ΛΕΜΕΣΙΑ 2014: 2ο ΜΗΤΙΓΚ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ – Ανέβασαν ακόμα πιο ψηλά τον πήχη

Μεγάλη επίδοση από τον Μποβέλ στα 100μ. μικτή, δυο πανελλήνιες επιδόσεις ο Βαζαίος, δυο ο Σοφιανίδης και ένδεκα ΝΠΕ από τους «δικούς» μας αθλητές.

Όπως το υποσχέθηκαν οι διοργανωτές (Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού και Δήμος Λεμεσού, σε συνεργασία με την ΚΟΕΚ), το 2ο μήτιγκ κολύμβησης (σε πισίνα 25μ.), στον Αγρό, στο πλαίσιο της εκδήλωσης, «Λεμέσια 2014», έτσι και έγινε: Η διοργάνωση ξεπέρασε κάθε προσδοκία, ενώ πολύ ψηλό ήταν και το επίπεδο της διοργάνωσης. Γι αυτό φρόντισαν ο Τζορτζ Μποβέλ, ο Εβγκένι Κοροτίσκιν, ο Ανδρέας Βαζαίος, η Άννα Ντουντουνάκη, αλλά και οι υπόλοιποι αθλητές από Ελλάδα, Ισραήλ και φυσικά οι κυπριακές συμμετοχές.

Καλύτερος κολυμβητής των αγώνων με βάση τη βαθμολογία της ΦΙΝΑ, αναδείχθηκε ο Τζορτζ Μποβέλ, ο οποίος «μάζεψε» 853 βαθμούς, με το 53.52 που πέτυχε στα 100μ. μικτή. Καλύτερη κολυμβήτρια ήταν η Άννα Ντουντουνάκη, με το 1.00.59, στα 100μ. πεταλούδα και της έδωσαν 750 βαθμούς ΦΙΝΑ. Με δυο πανελλήνια ρεκόρ όμως έφυγε και ο Γιώργος Βαζαίος. Ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, πέτυχε τις επιδόσεις στα 100μ. πεταλούδα, όπου ήταν πρώτος με 51.72 και στα 50μ. ύπτιο (επίσης πρώτος) με 24.42. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν πρώτος και στα 100μ. ελεύθερο με 50.32. Δυο νέα πανελλήνια ρεκόρ σημείωσε και ο Νίκος Σοφιανίδης του ΠΑΟΚ στα 50μ. ύπτιο με 25.54 και στα 200μ. ύπτιο με 1:59.77 (παίδων).

Ο Σοφοκλής Μούγης, της Αμμοχώστου, ήταν το πρόσωπο που έκλεψε την παράσταση στις ένδεκα παγκύπριες επιδόσεις που σημειώθηκαν στους αγώνες. Ο νεαρός αθλητής, του προσφυγικού ομίλου πέτυχε τέσσερις ΝΠΕ στην κατηγορία παμπαίδων Β, στα 50μ. ύπτιο η οποία μάλιστα ήταν διπλή (30.57 και 30.51, τη δεύτερη στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. μικτή), 100μ. ύπτιο (1.06.93) και στα 200μ. ύπτιο (2.30.94). Από δυο παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν η Στέφανη Χαχολιάδη, στην κατηγορία νεανίδων, του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, στα 50μ. ελεύθερο 26.58 στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο και 26.39 στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο μικτό) και ο Κωνσταντίνος Φραγκουλίδης (παμπαίδων Β), του Ναυτικού Ομίλου Πάφου στα 1500μ. (18.38.58) και στα 800μ. (9.51.86, στο 1500άρι).

Τον χορό των ρεκόρ συνέχισαν ο Μαρίνος Μιτέλλας, της Αμμοχώστου, στα 50μ. ελεύθερο (30.14, κατηγορία Παμπαίδων Γ. στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ. ελεύθερο μικτό) και η Λύδια Κασάπη, του Ναυτικού Ομίλου Αγλαντζιάς (2.31.28, Παγκορασίδων Α). Η ομάδα σκυταλοδρομίας, παμπαίδων Β (Μούγης, Πανάρετος, Βαρνάβα, Κωνσταντίνου) του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου, με 2.11.53 έκλεισε το χορό των επιδόσεων, με την καταγραφή ΝΠΕ.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Korotyshkin Evgenin (Ρωσία) 49.44, Ψωμάς Ιωσήφ (ΠΑΟΚ) 51.78, Savelyev Artem (Λ/σού) 53.06. Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνας) 58.04, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 58.34, Παυλοπούλου Γεωργία (Ποσειδώνας) 59.80.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Bovell George (Ντρινιντάντ και Τομπάγκο) 28.42, Ζάγκας Όμηρος (Λευκωσίας) 29.91, Σαρρής Ντανιέλ (Αμ/στου) 30.48. Γυναικών: Μιχαλάκα Μαρία (ΠΑΟΚ) 32.96, Στυλιανού Έρσια (Πάφου) 35.85, Παυλοπούλου Γεωργία (Ποσειδώνας) 35.94.

