) 23.42 τερμάτισε στην 6η θέση. Ο προπονητής που συνοδεύει τους αθλητές της κολύμβησης στο Μπακού, Μάρκος Καλοψιδιώτης, δήλωσε μετά τη μεγάλη επιτυχία του Νικόλα: «Πρόκειται για ένα πολλά υποσχόμενο ταλέντο, που έχει πολλά να προσφέρει, κάτι που φαίνεται από τα μεγάλα ρεκόρ, για την ηλικία του, που έχει πετύχει».

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 18ον Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Συνεχίζεται στην πόλη Γκουανκζού της Κορέας το 18ον Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης.  Η Κύπρος συμμετέχει με τέσσερεις αθλητές, τους Όμηρο Ζάγκα, Φίλιππο Ιακωβίδη, Κάλια Αντωνίου και Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα.  Η καλύτερη μέχρι στιγμής παρουσία μας, ήταν με την Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα στα 200μ. μικτή ατομική όπου κατέλαβε την 30η θέση με χρόνο 2.20.66.  Ο Φίλιππος Ιακωβίδης στα 100μ. ύπτιο ήταν 49ος με 58.26, ενώ ο Όμηρος Ζάγκας στα 100μ. ελεύθερο κατετάγηκε 79ος με 52.44.

Η κυπριακή παρουσία συνεχίζεται αύριο Πέμπτη με την Κάλια Αντωνίου να «πέφτει» στην πισίνα στα 100μ. ελεύθερο, την Παρασκευή (26/7) ο Όμηρος Ζάγκας θα συμμετάσχει στα 50μ. ελεύθερο και η Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα στα 50μ. πεταλούδα και τέλος το Σάββατο (27/7) η Κάλια Αντωνίου συμμετέχει στα 50μ. ελεύθερο και ο Φίλιππος Ιακωβίδης στα 50μ. ύπτιο

ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ ΕΥΡΩΠΗΣ -Στην 12η θέση ο Νικόλας Αντωνίου

Για μια θέση στον τελικό της κολύμβησης στο 15ο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νέων του Μπακού, πάλεψε ο Νικόλας Αντωνίου στα 100μ. ελεύθερο, μετά το νέο ατομικό ρεκόρ και την παγκύπρια επίδοση που πέτυχε στην προκριματική φάση με χρόνο 51.90.  Ο Νικόλας στον ημιτελικό σημείωσε χρόνο 51.98 σε σύνολο 16 αθλητών και έμεινε στην 12η θέση.

ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ ΕΥΡΩΠΗΣ – Στον ημιτελικό ο Νικόλας Αντωνίου

Την συμμετοχή του στον ημιτελικό των 100μ. ελεύθερο εξασφάλισε σήμερα ο Νικόλας Αντωνίου στους 15ους Αγώνες Νέων Ευρώπης, οι οποίοι διεξάγονται στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.  Ο Νικόλας με την εξαιρετική επίδοση 51.90, η οποία αποτελεί ΝΠΕ στις κατηγορίες νέων και παίδων (να σημειωθεί ότι το ρεκόρ των νέων κρατούσε από το 2001 και το κατείχε ο Αλέξανδρος Αρέστης με 51.98) , εξασφάλισε το εισιτήριο για τον ημιτελικό καταλαμβάνοντας την 12η θέση στο αγώνισμα.  Ο ημιτελικός θα διεξαχθεί   σήμερα το απόγευμα.

Στους αγώνες συμμετέχει και η Ιζαμπέλλα Ιωάννου, η οποία στην σημερινή πρώτη της παρουσία κατέλαβε την 21η θέση στα 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2.40.47.

Οι επόμενες συμμετοχές των αθλητών μας θα είναι την Πέμπτη 25/7, με τον Νικόλα να συμμετέχει στην 3η προκριματική σειρά των 50μ. ελεύθερο και την Ιζαμπέλλα στην 4η προκριματική σειρά των 100μ. πρόσθιο.

