Η ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (ΚΟΕΚ) προκηρύσσει το 1ον Τουρνουά Μίνι Παίδων υδατοσφαίρισης για την περίοδο Νοεμβρίου 2016 – Οκτωβρίου 2017 το οποίο θαδιεξαχθεί σε δύο φάσεις στο Ολυμπιακό Κολυμβητήριο Λεμεσού.

Η πρώτη φάση που περιλαμβάνει τους προκριματικούς, ημιτελικούς και αγώνες κατάταξής, θα διεξαχθεί την Κυριακή 26/3/2017 και η δεύτερη φάση που περιλαμβάνει τον μικρό καιτον μεγάλο τελικό θα διεξαχθεί το Σάββατο 29/4/2017 πριν τον τελικό κυπέλλου Νέων.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

1.1 Οι αγώνες Τουρνουά Μίνι Παίδων θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς
υδατοσφαίρισης της FINA και της LEN, τον Εσωτερικό Κανονισμό, την Γενική Προκήρυξη
2016-2017 της ΚΟΕΚ, και της παρούσας ειδικής προκήρυξης.

1.2 Οι αγώνες Μίνι Παίδων θα διεξάγονται σε τρεις (3) περιόδους των επτά (7) λεπτών
συνεχόμενου χρόνου (Όχι χρόνος καθαρού παιχνιδιού) η καθεμία. Η χρονική διάρκεια των
διακοπών μεταξύ των πιο πάνω περιόδων θα είναι 2 λεπτά. Μεταξύ όλων των αγώνων θα
υπάρχει διάλειμμα 8 λεπτών.

1.3 Οι αγώνες θα διεξαχθούν με το σύστημα PRESSING από την σέντρα και πίσω προς την
περιοχή της αμυνόμενης ομάδας και καταργείται το απευθείας σουτ για γκολ μετά από φάουλ
(πρέπει να γίνει ανταλλαγή της μπάλας).

1.4 Κατά την διάρκεια του κάθε αγώνα η κάθε ομάδα δικαιούται από ένα (1) Time-Out (1 λεπτό)
κατά την Τρίτη περίοδο μόνο.

1.5 Οι διαστάσεις του αγωνιστικού χώρου είναι (25Χ20μ) και θα χρησιμοποιούνται μπάλες
μικρού μεγέθους Νο4.

1.6 Σε περίπτωση σύγκρουσης διαφορετικών κανονισμών, η παρούσα Ειδική προκήρυξη θα
υπερισχύει. Κάθε ασάφεια ή αμφιβολία λύνεται με απόφαση της «Κ.Ο.Ε.Κ.».

1.7 Δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες έχουν οι γεννηθέντες το 2004 και μετά.

1.8 Ευγενική σύσταση προς τις ομάδες για την συμμετοχή του κάθε αθλητή τουλάχιστον για μια
συνεχόμενη περίοδο (7 λεπτά).

1.9 Εις περίπτωση ισοπαλίας ο νικητής θα αναδεικνύεται μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι όπως
καθορίζεται από τον διεθνή κανονισμό της FINA WP 11.3, με τη διαφορά ότι η κάθε ομάδα θα
κτυπά από ένα πέναλτι μέχρι να προηγηθεί η μία εκ των δύο.

ΔΕΛΤΙΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ

2.1 Μόνο αθλητές που έχουν έγκυρες ταυτότητες εγγραφής και ετήσιες ταυτότητες της ΚΟΕΚ
καθώς και έγκυρο δελτίο υγείας ΑΣΥΑ συμμετέχουν στα Τουρνουά Μίνι Παίδων.

Οι Σύλλογοι υποχρεούνται να προσκομίζουν για έλεγχο τις ταυτότητες εγγραφής και τις
ετήσιες ταυτότητες της ΚΟΕΚ (πρωτότυπα εκδιδόμενα από την ΚΟΕΚ), και τα δελτία υγείας
ΑΣΥΑ των υδατοσφαιριστών, στον Αλυτάρχη του Αγώνα πριν από την έναρξη κάθε αγώνα.

Η αναγραφή στο Φύλλο Αγώνα της κάθε ομάδας θα γίνεται μόνο με τις ταυτότητες εγγραφής
και τις ετήσιες ταυτότητες της ΚΟΕΚ, και τα δελτία υγείας ΑΣΥΑ. Βεβαιώσεις ιατρών ή
υπεύθυνες δηλώσεις δεν αναπληρώνουν την έλλειψη δελτίου υγείας ΑΣΥΑ ή τις ταυτότητες
εγγραφής και τις ετήσιες ταυτότητες της ΚΟΕΚ και δεν γίνεται δεκτή η αντίστοιχη αναγραφή
της συμμετοχής αθλητή τον οποίο ο Αλυτάρχης υποχρεούται να αποκλείσει από τον αγώνα,
τη δε απόφαση του αυτή πρέπει να την καταχωρήσει στο Φύλλο Αγώνος.

2.2 Στην περίπτωση που για την τέλεση αγώνα τα έγκυρα δελτία υγείας ή ταυτότητες των
υδατοσφαιριστών για οποιαδήποτε από τις διαγωνιζόμενες ομάδες δεν είναι τουλάχιστον επτά
(7), η ομάδα αυτή μηδενίζεται στο συγκεκριμένο αγώνα.