400μ Μικτή Ατομική: Ανδρών: Δρυμονάκος Ιωάννης (Ωκεανός) 4.27.86, Tchernyh David (Ισραήλ) 4.40.80, Groumi Gal Cohem (Ισραήλ) 5.11.43. Γυναικών: Lempl Ilektra (Ποσειδώνας) 5.05.12, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 5.12.45, Τσουλούπα Αγνή (Κερύν.) 5.20.58.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Σοφιανίδης Νικόλαος (ΠΑΟΚ) 54.72, Θεοδωρίδης Ηλίας (ΠΑΟΚ) 58.24, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 59.72. Γυναικών: Ηλιοπούλου Νεφέλη (Ποσειδώνας) 1.06.31, Παναγή Αργυρώ (Λ/σού) 1.06.69, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 1.09.17.

4Χ50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: ΠΑΟΚ 1.35.21, Ν.Ο. Λεμεσού 1.37.52, Ν.Ο. Λάρνακας 1.43.80.Γυναικών: Ποσειδώνας Ηλυσίων 1.50.44, Ν.Ο. Λεμεσού 1.55.53, Ν.Ο. Αμμοχώστου 1.55.69.

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ψωμάς Ιωσήφ (ΠΑΟΚ) 1.54.05, Θεοδωρίδης Ηλίας (ΠΑΟΚ) 1.54.70, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 2.00.23. Γυναικών: Καραμάνου Χρυσούλλα (Αμ/στου) 2.06.91, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 2.09.34, Παυλοπούλου Γεωργία (Ποσειδώνας) 2.09.78.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Χρίστου Παναγιώτης (Κερυν.) 1.09.57, Farber Assaf (Ισραήλ) 1.09.73, Σαββίδης Μανώλης (ΠΑΟΚ) 1.11.52. Γυναικών: Μιχαλάκα Μαρία (ΠΑΟΚ) 1.11.41, Τσουλούπα Αγνή (Κερυν.) 1.18.73, Στυλιανού Έρσια (Πάφου) 1.19.33.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Βαζέος Ανδρέας (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 51.77, Korotyshkin Evgenin (Ρωσία) 51.86, Δημητριάδης Στέφανος (Ολυμπιακός) 53.93. Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνας) 1.00.59, Lempl Ilektra (Ποσειδώνας) 1.01.86, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 1.03.94.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Βαζέος Ανδρέας (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 24.42, Σοφιανίδης Νικόλαος (ΠΑΟΚ) 25.54, Bovell George (Ντρινιντάντ και Τομπάγκο) 25.90. Γυναικών: Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 30.32, Παναγή Αργυρώ (Λ/σού) 31.03, Ηλιοπούλου Νεφέλη (Ποσειδώνας) 31.58.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 16.42.33, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 17.09.58, Παύλου Ζαχαρίας (Λ/κας) 17.28.80.  

4Χ50μ. Μικτή Ομαδική Μικτό: Ν.Ο. Αμμοχώστου 1.55.17, ΠΑΟΚ 1.55.39, Ισραήλ 2.00.78. 

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Korotyshkin Evgenin (Ρωσία) 23.59, Δημητριάδης Στέφανος (Ολυμπιακός) 24.72, Σοφιανίδης Νικόλαος (ΠΑΟΚ) 25.83. Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνας) 27.45, Lempl Ilektra (Ποσειδώνας) 28.07, Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 28.90.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ψωμάς Ιωσήφ (ΠΑΟΚ) 4.04.27, Κουτσού Γιώργος (Λ/σού) 4.10.03, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 4.19.86. Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 4.35.97, Χατζηδοπαυλάκη Εύη (Ποσειδώνας) 4.40.29, Elkon Lev Neta (Ισραήλ) 4.48.59.

100μ. Μικτή Ατομική: Ανδρών: Bovell George (Ντρινιντάντ και Τομπάγκο) 53.52, Βαζέος Ανδρέας (ΑΝΟ Αργυρόπουλης) 55.10, Korotyshkin Evgenin (Ρωσια) 56.22. Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνας) 1.04.82, Lempl Ilektra (Ποσειδώνας) 1.05.22, Παυλοπούλου Γεωργία (Ποσειδώνας 1.07.90).