 

 

 

18ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ – Πιστοί στο μεγάλο ραντεβού

Τέσσερις αθλητές μας θα δώσουν το παρόν τους στο πιο μεγάλο ραντεβού του υγρού στίβου. Το 18ο  Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης, το οποίο διεξάγεται στο Gwangju της Κορέας, από τις 12- 28 του μήνα και περιλαμβάνει τους αγώνες των καταδύσεων, της συγχρονισμένης κολύμβησης, κολύμβησης ανοικτής θάλασσας και υδατοσφαίρισης. H Κύπρος πιστή και συνεπής στο μεγάλο ραντεβού συμμετέχει στην κολύμβηση με τέσσερις αθλητές. Την Κάλια Αντωνίου, την Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα, τον Όμηρο Ζάγκα και τον Φίλιππο Ιακωβίδη. Το πρόγραμμα της κολύμβησης αρχίζει την Κυριακή 21 του μήνα και ολοκληρώνεται στις 28 και θα διεξαχθεί στο Nambu University Municipal Aquatic Centre. Στην διοργάνωση συμμετέχουν 2623 αθλητές από 194 χώρες σε όλα τα αθλήματα.

 

Οι συμμετοχές των αθλητών μας κατά μέρα είναι:

Κυριακή, 21/7: Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (200μ. μικτή)

Δευτέρα, 22/7: Φίλιππος Ιακωβίδης (100μ. ύπτιο)

Τετάρτη, 24/7: Όμηρος Ζάγκας (100μ. ελεύθερο)

Πέμπτη, 25/7: Κάλια Αντωνίου (100μ. ελεύθερο)

Παρασκευή, 26/7: Όμηρος Ζάγκας (50μ. ελεύθερο), Αλεξάνδρα Σιεκόλεβα (50μ. πεταλούδα)

Σάββατο, 27/7: Κάλια Αντωνίου (50μ. ελεύθερο), Φίλιππος Ιακωβίδης (50μ. ύπτιο)

 

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ – Κολύμβηση μετ’ εμποδίων

Προβλήματα, εντάσεις, διαμαρτυρίες, ανατροπές. Σε τέσσερις λέξεις όλο το σκηνικό του τετραήμερου (4-7 Ιουλίου) στα παγκύπρια πρωταθλήματα κολύμβησης των κατηγοριών, στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας. Ν’ αρχίσουμε με τα προβλήματα, που παρουσιάστηκαν, το Σάββατο, για πολλοστή φορά στα ηλεκτρονικά χρονόμετρα του κολυμβητηρίου Λάρνακας, με αποτέλεσμα, η Ομοσπονδία Κολύμβησης, χωρίς να φέρει την ευθύνη, να καλείται να δώσει τις καλύτερες – υπό τις συνθήκες – λύσεις για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων, χωρίς ωστόσο να αποφευχθούν οι εντάσεις και οι διαμαρτυρίες στην κερκίδα από μερίδα φιλάθλων και άτομα της Ομοσπονδίας και κριτές να δεχτούν τα πυρά.

Πάμε τώρα στο αγωνιστικό κομμάτι, να μιλήσουμε για τις ανατροπές, αρχής γενομένης από το πρωτάθλημα νέων – νεανίδων. Ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου, ανέκαμψε και επέστρεψε δριμύτερος ανακτώντας και πάλι τα ηνία, τα οποία έχασε πέρσι από τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας, που φέτος έμεινε στην 5η θέση. Ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού έκανε το δικό του ντεμαράζ και βρέθηκε στη 2η θέση, ενώ τρίτος ήταν ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου, που ανέβηκε στο βάθρο μετά από 34 χρόνια (ήταν 3ος το 1985). Στο πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων ίδια η κατάταξη στις δύο πρώτες θέσεις με τον Ναυτικό Όμιλο Αμμοχώστου να διατηρεί τα σκήπτρα, τη Λεμεσό στη 2η θέση και τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας στην 3η.  Βαθμοί, όπως συνέβη και στο Πρωτάθλημα ανδρών, γυναικών, «έφυγαν» από τους «μεγάλους» και τους μάζεψαν, οι «μικροί».  Όμιλοι όπως η Πάφος, η Κωνσταντία  και ο ΑΠΟΕΛ, μάζεψαν περισσότερους, από πέρσι βαθμούς και αρχίζουν να ανεβαίνουν.