Οι ετήσιες ταυτότητες της ΚΟΕΚ και τα δελτία υγείας ΑΣΥΑ που έχουν λήξει θεωρούνται άκυρα.
Επίσης οι φωτογραφίες των αθλητών πρέπει να είναι πρόσφατες στο υπό θεώρηση δελτίο
υγείας.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Οι δηλώσεις συμμετοχής, πρέπει να υποβάλλονται γραπτά στην ΚΟΕΚ. Οι δηλώσεις αυτές
θεωρούνται ότι αποτελούν συμβάσεις προσχωρήσεως προς την παρούσα Ειδική Προκήρυξη εκ
μέρους του δηλούντος Σωματείου. Αυτό σημαίνει ότι με την προαναφερθείσα προσχώρηση,
τα σωματεία αποδέχονται πλήρως και ανεπιφυλάκτως τους προτεινόμενους όρους και
προϋποθέσεις για τη συμμετοχή τους.

3.2 Η αναγραφή των αθλητών στο Φ.Α. θα γίνεται με κατάσταση (λίστα) σε ειδικό έντυπο των
διαγωνιζομένων σωματείων στο οποίο θα αναφέρονται το όνομα και ο αριθμός συμμετοχής
του κάθε αθλητή. Το έντυπο αυτό θα υπογράφεται από τον Έφορο.

3.3 Ο Αλυτάρχης πριν την έναρξη του αγώνα είναι υπεύθυνος να ελέγχει εάν ο αριθμός των
αθλητών που δηλώνονται στο Φ.Α. είναι ίδιος με τον αναγραφόμενο στην παραπάνω
κατάσταση, καθώς επίσης και την ακρίβεια των λοιπών στοιχείων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ

Α’ ΦΑΣΗ Κυριακή
26/3/2017

Συμμετέχουν 7
Ομάδες

A/A

Αγώνας

Ώρα

1

 Ν.Ο. Λάρνακας – Ν.Ο. Λευκωσίας  10:00

2

 Ν.Ο. Λεμεσού – Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς  10:35

3

 Ν.Ο. Αμμοχώστου – Ν.Ο. Πάφου  11:10

4

 Σωματείο ΑΠΟΕΛ – Ηττημένος 1  11:45

5

 Ηττημένος 2 – Ηττημένος 3 (Νικητής – 5η Θέση)  12:20

6

 Νικητής 1 – Νικητή 2  12:55

7

 Νικητής 3 – Νικητή 4  13:30

8

 Ηττημένος 4 – Ηττημένος 5 (Νικητής – 6η Θέση    Ηττημένος – 7η Θέση)  14:05

Β’ Φάση
Σάββατο
29/4/2017

 Μικρός
Τελικός
 Ηττημένος 6 – Ηττημένος 7 (Νικητής – 3η Θέση    Ηττημένος – 4η Θέση)  14:00
 Τελικός

Νικητής 6 – Νικητής 7
(Νικητής – 1η Θέση    Ηττημένος – 2η Θέση)

 14.35

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΛΗΡΩΣΗ

Α: ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Β: ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΦΟΥ

Γ: ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ

Δ:ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Ε: ΑΠΟΕΛ

Ζ: ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ

Θ:ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ

Α’ ΦΑΣΗ (9 Αγώνες)

 

Συμμετέχουν 7 Ομάδες

ΟΜΙΛΟΣ Α (6 αγώνες) ΟΜΙΛΟΣ Β (3 αγώνες)  
Ν.Ο. ΛΕΜΕΣΟΥ ΑΠΟΕΛ  
Ν.Ο. ΠΑΦΟΥ Ν.Ο. ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ  
Ν.Ο. ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ Ν.Ο. ΛΑΡΝΑΚΑΣ  
Ν.Ο. ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ    
Β’ Φάση (3 Αγώνες) 1ος Ομίλου Α (Κ) 2ος Ομίλου Β (Ν)  
2ος Ομίλου Α (Λ) 1ος Ομίλου Β (Μ)  
ΤΕΛΙΚΟΣ Νικητής Κ – Ν (Ρ) Νικητής Λ – Μ (Σ)  
       
       
Α’ ΦΑΣΗ 10:00 ΛΕΜΕΣΟΣ – ΠΑΦΟΣ  
10:35 ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – ΛΕΥΚΩΣΙΑ  
11:10 ΑΠΟΕΛ – ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ  
11.45 ΛΕΜΕΣΟΣ – ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑ  
12:20 ΛΕΥΚΩΣΙΑ – ΠΑΦΟΣ    
12:55 ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ – ΛΑΡΝΑΚΑ  
13:30 ΠΑΦΟΣ – ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑ  
14:05 ΛΕΜΕΣΟΣ – ΛΕΥΚΩΣΙΑ    
14:40 ΑΠΟΕΛ – ΛΑΡΝΑΚΑ  
Β’ ΦΑΣΗ 15:40 Κ – Ν  
16:15 Λ – Μ  
ΤΕΛΙΚΟΣ 17:15 Ρ – Σ