200μ. Πρόσθιο Ανδρών: Farber Assaf (Ισραήλ) 2:30.19, Παναγιώτου Γιώργος (Αγλαντ.) 2.41.35, Στυλιανού Γιώργος (Αμ/στου) 2.43.02. Γυναικών: Beit-On Keren (Ισραήλ) 2:51.90, Στυλιανού Έρσια (Πάφου) 2.54.76, Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαντ.) 3.05.16.

4Χ50μ. Μικτή Ομαδική: Ανδρών: Ν.Ο Λευκωσίας 1. 48.11, Ν.Ο. Λεμεσού 1.48.39, ΠΑΟΚ 1.50.31.Γυναικών: Ποσειδώνας Ιλισίων 2.03.37, Ν.Ο. Αμμοχώστου 2.06.92, Ν.Ο. Λεμεσού 2.10.02.

200μ. Μικτή Ατομική: Γυναικών: Τσουλούπα Αγνή (Κερυν.) 2.32.56, Πετρουλιά Παρασκευή (Αμ/στου) 2.41.90, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.42.64. Ανδρών: Βαζέος Ανδρέας (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 2.00.78, Δρυμονάκος Ιωάννης (Ωκεανός) 2.05.43, Covo Idan (Ισραήλ) 2.19.06.

50μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 26.66, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 27.15, Αντωνίου Κάλια (Κερυν.) 27.50. Ανδρών: Bovel George (Ντρινιντάντ και Τομπάγκο) 22.25, Αρετόγλου Κωνσταντίνος (Πανσερραικός) 24.05, Αναστασιάδης Ηρακλής (ΠΑΟΚ) 24.13.

800μ. Ελεύθερο Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 9.26.10, Καλλινάκη Ζωή (Λ/κας) 10.21.70, Περοντζή Αικατερίνη (Αμ/στου) 10.28.53.

200μ.Ύπτιο: Ανδρών: Σοφιανίδης Νικόλαος (ΠΑΟΚ) 1.59.77, Παπακυριακού Αυγουστίνος (Λ/σού) 2.16.30, Yehudad Shachar Zvi Ben (Ισραήλ) 2.18.42. Γυναικών: Κασάπη Λυδία (Αγλαντ.) 2.31.28, Ζαχαρίου Άννα (Λ/σού) 2.35.66, Κωνσταντίνου Μαρία ( Αμ/στου) 2.36.68.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Tchernyh David (Ισραήλ) 2.07.26, Groumi Gal Cohem (Ισραήλ) 2.22.94, Φικάρδος Χρίστος (Κερυν.) 2.26.76. Γυναικών: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 2.27.13, Elkon Lev Neta (Ισραήλ) 2.32.92, Τριπάκι Μαρία (Αλεξανδρούπολη) 2.33.82.

4Χ50μ. Ελεύθερο Μικτό: , Ν.Ο. Αμμοχώστου 1.43.11, Ν. Ο.Λεμεσού 1.45.40, ΠΑΟΚ 1.46.20.

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

50μ. Πρόσθιο

Ανδρών: Κατηγορία Ε’: Κουφέλης Νικόλας 33.15, Κουσιάππας Κώστας 41.40, Σάντης Σταύρος 43.41,Κατηγορία Στ’: Φυλακτού Λάρης 36.13. Γυναικών: Κατηγορία Α’ : Κάλβαρη Ιωάννα 40.53, Καλλή Έλενα 41.31.

50μ. Ύπτιο

Ανδρών: Κατηγορία Ε’: Χριστοφόρου Κώστας 33.80, Κουσιάππας Παύλος 38.24, Κουσιάππας Κώστας 45.22. Γυναικών: Κατηγορία Α’ : Καλλή Έλενα 39.65, Κατηγορία Στ’: Χαραλάμπους Χριστίνα 50.56.

50μ. Πεταλούδα

Ανδρών: Κατηγορία Α’: Παναγή Μάριος 27.93, Κατηγορία Γ’: Δημητρίου Λεωνίδας 30.32,Κατηγορία Ε’: Γιωργαλίδης Σπύρος 28.04, Χριστοφόρου Κώστας 30.21, Σιάηλος Τζόζεφ 38.29.Κατηγορία Στ’: Φυλακτού Λάρης 30.96. Γυναικών: Κατηγορία Α’: Καλλή Έλενα 35.31, Κατηγορία Δ’: Καννάβα Ιουλία 45.81. 

100μ. Μικτή Ατομική

Ανδρών: Κατηγορία Ε’: Χριστοφόρου Κώστας 1.10.52. Κατηγορία Στ’: Φυλακτού Λάρης 1.11.03.Γυναικών: Κατηγορία Α’: Καλλή Έλενα 1.22.58. Κατηγορία Δ’: Καννάβα Ιουλία 1.33.81.Κατηγορία Ε’: Χριστοφόρου Τζβέτα 1.49.90. 