Στους αγώνες είχαμε και έξι νέες παγκύπριες επιδόσεις. Το πιο εντυπωσιακό ρεκόρ το πέτυχε η Πολυξένη Τουμαζου του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, που αν και μόλις 14 χρονών, με το 33.33 που πέτυχε στα 50μ. πρόσθιο πέτυχε νέα παγκύπρια επίδοση παγκορασίδων Α’, κορασίδων, ενώ ισοφάρισε και το ρεκόρ νεανίδων!  Ο Σοφοκλής Μούγης, του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, στα 50μ. ύπτιο με το 26.82 πέτυχε ΝΠΕ νέων, η Αγάθη Μανώλη του Ναυτικού Ομίλου Πάφου, στα 200μ. πεταλούδα πέτυχε ΝΠΕ παγκορασίδων Α’ με επίδοση 2.25.53 και ο Αλέξανδρος Γρηγορίου του ΑΠΟΕΛ στα 50μ. πρόσθιο (στο γύρισμα των 200μ. πρόσθιο)  με χρόνο 32.20 νέα παγκύπρια επίδοση παμπαίδων Α’.

Οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες της διοργάνωσης κατά κατηγορία ήταν:

Κατηγορία Νέων:  Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 720β.  (50μ. ύπτιο 26.82)

Κατηγορία Νεανίδων: Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 719β. (200μ. πρόσθιο 2.35.26)

Κατηγορία Παίδων: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 713β. (100μ. ελεύθερο 52.50 – 4Χ100μ. ελεύθερο)

Κατηγορία Κορασίδων: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 679β. (200μ. πρόσθιο 2.38.21)

Κατηγορία Παμπαίδων Α’ : Κώστα Νικόλας (Πάφου) 598β. (100μ. ελεύθερο 55.67)

Κατηγορία Παγκορασίδων Α’: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 686β. (50μ. πρόσθιο 33.33)

Κατηγορία Παμπαίδων Β’: Εργατούδης Γιάννης (Λεμεσού) 496β. (400μ. ελεύθερο 4.37.93)

Κατηγορία Παγκορασίδων Β’: Μιχαήλ Μιχαέλλα (Κερύνειας) 563β. (100μ. ελεύθερο 1.0261)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                      387
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                              264
  3. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                                159
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                          129,5
  5. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                           100
  6. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                          64
  7. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                      46
  8. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                           46
  9. ΑΠΟΕΛ                                                                34,5
  10. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς                 16

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                      378
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                              296
  3. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                           284
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                          149
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                                128
  6. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                       91
  7. ΑΠΟΕΛ                                                                78
  8. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας                       55
  9. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                          50
  10. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                           42

Οι νικητές των αγωνισμάτων κατά κατηγορία ήταν:

400μ. Μικτή: Νέων: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.44.36, Παίδων: Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 4.57.15, Παμπαίδων Α’: Κουτσιουπής Παναγιώτης (ΑΠΟΕΛ) 5.09.98, Παμπαίδων Β’: Kolev Nikola (Πάφου) 5.15.33. Νεανίδων: Χαρίτου Σταυρινή (Αμ/στου) 5.36.34, Κορασίδων: Erokhina Maria (Πάφου) 5.26.74, Παγκορασίδων Α’: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.20.93.

100μ. Ελεύθερο: Νέων: Νόμπελ Τζων Τζόζεφ (Λ/σίας) 53.40, Παίδων: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 52.74,Παμπαίδων Α’: Κώστα Νικόλας (Πάφου) 55.67, Παμπαίδων Β’: Γεωργίου Μάρκος Αλέξανδρος (Αμ/στου) 1.00.91.  Νεανίδων: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 58.64, Κορασίδων: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 58.95, Παγκορασίδων Α’: Αγιομαμίτου Χριστίνα  (Κερύν.) 1.00.56, Παγκορασίδων Β’: Μιχαήλ Μιχαέλλα (Κερύν.) 1.02.61.

200μ. Ύπτιο: Νέων: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.11.56, Παίδων: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.13.76, Παμπαίδων Α’: Ζένιου Ανδρέας (Αμ/στου) 2.24.03, Παμπαίδων Β’: Καραπατέας Γεώργιος (Μέσα Γειτ.) 2.31.26.  Νεανίδων: Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 2.36.70, Κορασίδων: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.23.95, Παγκορασίδων  Α’: Μπέκου Βασιλική (Αμ/στου) 2.41.40, Παγκορασίδων Β’: Κουφκή Νάγια (ΑΠΟΕΛ) 2.42.67.

50μ. Πεταλούδα: Νέων: Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 26.30, Παίδων: Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 26.73, Παμπαίδων Α’: Χατζηλευτέρη Στέφανος (Κων/τίας) 28.73,Παμπαίδων Β’:  Βακανά Πόλυς (Λ/σού) 30.08.  Νεανίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 28.04, Κορασίδων: Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.59, Παγκορασίδων Α’: Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 29.91, Παγκορασίδων Β’: Μανουσάρογλου Δήμητρα (Μέσα Γειτ.) 31.51.

4Χ100μ. Ελεύθερο: Νέων: Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού  3.38.24, Παίδων: Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 3.43.96, Παμπαίδων Α’& Β’:  Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας 3.56.80.  Νεανίδων: Ναυτικός Όμιλος  Αμμοχώστου 4.11.95, Κορασίδων: Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 4.09.65, Παγκορασίδων Α’& Β’ : Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας 4.13.70.

200μ. Ελεύθερο: Νέων: Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 1.58.26, Παίδων: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 1.58.50, Παμπαίδων Α’: Πάντζιαρος Ανδρέας (Λ/σίας) 2.04.15, Παμπαίδων Β’: Καραπατής Αχιλλέας (ΑΠΟΕΛ) 2.17.16.  Νεανίδων: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 2.08.13, Κορασίδων: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 2.15.40, Παγκορασίδων Α’: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 2.12.41, Παγκορασίδων Β’: Μιχαήλ Μιχαέλλα (Κερύν.) 2.18.39.

100μ. Πρόσθιο: Νέων: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.05.49, Παίδων: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.08.72, Παμπαίδων Α’: Κούμας Μάξιμος (Αμ/στου) 1.11.44,  Παμπαίδων Β’: Kolev Nikola (Πάφου) 1.16.90.  Νεανίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.14.31, Κορασίδων: Erokhina Maria (Πάφου) 1.15.94, Παγκορασίδων Α’: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 1.17.25, Παγκορασίδων Β’: Στυλιανού Μαρίνα (Αμ/στου) 1.24.87.

50μ. Ύπτιο: Νέων: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 26.82, Παίδων: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 28.40, Παμπαίδων Α’: Ισαάκ Ξενοφών (Κων/τίας) 30.99, Παμπαίδων Β’: Καραπατέας Γεώργιος (Μέσα Γειτ.) 31.65. Νεανίδων: Πυλιώτη Σοφία-Χίλαρι (Κων/τίας) 31.54, Κορασίδων: Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 30.91, Παγκορασίδων Α’: Πανάρετου Μαρία (Αμ/στου) 33.08, Παγκορασίδων Β’: Ιωαννίδου Έρικα (Λ/σού) 32.91.

1500μ. Ελεύθερο: Νέων: Μανώλη Χρίστος (Πάφου) 16.23.50, Παίδων: Λοίζου Αδάμος (Κων/τίας) 17.21.95,  Παμπαίδων Α’:  Γαβριήλ Αντρέας (Κων/τίας) 17.41.43, Παμπαίδων Β’: Εργατούδης Γιάννης (Λ/σού) 18.25.43.  Νεανίδων:  Ζηνοβίου Ευδοκία (Λ/σού) 18.43.95, Κορασίδων: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 18.28.35, Παγκορασίδων Α’: Πηλείδη Αικατερίνη (Λ/σίας) 20.08.84, Παγκορασίδων Β’: Λοιζίδη Αναστασία (Πάφου) 19.57.99.

400μ. Ελεύθερο: Νέων: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 4.08.72, Παίδων: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 4.12.88, Παμπαίδων Α’:  Γαβριήλ Αντρέας (Κων/τίας) 4.29.25, Παμπαίδων Β’: Εργατούδης Γιάννης (Λ/σού) 4.37.93.  Νεανίδων: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 4.37.19, Κορασίδων: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.41.49, Παγκορασίδων Α’: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 4.40.43,Παγκορασίδων Β’: Λοιζίδη Αναστασία (Πάφου) 4.57.74.