50μ. Ελεύθερο:

Ανδρών: Κατηγορία Ε’: Γιωργαλλίδης Σπύρος 26.52, Χριστοφόρου Κώστας 27.12, Κουσιάππας Παύλος 29.34. Γυναικών: Κατηγορία Α΄: Κάλβαρη Ιωάννα 29.90. Κατηγορία Β΄: Αγαμέμνωνος Παναγιώτα 30.26, Κυριάκου Μαρία 34.47. Κατηγορία Ε΄: Χριστοφόρου Τζβέτα 40.94.

25μ. Ελεύθερο Προσωπικοτήτων: Χατζηλοίζου Αννίνια, Σολωμού Κώστας, Ιερόπουλος Αντώνης.

IMG_6226

IMG_6442

«ΛΕΜΕΣΙΑ 2014» – Βουτιές και θέαμα σε πισίνα 25μ.

Όλα είναι έτοιμα στον Αγρό και στον αθλητικό Κέντρο «Γλαύκος Κληρίδης», για το 2ο διεθνές μήτιγκ κολύμβησης, «Λεμέσια 2014». Οι διοργανωτές έχουν φροντίσει για όλα και 150 αθλητές από το εξωτερικό και την Κύπρο θ’ ανέβουν στους βατήρες για να μετρήσουν δυνάμεις, σε μια διοργάνωση την οποία ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού (σε συνεργασία με τον Δήμο Λεμεσού) και την ΚΟΕΚ, θέλουν να την καταστήσουν θεσμό. Οι αγώνες θ’ αρχίσουν το Σάββατο στις 10:30 και θα ολοκληρωθούν την Κυριακή. Το παρών τους θα δώσουν η πρόεδρος του ΚΟΑ δρ. Κλέα Παπαέλληνα καθώς και άλλοι επίσημοι.

Από τις διεθνείς συμμετοχές ξεχωρίζει αυτή του Ρώσου Ολυμπιονίκη Εβγκένι Κοροτίσκιν και του επίσης Ολυμπιονίκη από τα νησιά Τρίνιταντ & Τομπάκο, Τζορτζ Μποβέλ. Στο μήτιγκ θα λάβει μέρος και εικοσαμελής αποστολή από το Ισραήλ και η εθνική νεανίδων Ελλάδας. Πολλά και μεγάλα όμως είναι και τα ονόματα που θα μας έλθουν από την Ελλάδα. Ανάμεσα σε άλλους είναι οι πρωταθλητές Ανδρέας Βαζαίος, Γεωργία-Μαρία Μιχαλάκα, Γιάννης Δρυμωνάκος και Στέφανος Δημητριάδης.

Το «κλου» της διοργάνωσης, όπως και πέρσι, αναμένεται να είναι τα 25μ. αγώνα προσωπικοτήτων, όπως επίσης και τα αγωνίσματα βετεράνων, στα οποία θα πάρουν μέρος γνωστά ονόματα από το παρελθόν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Σάββατο (10:30): 100μ. ελεύθερο, 50μ. πρόσθιο (ανδρών, γυναικών, βετεράνων), 400μ. μικτή, 100μ. ύπτιο, 4Χ50μ.ελεύθερο. Απόγευμα (18:00): 200μ. ελεύθερο, 100μ. πρόσθιο, 100μ. πεταλούδα, 25μ. εορταστικός αγώνας προσωπικοτήτων, 50μ. ύπτιο (ανδρών, γυναικών και βετεράνων), 1500μ., 4Χ50μ. μικτή (ανδρών, γυναικών 2Χ2). Κυριακή (10:30): 50μ. πεταλούδα (ανδρών γυναικών, βετεράνων), 400μ. ελεύθερο, 100μ. μικτή (ανδρών, γυναικών, βετεράνων), 200μ. πρόσθιο, 4Χ50 μικτή. Απόγευμα (17:30): 200μ. μικτή, 50μ. ελεύθερο (ανδρών, γυναικών, βετεράνων), 800μ., 200μ. ύπτιο, 200μ. πεταλούδα, 4Χ50μ. ελεύθερο.

George-Bovell-TT-olympian

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 18-20/7/2014 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ  

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 

ΠAΓΚΥΠΡΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ & ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α’, Β’ και Γ’ 11-13 ΙΟΥΛΙΟΥ 2014 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ

39οι ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΔΙΑΣΩΜΑΤΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 4-6 ΙΟΥΛΙΟΥ 2014 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΩΝ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2014 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ 31 ΜΑΙΟΥ 2014 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ 3-4 ΜΑΙΟΥ 2014 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ

MULTINATION YOUTH SWIMMING MEET LIMASSOL, 12-13 APRIL 2014