50μ. Πρόσθιο: Νέων: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 30.07, Παίδων: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 31.69, Παμπαίδων Α’: Γρηγορίου Αλέξανδρος (ΑΠΟΕΛ) 32.85, Παμπαίδων Β’: Θωμά Θωμάς Ανδρέας (Κερύν.) 36.60.  Νεανίδων: Χαρίτου Σταυρινή (Αμ/στου) 35.95, Κορασίδων: Νικολάου Στέφανη (Λακατ.) 35.22, Παγκορασίδων Α’: Τουμάζου Πολύξενη (Αμ/στου) 33.33, Παγκορασίδων Β’: Ελ Χουέλη Φαρίντα (ΑΠΟΕΛ) 38.12.

100μ. Πεταλούδα: Νέων: Νικολαΐδης Νικόλας (Λ/σού) 58.30, Παίδων: Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 59.77, Παμπαίδων Α’: Ιορδάνου Μιχάλης (Λ/σίας) 1.04.39, Παμπαίδων Β’: Πέτρου Σωτήρης (Αμ/στου) 1.09.34.  Νεανίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.02.02, Κορασίδων: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 1.07.42, Παγκορασίδων Α’: Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 1.05.93, Παγκορασίδων Β’: Σπύρου Μαριλένα (Κων/τίας) 1.12.90.

200μ. Μικτή: Νέων: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.14.68, Παίδων: Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 2.15.14, Παμπαίδων Α’: Σάββα Γιώργος (Αμ/στου) 2.26.19, Παμπαίδων Β’: Βακανά Πόλυς (Λ/σού) 2.34.79.  Νεανίδων: Χαρίτου Σταυρινή (Αμ/στου) 2.39.62, Κορασίδων: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.27.48, Παγκορασίδων Α’: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.34.08, Παγκορασίδων Β’: Μιχαήλ Μιχαέλλα (Κερύν.) 2.43.18.

4Χ200μ. Ελεύθερο: Νέων: Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 8.05.51, Παίδων: Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας 8.23.17. Νεανίδων: Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 9.26.04, Κορασίδων: Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 9.10.19.

200μ. Πεταλούδα: Νέων: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 2.12.44, Παίδων: Ταλιαδώρος Ανδρέας (Αμ/στου) 2.13.84, Παμπαίδων Α’: Ιορδάνου Μιχάλης (Λ/σίας) 2.22.79,  Παμπαίδων Β’: Κωνσταντίνου Μάριος (Κερύν.) 2.32.84, Νεανίδων: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.29.35, Κορασίδων: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.29.75, Παγκορασίδων Α’: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.25.53.

100μ. Ύπτιο: Νέων: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 1.00.25, Παίδων: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 59.99, Παμπαίδων Α’: Νικολάου Στυλιανός (Λ/σίας) 1.07.36, Παμπαίδων Β’: Καραπατέας Γεώργιος (Μέσα Γειτ.) 1.09.06. Νεανίδων: Πυλιώτη Σοφία- Χίλαρι (Κων/τίας) 1.09.53, Κορασίδων: Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.07.89, Παγκορασίδων Α’: Μπέκου Βασιλική (Αμ/στου) 1.14.52, Παγκορασίδων Β’: Ιωαννίδου Έρικα (Λ/σού) 1.13.31.

50μ. Ελεύθερο: Νέων: Τουμάζου Στέλιος (Αμ/στου) 24.68, Παίδων: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 24.01, Παμπαίδων Α’: Πάντζιαρος Ανδρέας (Λ/σίας) 25.38, Παμπαίδων Β’: Γεωργίου Μάρκος Αλέξανδρος (Αμ/στου) 27.22.  Νεανίδων: Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 27.07, Κορασίδων:  Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 27.25, Παγκορασίδων Α’: Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 27.93, Παγκορασίδων Β’: Μανουσαρόγλου Δήμητρα (Μέσα Γειτ.) 30.11.

200μ. Πρόσθιο: Νέων: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 2.24.36, Παίδων: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.29.92, Παμπαίδων Α’: Κούμας Μάξιμος (Αμ/στου) 2.35.49, Παμπαίδων Β’: Kolev Nikola (Πάφου) 2.48.17.  Νεανίδων: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.35.26, Κορασίδων: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.38.21,  Παγκορασίδων Α’:  Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 2.51.12, Παγκορασίδων Β’: Στυλιανού Μαρίνα (Αμ/στου) 3.02.66.

800μ. Ελεύθερο: Νέων: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 8.55.68, Παίδων:  Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 8.44.25, Παμπαίδων Α’: Γαβριήλ Αντρέας (Κων/τίας) 9.12.72, Παμπαίδων Β’: Γεωργίου Ιωάννης (Πάφου) 9.32.24. Νεανίδων: Γεωργίου Μαρή (Αμ/στου) 9.48.69, Κορασίδων: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.40.03, Παγκορασίδων Α’: Πηλείδη Αικατερίνη (Λ/σίας) 10.38.07, Παγκορασίδων Β’: Λοιζίδη Αναστασία (Πάφου) 10.12.77.

4Χ100μ. Μικτή Ομαδική: Νέων: Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 4.03.60, Παίδων: Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας 4.11.88, Παμπαίδων Α’&Β’: Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας 4.19.75, Νεανίδων: Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 4.49.15, Κορασίδων: Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 4.33.89, Παγκορασίδων Α’&Β’ : Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 4.41.80.

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ – Αμμόχωστος σε διπλό ταμπλό

Ξέφυγε αρκετά στη βαθμολογία ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου στην κατηγορία νέων – νεανίδων και όλα δείχνουν πως θα ξαναπάρει την πρωτοκαθεδρία, την οποία έχασε πέρσι από τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας. Ο προσφυγικός όμιλος προηγείται με 287 βαθμούς και ακολουθεί ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού με 194 βαθμούς, ενώ τρίτος είναι ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου με 104.

Ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου οδηγεί την κούρσα και στην κατηγορία παίδων – κορασίδων με 266 βαθμούς. Στη 2η θέση είναι ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού με 210 και στην 3η ο Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας με 201β. Στις δύο κατηγορίες αναμένεται να ξεκαθαρίσουν όλα, σε ότι αφορά την τελική κατάταξη, στη σημερινή τέταρτη και τελευταία μέρα των παγκυπρίων πρωταθλημάτων. Η Πολυξένη Τουμάζου, του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου πέτυχε μεγάλο ρεκόρ (κορασίδων και παγκορασίδων Α’, ενώ ο χρόνος της αποτελεί και ισοφάριση του ρεκόρ νεανίδων) στα 50μ. πρόσθιο με χρόνο 33.33.

Τα πρωταθλήματα συνεχίζονται σήμερα Κυριακή στις 6.00μμ με την διεξαγωγή των αγωνισμάτων 200μ. πεταλούδα, 100μ. ύπτιο, 50μ. ελεύθερο, 200μ. πρόσθιο, 800μ. ελεύθερο και 4Χ100μ. μικτή ομαδική. Μεγάλοι χορηγοί των αγώνων η ΟΠΑΠ Κύπρου και η Petrolina.  Χορηγός επικοινωνίας: Radio Active.

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Γ’ ΗΜΕΡΑΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                  287
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                          194
  3. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                             104
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                      94,5
  5. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                       63
  6. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                      41
  7. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                        34
  8. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                   29
  9. ΑΠΟΕΛ                                                            28,5
  10. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς             10

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                  266
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                          210
  3. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                        201
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                      106
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                             84
  6. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                   64
  7. ΑΠΟΕΛ                                                            58
  8. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας                  37
  9. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                     34
  10. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                        29

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ – «Μεγάλα ντέρμπι» στην πισίνα

Μεγάλη αναμένεται να είναι η μάχη για την πρωτιά (και όχι μόνο) στα παγκύπρια πρωταθλήματα των κατηγοριών. Στο πρωτάθλημα νέων – νεανίδων προηγείται ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου με 169 βαθμούς, στη 2η θέση βρίσκεται ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού με 128 βαθμούς, 3ος ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας με 59.5β. και λίγο πιο πίσω καιροφυλακτεί ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου με 52 βαθμούς. ‘Όλα είναι ρευστά σε ότι αφορά την τελική κατάταξη, αφού έχουμε άλλες δυο μέρες αγώνων, ενώ ακόμα πιο «κλειστό» είναι το «ντέρμπι» στην κατηγορία παίδων – κορασίδων.

Την κούρσα οδηγεί ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού με 153 βαθμούς, ενώ μόλις εφτά βαθμούς πιο πίσω βρίσκεται ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου με 146 βαθμούς και τρίτος ο Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας με 120 βαθμούς.

Ο Σοφοκλής Μούγης του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, πέτυχε το πρώτο ρεκόρ στη διοργάνωση, στα 50μ. ύπτιο με 26.82 στην κατηγορία νέων, βελτιώνοντας τη δική του επίδοση που ήταν 26.92, το οποίο πέτυχε στο παγκύπριο πρωτάθλημα ανοικτής κατηγορίας το περασμένο Σάββατο.

Τα πρωταθλήματα συνεχίζονται σήμερα Σάββατο στις 6.00μμ με την διεξαγωγή των αγωνισμάτων 400μ. ελεύθερο, 50μ. πρόσθιο, 100μ. πεταλούδα, 200μ. μικτή και 4Χ200μ. ελεύθερο.Μεγάλοι χορηγοί των αγώνων η ΟΠΑΠ Κύπρου και η Petrolina.  Χορηγός επικοινωνίας: Radio Active.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β’ ΗΜΕΡΑΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                  169
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                          128
  3. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                      59,5
  4. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                             52
  5. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                       42
  6. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                      33
  7. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                   23
  8. ΑΠΟΕΛ                                                            18,5
  9. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                        17
  10. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς             10

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού                          153
  2. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου                  146
  3. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας                        120
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας                      73
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                             53
  6. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας                   39
  7. ΑΠΟΕΛ                                                            37
  8. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας                  25
  9. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας                        16

Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς                      16

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ – Αμμόχωστος και Λεμεσός οδηγούν την κούρσα

Με τους Ναυτικούς Ομίλους Αμμοχώστου και Λεμεσού να προηγούνται στις κατηγορίες Νέων/Νεανίδων και Παίδων/Κορασίδων αντίστοιχα, ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα των Παγκυπρίων Πρωταθλημάτων κολύμβησης που άρχισαν χθες στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας με την συμμετοχή 290 αθλητών και από τους 11 ομίλους.  Η Αμμόχωστος με 105β. βρίσκεται στην 1η θέση στην κατηγορία νέων/νεανίδων, 37 βαθμούς μπροστά από την Λεμεσό που από τα αγωνίσματα της πρώτης μέρας μάζεψε 68β. Στην 3η θέση ακολουθεί ο όμιλος της Λευκωσίας με 42,5β.

Στην κατηγορία παίδων/κορασίδων η Λεμεσός προηγείται με 114β., με τους ομίλους της Αμμοχώστου και της Κερύνειας να βρίσκονται στην 2η θέση (85β.) και στην 3η θέση (70β.), αντίστοιχα.

Τα πρωταθλήματα συνεχίζονται σήμερα Παρασκευή στις 6.00μμ με την διεξαγωγή των αγωνισμάτων 200μ. ελεύθερο, 100μ. πρόσθιο, 50μ. ύπτιο και 1500μ. ελεύθερο.

Μεγάλοι χορηγοί των αγώνων η ΟΠΑΠ Κύπρου και η Petrolina.  Χορηγός επικοινωνίας: Radio Active.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου      105
  2. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού             68
  3. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας         42,5
  4. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας           33
  5. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς          24
  6. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                 22
  7. ΑΠΟΕΛ                                                7,5
  8. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας       7
  9. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς  6
  10. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας            1

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

  1. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού              114
  2. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου      85
  3. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας          70
  4. Ναυτικός Όμιλος Πάφου                34
  5. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας         28
  6. ΑΠΟΕΛ                                               27
  7. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας     24
  8. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας     15
  9. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς         6
  10. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας          5